Menu
TOPZINE.cz
Výtvarné umění

Vídeň láká do Belvederu na obrazy plné pohybu a energie

Redakce

Redakce

1. 5. 2011

FOTO: Erika Giovanna Klien, Lokomotive, 1926, zdroj: Sammlung PabstVýstava s dlouhým názvem DYNAMIKA!  Kubismus / Futurismus / KINETISMUS v dolním Belvederu, která potrvá do 29. května, představuje abstraktní díla mladých umělců, kteří působili ve 20. letech minulého století ve Vídni. Jejich tvorba je prezentována spolu s mistrovskými díly Františka Kupky nebo Pabla Picassa.

FOTO: Erika Giovanna Klien, Lokomotive, 1926, zdroj: Sammlung Pabst

Erika Giovanna Klien, Lokomotive, 1926, zdroj: Sammlung Pabst

Vídeňský Kinetismus navazuje na myšlenky Kubismu a Futurismu. Pojmem Kinetismus (z řeckého kinesis = pohyb) se rozumí umělecký postoj, který tematizuje průběh pohybu skládáním abstraktních geometrických tvarů do mnoha vrstev. „Vše se pohybuje, vše plyne, vše se odehrává v nejvyšší rychlosti,“ to je jeden z hlavních postřehů Kinetismu.

Exhibice je rozdělena do deseti sálu podle oblastí, ve kterých autoři čerpali inspiraci. Jde například o esoteriku a náboženství, ornamenty na textiliích a tapetách, stavby z křišťálu, pohyby křídel ptáků, ruch velkoměsta, tanec, divadlo či muziku. Obrazy nejsou řazeny chronologicky, hlavní témata a motivy se prolínají napříč celou výstavou.

Nadšené a angažované ženy

Dolní Belveder se zaměřuje na dílo žáků Ornamentální nauky o formách z vídeňské Uměleckoprůmyslové školy, kterou vedl Franz Cizek. Jedná se o kulturní centrum, kde se shromažďovali nejnadanější umělci a umělkyně té doby, aby se zabývali myšlenkami Kubismu a Futurismu. Z jejich tvorby jsou k vidění nejen olejomalby, ale i sochy, fotografie a práce s temperami, akvarely, tuží, křídou či dřevorytem.

FOTO: Franz Marc, Srna v klášterní zahradě, 1912, zdroj: Státní galerie v Lehnbachhaus, Mnichov

Franz Marc, Srna v klášterní zahradě, 1912, zdroj: Státní galerie v Lehnbachhaus, Mnichov

V novém uměleckém výrazu, který zobrazuje dynamiku pohybu, se realizovaly především tři ženy: Erika Giovanna Klien, Marianne Ullmann a Elisabeth Karlinsky. Jejich obrazy visí ve všech výstavních místnostech. Erika Giovanna Klien je tvůrkyní stěžejního díla, které se nachází na všech upoutávkách k výstavě. Nese název Lokomotiva a poukazuje k technickému pokroku po roce 1900 i zrychlenému tempu moderního života.

Belveder láká na Františka Kupku

Českého diváka zaujme především velké množství jmen českého původu, která jsou spjata s vídeňskou avantgardou: Antonín Procházka, Vincent Beneš, Otto Gutfreund, Emil Filla či František Kupka. Za povšimnutí stojí olejomalba Dvě ženy od Emila Filly, inspirovaná pohybem ženského těla či abstraktní kompozice Čáry, plochy, hloubka II od Františka Kupky.

FOTO: Giacomo Balla, Linee forze del mare, 1919, zdroj: The George Economou Collection

Giacomo Balla, Linee forze del mare, 1919, zdroj: The George Economou Collection

Nejen Češi však měli úzké vazby na Vídeň. Díla Lajose Kassáka, Béla Uitze, Ivana Kljuna či Alexandra Rodtschenka poukazují na vliv maďarské a ruské avantgardy. Vídeňskou školu dále ovlivnily výstavy, přednášky Johanese Ittena, zakladatele soukromé malířské školy ve Vídni. Je reprezentován především abstraktní kompozicí Setkání, které dominují pestře barevné, spirálovité, geometrické tvary.

Na rozdíl od Kubismu je vídeňský Kinetismus dosud málo známý pojem. Výstava si klade za cíl přiblížit divákovi tento abstraktní umělecký směr v  jeho hlavních motivech a historických souvislostech. Výstava zaujme především ty, kteří rádi objevují neznámé umělecké školy a netušené vazby mezi českými umělci a zahraničím.

Místo konání: Unteres Belveder, Rennweg 6, 1030 Wien

Datum: 10.2.2011 –  29.5.2011

Otvírací doba: denně 10 – 18:00, středa 10 – 21:00

Vstupné: 9,50 EUR, snížené vstupné (studenti do 27 let) 7,- EUR

Bližší informace: www.belvedere.at

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vídeň láká do Belvederu na obrazy plné pohybu a energie