Menu
TOPZINE.cz
Cestování

V Thajsku mají dřevěnou Svatyni Pravdy. Slouží jako ukázka místní kultury

Redakce

Redakce

3. 5. 2012

FOTO: svatyně pravdyV severní části města Pattaya se nachází ukázka zázraku lidské řemeslné dovednosti. Ač vypadá na první pohled jako thajský chrám nebo palác, není ve skutečnosti ani jedním. Jedná se o Svatyni Pravdy.

video
play-sharp-fill

Naprosto unikátní stavba zobrazující poctu Dávnému pohledu na svět, stejně jako Vědomostem dávnověku či Východní filosofii. Umělecký zázrak shlíží na moře ze skalnatého ostrohu.

Celá budova je postavena z teakového dřeva a její stavba započala teprve v roce 1981, ačkoli může na první pohled směle soupeřit s historickými monumenty starými více než tisíc let. Stavební práce navíc stále probíhají a její dokončení je plánováno na rok 2025.

Čtěte také: V Normandii se skrývá kaple v koruně stromu. Je zasvěcena Panně Marii

Budova má čtyři křídla, každé zasvěcené jednomu z náboženství, která stavbu inspirovala. Stěny vně i uvnitř budovy zdobí nespočet soch zobrazujících posvátná zvířata, hlavy Buddhů a další rozmanitá náboženská a filosofická témata. Řezby jsou inspirovány čtyřmi nejdůležitějšími uměleckými a filozofickými vlivy Thajska.

Dřevořezby zpracovávají hesla jako „úplné porozumění starověkého života“ nebo „živoucí propojení s universem“, což může běžnému turistovi znít až příliš duchovně.

Přečtěte si více o turistické oblasti Pattaya v Thajsku

Ač je stavba stále ještě nedokončená, již dnes je svatyně velmi atraktivním místem, často doslova obleženým turisty z celého světa. Ti sem jsou přitahováni ručními dřevořezbami provedenými do nejmenších detailů. Vstupné je téměř symbolické.

Svatyně slouží k propagaci Thajska

Duchovním otcem celé stavby byl Lek Viriyaphant, známý více jako Khun Lek, výstřední multimilionář toužící ukázat světu bohatství Thajského kulturního dědictví. Mnoho let se věnoval právě studiu historického kulturního odkazu, až v roce 1981 zahájil výstavbu tohoto uměleckého skvostu, který nazval Svatyně Pravdy.

Khun Lek tomuto dílu zasvětil doslova celý svůj život, neboť před pár lety zemřel. A jelikož věděl, že nebude schopný dohlížet na dokončení svého veledíla, zanechal po sobě velmi přesné instrukce.

Problémy s materiálem

Důvodem, proč stavba pokračuje pomalu, je právě to, že má být celá pouze z teakového dřeva. I tak zde denně pracuje na 250 řezbářů. Práci ztěžují nejen omezené zdroje teakového dřeva, ale i vlny turistů. Na budově se podepisují i povětrnostní podmínky. Proto je již v současné době potřeba některé vně umístěné řezby opravovat a renovovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Thajsku mají dřevěnou Svatyni Pravdy. Slouží jako ukázka místní kultury