Rakouské hlavní město se pyšní množstvím kulturních památek. Stejně tak tu však narazíte na skvosty doby poměrně nedávné. Co uvidíte v místních galeriích jako je Belvedere či Albertina?
Gustav Klimt - Polibek, 1908 Zdroj: belvedere.at
Když se řekne Vídeň, snad každému začne v uších znít hudba Wolfganga Amadea Mozarta a před očima se mu zjeví bělostná architektura 18. či počátku 19. století. Baroko a klasicismus jsou sice i nadále téměř všudypřítomné, ale modernímu umění Vídeň rozhodně nezůstala uzavřena, o čemž vás přesvědčí i místní muzea a galerie.
Nejvíce muzeí na jednom místě
Oblast s bezesporu největší koncentrací muzeí ve Vídni se nazývá MuseumsQuartier (MQ, Muzejní čtvrť). Je to zároveň jedno z největších kulturních středisek na světě. Kontrastující moderní i staré budovy svým rozestavěním vytvářejí poklidné nádvoří s obchody a kavárnami, kam chodí relaxovat jak turisté, tak samotní Vídeňané.
Součástí komplexu je například nedávno znovuotevřené Museum Modern Kunst Stiftung Ludwig Wien (MUMOK, muzeum moderního umění), vystavující díla jak například Andyho Warhola (1928 – 1987) či Maxe Ernsta (1891 – 1976), tak i umělců dnešní doby.
Egon Schiele - Objetí, (Milostný pár II, žena a muž), 1917 Zdroj: Archiv Belvedere, Vídeň
Za zmínku také stojí Leopold Museum, jehož stálou expozici představuje sbírka umění Rudolfa Leopolda (1925 – 2010) a jeho ženy. Mezi objekty z 19. a 20. stol. se nalézá největší sbírka Egona Schieleho (1890 – 1918) na světě i výběr prací secesního malíře Gustava Klimta (1862 – 1918).
V nedaleké vzdálenosti od Muzejní čtvrti stojí budova Seccesion (Vídeňská secese), poskytující další výstavní prostory určené k prezentaci současných tvůrců. Dům, který se stal nepřehlédnutelným hlavně díky zlaté kopuli z vavřínových lístků přezdívané „zlaté zelí“, byl postaven jako galerie hnutí Secese tvořeného 19 umělci. Mezi nimi byl i Klimt, autor Beethovenovského vlysu, který se nachází v suterénu budovy.
Jacques-Louis David - Napoleon u průsmyku Sv. Bernarda, 1801
Pokud vás dílo Gustava Klimta zaujme, vyplatí se vám navštívit Österreichische Galerie des 19. und 20. Jahrhunderts (Rakouská galerie 19. a 20. století) v Oberes (Horní) Belvedere. Pokochat se zde můžete největší sbírkou Klimtových obrazů zahrnující i známý Polibek. Dále uvidíte díla Schieleho nebo sbírky impresionistů a postimpresionistů, včetně pláten Moneta či van Gogha. Předešlou dobu reprezentuje klasicistní tvorba Jacques-Louise Davida.
Kam za historií?
Milovníci dějepisectví spíše ocení expozici barokního umění v budově Unteres (Dolní) Belvedere či návštěvu Schönbrunnu, letního sídla Habsburků. Při prohlídce interiéru tohoto zámku můžete využít audioprůvodce zahrnutého v ceně vstupenky, který je zde k dispozici i v českém jazyce.
Při povídaní o vídeňských galeriích samozřejmě nelze opomenout Albertinu, ve které se dnes konají prestižní výstavy lákající do Rakouska i české turisty.
Hundertwasserovu architekturu nelze přehlédnout Foto: Kamila Nováková, Topzine.cz
Po navštívení všech těchto objektů budete možná chtít vidět něco jiného, neobvyklého, a tím by mohl být třeba i známý Hundertwasserhaus malíře a architekta se zvláštním jménem Friedensreich Hundertwasser (1928 – 2000). Mnohobarevný dům místy okrášlený dlažkami, mozaikou či všelijakou zelení rostoucí na terasách působí jako z jiného světa.
Další taková stavba se nachází i o pár ulic dál a je jí Kunsthaus Wien, který ve svých prostorách ukazuje pestrobarevnou tvorbu Hundertwassera i díla jeho současníků.
Na závěr lze téměř snad jen dodat, že návštěva vídeňských galerií a památek rozhodně není nudným výkladem rakouských dějin. Naopak nabízí zajímavý pohled do minulosti i uchvacující přehlídku téměř všech -ismů výtvarného umění.