Indické ženy okouzlují turisty z celého světa svým pestrobarevným oděvem, který známe pod názvem sárí. Jak tyto zajímavě řešené a pestrobarevné šaty vznikly?
Historie indického oděvu sárí je odvozena z civilizace Indus Valley, která vzkvétala v letech 2800 až 1800 před naším letopočtem v Indii a Pákistánu. Existence oděvu je doložena na mnoha předmětech, sochách či peozii z tohoto období.
Tradice, která trvá
Indické ženy nosí i v dnešní době tradiční pestrobarevné a velice elegantní sárí. Muži, hlavně ti mladší a ve městech, chodí oblečeni v klasickém evropském stylu, který dobře známe. Nicméně muži na venkově a také starší generace oblékají tradiční oblek složený z dlouhé volné košile (kurta) a širokých kalhot (padžámá).
Obleky jsou vyrobené z prvotřídních materiálů, jako je hedvábí, bavlna nebo vlna. Indické textilie i oblečení jsou po celém světě proslulé svou zdobností a krásnými vzory na hedvábném podkladu. Existují jedinečné styly, které vznikaly v každé oblasti indického subkontinentu po celá staletí a do dneška si svou jedinečnost udržují. Moderní styl sárí je dokonce popularizován i letuškami indických aerolinek.
Sárí, saree nebo shari je ženský indický oděv, který je poskládán z pásu tkaniny širokého od čtyř až do devíti metrů na délku a přibližně jeden metr na šířku. Tento pruh látky se skládá a zahaluje lidské tělo v mnoha variantách. Nejobyčejnější varianta nošení, takzvaný nivi styl, je zabalení sárí kolem pasu a zavěšení jednoho konce (pallu) přes rameno, odhalující břicho.
Pestrobarevné kombinace jsou pro sárí charakteristické
Sárí se nosí přes spodničku a trup je zahalen halenou známou jako choli. Choli má krátké rukávy, hluboký výstřih a je obvykle zkrácená tak, že odhaluje břicho. Podle posledních módních trendů se také objevují rukávy dlouhé. Choli je obzvláště vhodná pro oblečení v dusných jižních asijských létech.
Vznik choli není zcela jasný a mezi historiky se názor na její původ značně liší. Někteří uvádějí, že se začala používat až v době, kdy do Indie připluli Britové. Indické ženy do té doby nosily pouze sárí a tkanina přehozená přes rameno odhalovala celý trup. Ženy tak vystavovaly svá poprsí všem na odiv.
Uvázání sárí na stovky způsobů
Existuje až 200 variant uvázání sárí. Roli hraje zeměpisná oblast, společenské postavení a příležitost, ke které se sárí obléká. Uvázání sárí se mezi sebou liší, a to především množstvím potřebného materiálu k vytvoření skladů, záhybů a přehození přes rameno.
Výzkumem sárí stylů se zabývá známá francouzská kulturní antropoložka Chantal Boulangerová, která roztřídila styly do několika kategorií podle rodin, ve kterých se tento styl nosí. Namátkou se jedná o styly nivi, bengálský či oriya, gujarati, dravidian, kodagu nebo gond.
Styl nivi patří k nejpopulárnějšímu a trendy stylu, který mladé Indky nosí. Jeden konec sárí se nejprve zastrčí za pásek spodničky a tkanina je potom obalována kolem spodní části těla, vytváří se záhyby a sklady, které jsou nakonec zastrčeny za pas spodničky. Volný konec sárí se přehodí přes rameno. Tento styl je velice elegantní, dekorativní a mnozí básníci jej v poezii nazývají okvětními lístky.
Ruční práce se cení zlatem
Sárí se v minulosti vyrábělo pouze z hedvábí a bavlny. Oděv sárí byl ručně tkaný a jeho výroba vyžadovala velkou investici do času a vypracování detailů. Bohatí lidé si mohli dovolit jemně tkané látky i průsvitné hedvábí. Chudí nosili hrubě tkanou bavlnu.
Čím víc, tím líp
Jednoduchá, ručně tkaná sárí vyrobená venkovany jsou často ozdobena pruhy vplétanými do tkaniny po obou stranách délky. Tato levná varianta bývá také krášlena ručním tiskem. Používaly se vyřezávané dřevěné bloky, na které se nanesly přírodní barvy a tiskem se přenášely na látku. Dražší sárí byla zdobená složitějšími geometrickými, květinovými nebo abstraktními vzory vytvářenými přímo při tkaní na tkacích stavech. Často se do tkaniny vplétaly barevné, zlaté či stříbrné nitě a tím se vytvářely další zajímavé vzory. Ke zdobení se použivaly i perly či drahé kameny.
Současné levné verze jsou vyráběny z umělých vláken, například polyesteru, nylonu nebo syntetického hedvábí. Tkaniny z těchto vláken mají speciální úpravy a není je potřeba škrobit nebo žehlit. Dekorativní kameny a perly jsou pouze napodobeninami.
Ručně tkané sárí je v dnešní době drahá záležitost. Nicméně i dnes se tyto oděvy vyrábějí pro svatebčany a na různé společenské příležitosti.