!SPECIÁL! V minulém díle jsme si představili Štěpánské náměstí, Dóm sv. Štěpána i císařskou hrobku. Neřekli jsme si ale, jak se na Štěpánské náměstí vůbec dostat, a jak funguje městská doprava. Kromě vídeňské MHD se budeme věnovat i císařskému paláci Hofburgu a historickému odkazu, který Vídni zanechal geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart.
Doprava ve Vídni, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Dopravní dostupnost na Štěpánské náměstí je vynikající. Přímo pod náměstím se totiž nacházejí linky metra U1 a U3, které jednoduše poznáte podle velké modré kostky s písmenem U. Co se týče podzemní dopravy, nemusíte se bát žádných záludností a bloudění, byť má vídeňské metro oproti pražskému dvakrát více linek a je protkané i sítí vlaků. Celodenní jízdenka na městskou hromadnou dopravu, včetně tramvají, stojí 5,70 eur. Není to tedy žádný výrazný zásah do rozpočtu.
O víkendu je parkování zdarma
Vídeň má také velkoryse zorganizovaný systém parkování. V centru města se nacházejí takzvané modré zóny, které jsou sice placené, ale přijedete-li do Vídně o víkendu, jsou tyto zóny zcela zdarma a neomezeně. Alternativou může být parkování na rozsáhlých parkovištích P + R na periferiích, které vyjde na zanedbatelná tři eura za den. Centrum města je prošpikováno i systémem podzemních parkovišť, ovšem zde je parking skoro až nekřesťansky drahý – 3,50 eur za hodinu.
Kohlmarkt, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
V předešlém díle vídeňského speciálu jsme skončili na Štěpánském náměstí, respektive pár kroků od něj. Tato prostora slouží jako výchozí bod veškerého putování po metropoli. Od Štěpánského náměstí se lze vydat směrem ke kostelu sv. Petra a směle pokračovat uličkou Kohlmarkt až k habsburskému sídlu Hofburg. Kohlmarkt je velice zajímavý kus Vídně, zejména dámy ocení obchůdky Gucci, Louis Vuiton nebo Armani na jednom místě. Prostě taková Pařížská po vídeňsku. Jen si dejte pozor, abyste na nákupy nevyrazili v neděli, kdy je většina obchodů překvapivě zavřená.
Hofburgská klenotnice střeží korunovační klenoty Svaté říše římské
Na Hofburg si, jste-li milovníci historie a císařského dvora, rezervujte minimálně jeden celý den. Hofburg je rozložitý komplex paláců, v němž sídlili mocní Habsburkové a který se utvářel během několika staletí. Hofburg tvoří deset budov, několik nádvoří, náměstí a dvě zahrady. Habsburkové toto honosné sídlo opustili roku 1918, dnes slouží Hofburg zejména jako muzeum, kongresové centrum, malou část obývá i rakouský prezident.
Hofburg, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Hofburg nejlépe poznáme podle impozantní zelené kupole. Na hradě jsou patrné známky pobytu nejdéle vládnoucího panovníka Evropy císaře Františka Josefa, který za dobu své osmašedesátileté vlády proslul skromností a asketismem. Komnaty jsou vybaveny velmi střídmě. Na Hofburgu pobývala i císařovna Alžběta – manželka Franze Josefa – přezdívaná Sisi. Pozornosti by neměla uniknout ani císařská klenotnice, která skrývá i takový poklad, jakým jsou korunovační klenoty Svaté říše římské.
Mozart je pro Vídeň jedním z nejvzácnějších klenotů
K Hofburgu bezprostředně náleží i náměstí Heldenplatz (Náměstí Hrdinů), jež si oblíbil sám Adolf Hitler, který zde s oblibou sugestivně řečnil. Nedílnou součástí Hofburgu jsou i dvě zahrady Volksgarten a Burggarten. V zahradě jmenované jako druhé je k velké potěše turistů umístěn pomník W. A. Mozarta. Mistr Mozart je s Vídní spjatý jako málokdo jiný. Ve Vídni strávil posledních deset let svého života a vznikla tu většina jeho pompézních děl. Pochován je v hromadném hrobě na hřbitově Sankt Marxer Friedhof. Narozdíl od Beethovena, Strausse, Brahmse a Schuberta, kteří sdílejí místo svého posledního odpočinku na hřbitově hudebníků Zentralfriedhof v městském obvodě Simmering.
Pomník W. A. Mozarta, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Wolfgang Amadeus Mozart má ve Vídni hned několik památníků a pamětních desek. Nejznámější je Figarohaus v ulici Domgasse 5 v těsné blízkosti Štěpánského náměstí, kde skladatel prožil nejšťastnější období svého života. Právě zde Mozart složil Figarovu svatbu, proto dům nese název Figarohaus. Památných míst připomínajících Mozarta je ve Vídni dobrá padesátka. K těm nejpodstatnějším patří Haus der Musik na Seiletstätte, fontána na Mozartově náměstí nebo byt na Rauhensteigasse 8, v němž Mozart skonal.
Třetí a zároveň poslední část vídeňského speciálu vychází 11. července.
Související články:
- Vídeň, město plné Habsburků a melodií W. A. Mozarta