Vánoce budou bez chyby, napadne-li sníh. Alespoň tak to říkají v rádiu. Pro studenty budou Vánoce bez chyby, nebudou-li během nich muset studovat. Kdy však budou Vánoce bez chyby pro všechny?
Zdá se to neuvěřitelné, ale k tomu, aby Vánoce byly bezchybné, stačí velice málo. Naučit se pravidla českého pravopisu. Pro začátek stačí nastudovat si pravidla pouze některá. Vždyť komu by se o vánočních svátcích chtělo sedět nad jinými knihami než nad pohádkovými.
Jak vysvětlit původ slova Vánoce, advent či dárek? Slovníky napoví víc
Jaká konkrétní pravidla tedy o vánočních svátcích nejvíce oceníme a upotřebíme? Přeci ta, která se týkají Vánoc. Vánoce jsou totiž jedním z mála období roku, kdy posíláme pohlednice, dopisy, e-maily nebo smsky nejen svým přátelům, ale i svým známým, vzdáleným příbuzným, či dokonce nadřízeným.
Kdo nestojí o ostudu, respektuje pravopisná pravidla
Pokud si tedy nechceme udělat ostudu, měli bychom vědět, jak správně napsat nejen slovo Vánoce, ale i slova od něj odvozená. Vánoce je třeba vždy psát s velkým V (podobně jako třeba Velikonoce), neboť se jedná o název svátku. Přídavné jméno vánoční však píšeme s malým v.
Jelikož se Vánoce a vánoční svátky už blíží, přidáváme ještě malý dárek ve formě rozšiřující informace na závěr. Dlouhé roky se slovo Vánoce psalo s malým v, avšak v roce 1993 došlo ke změně. Jazyk se zkrátka vyvíjí a pravidla mění.
Nám nezbývá než tyto změny respektovat. Ať už se tedy v Pravidlech bude psát vánoce nebo Vánoce, my se musíme postarat o to, aby se náš písemný projev shodoval s tím, co je v Pravidlech uvedeno. Záleží nám přeci na tom, aby naše Vánoce byly bez chyby.