Vánoční tradice, zvyky, jídlo, výzdoba, ale třeba i pohádky, to všechno se ve světě liší. Víte, že ve Francii si pochutnávají na ústřicích a v Německu nosí dárky děda se zrzavými vousy?
Někde zima a cukroví, jinde barbecue na pláži, Zdroj: sxc.hu
Ve Spojených státech začíná vánoční čas už po Dni díkůvzdání. Ten se slaví čtvrtý listopadový čtvrtek a pro Američany je v mnoha ohledech výjimečnější než samotné Vánoce.
Co se týká výzdoby, je vždy velmi výstřední, bohatá a zářící. Američané nezdobí jen vánoční stromky, ale bohatě zkrášlují také domy a zahrady, které si pak se sousedy vzájemně hodnotí.
Jablečný koláč
U slavnostní večeře nesmí chybět slavný krocan se šunkou, případně mořské plody a některé rodiny si dají prostě pizzu. Jako dezert je nejoblíbenější jablečný koláč.
Samozřejmě nesmíme zapomenout na Santa Clause, šedivého starce v červeném obleku s dlouhými vousy. Podle tradice děti před spaním nachystají za okno nebo ke dveřím sušenky a sklenici mléka a přidají dopis se seznamem dárků, které si 25. prosince ráno rozbalí.
Tím však vánoční atmosféra v zámoří končí. Už 26. prosince chodí Američané do práce a obchody jsou plné lidí, jelikož je to první den razantních slev.
Vánoce v Německu jsou podobné jako ty naše. Jen s výzdobou si dávají větší práci a stejně tak kladou důraz na adventní věnce a kalendáře. Tradiční vánoční dekorací jsou krušnohorské pyramidy. Pocházejí z dob, kdy bylo zvykem nosit do kostela větve stromků, které se pak stavěly do pyramidy a nahoru se dávala hořící svíce.
Adventní Berlín, Zdroj: berlin.de
Dárky nosí Christkind, v severních oblastech pak Weihnachtsmann, který má zrzavé vousy i vlasy a dlouhý plášť s kapucí.
Německá vánoční kuchyně nabízí nepřeberné množství pokrmů. Potrpí si na pečenou štiku, candáta a nám známého kapra. Chybět nesmí jablečný závin a ovocný salát s likérem. Nejoblíbenějším cukrovím je marcipán.
Nelze slavit bez pudinku
V Anglii nosí dárky Father Christmas, který je oblečený do červeného nebo zeleného pláště. Obvykle nosí dárky komínem, proto děti dávají svá přání ke krbu.
Důležitější než večeře je slavnostní oběd na první svátek vánoční, jehož hlavním chodem je krocan s nádivkou a především vánoční puding, který je vyrobený z oříšků, hrozinek, rumu, vajec a podává se s punčem.
Ve srovnání s perníčky puding nevypadá lákavě, Zdroj: youtube.com
Před obědem každý dle tradice rozlomí takzvanou Christmas cracker – papírovou tubu, ve které se ukrývá drobný dárek. Angličané také pořád velmi rádi posílají vánoční pohlednice.
Děda Mráz
Ve Francii se Vánoce slaví především doma s rodinou. Tradičním jídlem je takzvaný reveillon, který se skládá z ústřic, klobásek, vína, pečené šunky, ovoce, salátů a sladkostí. V Alsasku zaujímá místo favorita pečená husa, v Burgundsku pak pečený krocan a ořechy různých druhů. Pro obyvatele Paříže jsou nejoblíbenější ústřice.
Severní Francie je zvláštní tím, že některé děti dostávají dárky už 6. prosince na St. Nicholas, našeho Mikuláše.
V Rusku je Štědrý den běžným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce připadají až na 6. a 7. ledna. Původně byly spojeny s lidovými zvyky, ale po zákazu Vánoc v roce 1918 slaví nyní většina Rusů Nový rok s dárky od dědy Mráze, který používá saně a přijíždí až z Čukotky s krásnou Sněhurkou.
Vánoční barbecue
U protinožců začíná v prosinci letní sezóna, proto všichni Australané tráví svátky většinou na plážích u moře. Typické Vánoce, jak je známe my, v Austrálii téměř neslaví. Stromky mají buď zasazené v květináčích, nebo si kupují umělé.
Ani s výzdobou si nedělají hlavu. Vystačí si se slaměnou dekorací a jmelím. Na jídle ovšem nešetří. Pochutnávají si na mořských plodech, krocanovi, kachně, těstovinách, salátech a zmrzlině. To vše servírují na svých terasách ve společnosti nejbližší rodiny a známých.