V hlubinách Karibského moře, nedaleko přímořského letoviska Cancún, vznikl velkolepý projekt spojující lásku k umění a životnímu prostředí.
Kruh dětí, Zdroj: youtube.com
Mořské dno pyšnící se bezmála čtyřmi stovkami soch, vytvořenými britským umělcem Jasonem de Caires Taylorem, má za úkol odlákat masy vášnivých potápěčů okupujících vody Národního parku Marine.
Tvůrci doufají, že projekt přiláká část ze 750 tisíců turistů obdivujících každoročně krásy zdejšího okolí, a na čas odlehčí podmořskému životu. Neznalí nadšenci totiž ve velké míře devastují citlivé prostředí mořské fauny a flóry. Podle vědeckých předpovědí do roku 2050 vymizí více než 80% korálových útesů.
Z tohoto důvodu spatřila světlo světa, respektive moře, největší podmořská atrakce zvaná MUSA (Museo Subacuático de Arte) neboli Podmořské muzeum umění čítající 403 soch vytvořených z odlitků skutečných lidí. Muzeum se dělí na čtyři části, kterým dominuje soubor soch nazvaných Tichá evoluce.
Mimo jiné také můžete zhlédnout soubory soch s výstižnými názvy jako Muž v ohni, Archív ztracených snů a v neposlední řadě Zahradu naděje.
Podmořské muzeum, sochy
Sochy, vytvořené ze speciálního druhu cementu, jehož úkolem je odolávat přírodním živlům, časem zcela pohltí uměle zasazené korály, houby, sasanky a žluté chaluhy, a vznikne tak nový umělý útes.
Mezi zvěčněnými postavami je k vidění například stará jeptiška, tříletý chlapec, účetní, instruktor jógy, tulák, student, akrobat, tesař či muž na bicyklu. Sochy zabírají 420 metrů čtverčních a váží více než 180 tun.
Na Podmořském muzeu umění se začalo pracovat 1. srpna 2009 a velké finále je připsáno 1. prosinci 2010. Počet soch však není ještě definitivní, jelikož v tomto roce se bude muzeum dále rozrůstat. Šanci tak dostanou místní i zahraniční umělci.