Menu
TOPZINE.cz
Krása

Vadné držení těla nejen u školáků

Redakce

Redakce

1. 9. 2010

Bolesti zad zná dnes skoro každý. Ale není na to u školních dětí trochu brzy? Téměř polovina českých školáků trpí vadným držením těla již v mladším školním věku – tedy hned po nástupu do školy. Tak kde je chyba?

Zdroj: Taťána Kročková, Topzine.cz

Představte si prvňáčka. Má na zádech tašku, která je pomalu větší než on, a v ní sešity, učebnice, penál, svačinu a pití a něco málo hraček na přestávky. Aby dětským zádům aktovka neubližovala, měla by vážit 2 – 3 kg. Jenže reálně váží prázdná aktovka kila dvě a na věci do školy už nějak nezbývá.

Ovšem nejen těžké batohy dělají problémy. Přispívá k tomu i omezení pohybu ve školách, kdy musí žáci dlouhou dobu sedět často na nevyhovujících židlích a následně doma tato poloha pokračuje u počítače nebo televize. Nedostatek pohybu je velkým faktorem ovlivňující držení páteře a následné bolesti zad.

Než se dítě dostane na druhý stupeň základní školy, má skoliózu (vybočení páteře) nebo skoliotické držení těla. V pubertě to podpoří ještě moderními taškami přes jedno rameno a má zaděláno na problémy se zády na celý život. Nemluvě o ještě větším nedostatku kompenzačního pohybu než dříve, protože je spousta jiných, fyzicky pohodlnějších, činností než sport.

Zdroj: Taťána Kročková, Topzine.cz

A pak už se to jenom veze. Psychická zátěž namáhaným zádům rozhodně nepomůže a vysoké podpatky? Škoda mluvit. Člověk se zapojí do pracovního procesu a je vlastně jedno, jestli pracuje fyzicky a ničí si záda zvedáním těžkých břemen nebo sedavým zaměstnáním, jednostrannou zátěží, a nebo třeba častým prochladnutím prací venku.

Na stará kolena (a nejen na ně) člověk trochu nebo trochu víc přibere, objeví se degenerativní změny na páteři a je to. Záda zničená, která bolela celý život a teď už se člověk nemůže ani hnout. A přitom stačilo tak málo. Bránit se včas.

A jak se tedy bránit?

Ve školce má dítě pohybu relativně dost, ovšem už tady by bylo dobré budovat správné návyky. Sedět rovně, často se protahovat, zkrátka, neomezovat pohyb, ale ani dítě nepřetěžovat, například jednostranným vrcholovým sportem. Ve škole, kde dítě sedět většinu výuky zkrátka musí, je vhodné tyto návyky posilovat. Pokud nejsou do výuky zařazovány tzv. tělovýchovné chvilky, kdy se žáci během hodiny zvednou z lavic a protáhnou se, může tohle dítě dělat o přestávkách v rámci různých her a psychomotorických cvičení. A samozřejmě je na rodičích, aby kontrolovali obsah aktovky. Ne všechno je nutné nosit každý den ze školy domů a z domu do školy.

A samozřejmě nejdůležitější je vyvážený pohyb. Plavání, jízda na kole, cvičení na míčích apod. A věřte, že dvě hodiny tělesné výchovy týdně to nezachrání. Pohybové návyky a vztah ke sportu, které se upevní nenásilnou formou v tomto věku, jsou na celý život. Nepodceňujte ani preventivní lékařské prohlídky, kde je možnost včasně diagnostikovat vadné držení těla a na doporučení lékaře s tím začít něco dělat.

Zdroj: Taťána Kročková, Topzine.cz

U dospívajících a dospělých už zbývá jen podotknout, že je dobré se držet obecně platný pravidel zdravého životního stylu. Držet si váhu, kompenzovat sedavé zaměstnání pohybem, nezvedat těžká břemena nebo je zvedat správně, protahovat zkrácené prsní svaly, posilovat ochablé zádové, nosit vhodné boty a samozřejmě cvičit, hýbat se a zase cvičit. Existuje mnoho cvičení proti bolestem zad, ať už skupinové nebo individuální, ale nejdůležitější je pravidelně dlouhodobě a preventivně cvičit. Záda máme jenom jedny, a ačkoliv dnes už jde v těle vyměnit kde co, u páteře to nejde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vadné držení těla nejen u školáků