Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Už umíte kreslit? 7 praktických tipů, jak se stát ještě lepším umělcem

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

25. 6. 2013

V průběhu seriálu jste si osvojili nejrůznější techniky, naučili se vidět věci tak, jak jsou, a zvládnete je i přenést na papír. Co víc si ještě začínající umělec může přát? Snad jen… sedm tipů na závěr!

Ať už jste si z lekcí kreslení online oblíbili kterýkoli díl a jakékoli téma, sami jste určitě zjistili, že některá pravidla jsou stále stejná a při kreslení se jimi dá řídit téměř univerzálně. Ovšem umění kresby není jen o kreslení jako takovém. Proto přišel čas tužku a papír na malou chvíli odložit a položit si otázku: jak se stát ještě lepším umělcem? Tady je pro vás sedm tipů, s nimiž rozhodně nic nezkazíte!

1. Dokončete alespoň jedno dílo za týden

Přiznejte si to, deadliny jsou to, co žene lidi vpřed. Pokud si řeknete, že stejně nezáleží na tom, kdy svou práci dokončíte, může se dost dobře stát, že za pár týdnů zůstane ležet pohozená v rohu pokoje pod vrstvou prachu. Zodpovědnost za rozdělanou práci vás navíc může blokovat od zahájení nového projektu. Stanovte si tedy vždy datum, dokdy chcete mít kresbu hotovou, a snažte se jej dodržet. To by vám mělo také pomoci rozpoznat moment, kdy případně nemá smysl v kreslení pokračovat; některé obrázky bohužel nezachrání ani nekonečné opravování.

Jedno dokončené dílo za týden vám také umožní pozorovat změny, které jako umělec proděláváte. Máloco potěší kreslíře tolik jako viditelný pokrok během několika málo týdnů.

2. Učte se! A to jak od klasiků…

Chcete-li se zlepšovat, musíte se učit. A to neustále. Mějte pokoru a nepodlehněte iluzi, že už vše zvládáte dokonale; hledejte inspiraci a mějte respekt k velkým umělcům dob minulých. Mnoho je o nich napsáno v knihách, neváhejte tedy investovat do hodnotných titulů. Velkým zážitkem pro vás může být i osobní kontakt se slavnými uměleckými díly. Na cestách vždy využijte příležitosti a navštěvujte muzea a galerie, někdy totiž fotografie v časopise nebo knize atmosféru obrazu zkrátka nedokáže zprostředkovat.

A navíc! Při studiu životopisů některých velikánů zjistíte, že se mnozí z nich učili studiem v terénu a experimentováním. Ani tomu se nebraňte, opakování stále stejných věcí stále stejným způsobem se přeci jen jednou vyčerpá.

Kde se inspirovat na internetu? Nevyčerpatelným zdrojem je YouTube, zajímavé tutoriály má například JD Hillberry nebo profil FineArteBooks. K dalším se stačí jen proklikat.

Zhodnotit se můžete nechat například na BlenderArtists.org nebo CGSociety, výborný je také deviantART.

3. … tak z nekonečných hlubin internetu

Internet nabízí nepřeberné množství učebních materiálů, a to dokonce i zdarma. Vyhledejte si blogy umělců, kteří pro zábavu sdílejí svoje zkušenosti. Spoustu inspirace najdete i na YouTube; videa s tutoriály pokrývají až neuvěřitelné kvantum témat a jsou leckdy velmi kvalitní. Výhodou je, že autory těchto návodů můžete v případě zájmu i poměrně snadno kontaktovat a někteří jsou dokonce ochotní vaše dílo zhodnotit a poradit, na čem dál pracovat.

4. Vyhledávejte konstruktivní kritiku

Většina z vás zrovna nechodí na uměleckou školu a je tedy náročnější sehnat ty správné kontakty, přesto je objektivní hodnocení vaší práce přesně to, co potřebujete. Využijte opět internet. Existují specializovaná umělecká fóra, kde umělci díla sdílejí a vzájemně hodnotí. Souběžně si můžete vytvořit profil na některé z desítek stránek vzniklých přímo pro hodnocení umění. Není samozřejmě jisté, že vás bude vždy hodnotit profesionál, zajímavým postřehem umí však nejednou překvapit i kreslíř-zelenáč. V hodnocení se můžete navíc pocvičit i vy sami, což vám pomůže vidět vlastní chyby.

FOTO: kresleni_zaver1

Cesta za uměleckým úspěchem je někdy pěkně tuhý boj. Zdroj: slimyyetsatisfying.deviantart.com

5. Obklopte se lepšími umělci

Po nějaké době jistě zapadnete do komunity umělců, jež vám vyhovuje. Vyberte si několik svých oblíbenců, sledujte jejich práci, inspirujte se a nechte se hodnotit. Zprvu se připravte na možná i zdrcující kritiku; asi to bude bolet, ale je to potřeba. Fascinované výkřiky vaší babičky o genialitě a výjimečném talentu jsou sice fajn, avšak pozná to skutečně, když je celý život kuchařka? Pochlebování od lidí, kteří oboru nerozumí, vás nikdy dál neposune. Bohužel.

6. Předávejte svoje vědomosti dál

Až budete mít dlouhodobě pocit, že se vám to, co děláte, daří, můžete začít své zkušenosti předávat dál. Zkuste vytvořit video návod a sdílet ho mezi lidmi, s nimiž delší dobu komunikujete. Nebo zveřejněte postup vytvoření některého z děl, jež byla dle vašich hodnotitelů nejpovedenější. Je to další ze způsobů, jak získat zajímavou zpětnou vazbu; a možná nakonec někomu dalšímu pomůžete udělat krok vpřed na trnité cestě k uměleckému úspěchu.

7. Buďte kreativní i v životě

Dejte průchod vaší představivosti a vynalézavosti i v dalších oblastech svého života. Kupříkladu se vám zajisté bude lépe pracovat v místnosti zvelebené dle vašich představ. Nebojte se upravovat věci podle svého; kreativně si vymalujte stěny, vytvářejte neobyčejné dárky, snídaňový hrneček si vyrobte na hrnčířském kruhu. Objevujte neustále další a další stránky svojí osobnosti a rozvíjejte v nich umělce! Nezapomínejte, že štěstí přeje těm, kteří mu jdou naproti…

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Už umíte kreslit? 7 praktických tipů, jak se stát ještě lepším umělcem