Může být v žánru romantických komedií taky nějaká šance na inovace, nebo se všechny nové snímky budou utápět v moři kýče a neoriginality? Je Válka nevěst typickým příkladem, jak upadá tento žánr do pekel, nebo to nakonec nedopadlo tak tragicky?
Emma (Anne Hathaway) a Liv (Kate Hudson) se poznaly jako malé holčičky, a už od té doby si představovaly, jaká bude jejich svatba. Musí být dokonalá! Červen, hotel Plaza – tak si to přály od útlého dětství. Když potom tyto dvě nerozlučné přítelkyně vyrostly, jejich sny se měly stát skutečností. Den „D“ už se oběma blížil a měl být perfektní. Měl to být jejich nejšťastnější zážitek, jejich krásná vzpomínka. Při cestě k tomuto cíli ale obě zapomněly, že přátelství je daleko důležitější než perfektní svatební den.
Válka nevěst režiséra Garyho Winicka (autora filmů jako jsou Cucák nebo Přes noc s třicítkou) je podprůměrná kýčovitá komedie, kterou snad s čistým svědomím mohu označit za slátaninu ostatních komedií tohoto typu. Na ukázku jmenuji proslulý Sex ve městě (odtud „nerozlučné přítelkyně“ – pravda, Emmě a Liv není přes třicet, jako je tomu u Kery Bradshaw a jejích přítelkyň), dále například film Dvě tváře lásky, který je běžně uváděn v kontextu s legendární Barbarou Streisand (inspiraci můžeme vidět v „touze po nezapomenutelné svatbě“ – s tím rozdílem, že Streisand v roli Rose touží pouze po svatbě – jakékoli), a konečně nesmím zapomenout na zdánlivě nevýraznou, svobodnou a vdavekchtivou dívku ze svatebního večírku, která svým vystoupením doslova kopíruje figuru z filmu P.S. Miluji Tě. Scénář je bohužel naprosto předvídatelný – to je ale u filmů tohoto typu celkem běžné. Je škoda, že zde není téměř žádný zvrat, který by diváka překvapil, tento se naopak každým okamžikem utvrzuje v tom, že si koupil lístek na opravdu jednoduché představení. (Sedmipatrový dort? Existuje vůbec větší klišé?)
Na druhou stranu je nutno připustit, že pohádkovost, laskavost a bezelstnost díla pohladí na duši a absurdita příběhu člověka zcela jistě pobaví. Osudy Liv a Emmy jsou totiž tak nereálné, že člověk takřka nemá na výběr – musí se alespoň pousmát. Místy se ve filmu odehrávají opravdu vtipné dialogy, jinde se zase jen těžko ubráníte slzám.
Hudba k filmu, o níž se zasloužil Edward Sheamur, je velmi dobře vybraná, a to jak pro klidné
romantické scény, tak i pro výstupy dynamičtější (těch je ale ve filmu jen velmi málo). Melodie jsou povětšinou chytlavé a rytmické; přesně pasují tam, kde jsou. Většinu diváků snad potěší známá znělka Vivaldiho Jara či populární zpěvačka Natasha Bedingfield se svým méně známým songem Happy. No a konečně hit talentované Colbie Caillat Something Special si budete zpívat ještě druhý den ráno ve sprše.
Jak už bylo naznačeno, není na místě od Války nevěst očekávat přehnaně intelektuální dílo. Přesněji řečeno není vhodné si od ní slibovat dílo ani minimální intelektové úrovně. Já vím – říká se „méně je někdy více“. V případě tohoto snímku je tomu naneštěstí naopak. Čím více tak zvané krásy a sladkosti, tím méně vkusu a reality. Až na výjimky, samozřejmě. Ztvárnění hlavních rolí se oběma herečkám doopravdy povedlo, každá z nich trefně vystihla charakter svojí postavy. Nevinný zevnějšek Anne Hathaway přesně vyjádřil povahu sensitivní Emmy, Kate Hudson naopak svou mimikou a gestikulací náležitě přiblížila charakter svérázné a sebevědomé Liv.
Tento nenáročný a hluboce emotivní film se může rozhodně stát příjemnou časovou investicí, pokud si potřebujete odpočinout a uvolnit se po náročném pracovním týdnu.
Navzdory negativům si z něj ale snad přece jen něco odnesete. Ženy možná pochopí, že být mužem není vždy tak jednoduché, a muži si naopak uvědomí, jak moc je pro ženu její svatební den důležitý.