Na jižní Moravu se kvůli změnám klimatu a životního prostředí dostávají nové druhy borelií. Pětiletá studie prokázala výskyt druhu Borrelia spielmanii, do té doby v Česku nezaznamenaného. O výzkumu dnes ČTK informovala společnost Elisabeth Pharmacon, která na něm pracovala s Ústavem biochemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Borelie jsou příčinou lymské boreliózy, což je špatně léčitelné onemocnění, zejména pokud je diagnostikováno v pozdější fázi. V Evropě jsou lidé infikováni nejčastěji druhy Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii nebo Borrelia afzelii. Studie na českém území prokázala také nárůst druhu Borrelia valaisiana.
Zjištění z výzkumu mají podle společnosti, která se zabývá vývojem diagnostických souprav, vážný dopad na DNA metody testování borelií u pacientů s podezřením na lymskou boreliózu. Některé používané metody prý nemusejí odhalit určitý druh borelie.
Společnost Elisabeth Pharmacon testuje v laboratoři klíšťata od roku 2008. V jednotlivých letech se výskyt borelií v klíšťatech lišil. Třeba v letech 2008 a 2012 bylo infikovaných klíšťat přibližně jen 17 procent, jindy jejich podíl stoupl až k 35 procentům. Samotný přenos infekce závisí zejména na pozitivitě klíštěte, na době přisátí a kvalitě imunitního systému napadeného člověka.
Autor ČTK