Pro Zoo Ostrava je narození hrocha událost dvojnásob významná, poněvadž právě hrocha obojživelného nosí zahrada ve svém erbu. Hrošího novorozence si však zatím návštěvníci nemohou prohlédnout z důvodů rekonstrukce pavilonu.
Mládě hrocha obojživelného, FOTO: J. Pluháček
Malý hrošík přišel na svět 20. července a většinu dne tráví s matkou ve vodě. Po prvních týdnech, kdy je pro něj vodní prostředí nejbezpečnější, se už pomalu vydává prozkoumávat i souš. Hroši po dobu rekonstrukce přebývají v prostoru po nosorožcích, kde je mají možnost návštěvníci spatřit, pokud hroši zavítají za slunného počasí i do venkovního výběhu. Nové prostředí nakonec pro rodičku nebylo nijak stresující, péči o potomka zvládá jako zkušená máma. Od roku 1982 v ostravské zoo odchovala již devět mláďat.
Vrátit se do zrekonstruovaného pavilonu budou hroši moci na jaře příštího roku. Prostor bude zateplen, dostane novou střechu a výrazně se zlepší odvětrávání. Chov hrochů v ostravské zahradě započal rokem 1967, kdy se do zoo přistěhovala hrošice Róza. Uhynula teprve loni v říjnu. Zoo Ostrava rovněž vede evropskou plemennou knihu hrochů obojživelných. Pro letošní rok vychází již její 4. vydání. Kromě Ostravy jsou v ČR hroši chováni už jen v Praze.