Už je tady zas. Tak zní název knihy Timura Vermese, která je satirou nejen na současné Německo, ale na celou společnost. Herci Lukáš Hejlík a Alan Novotný příběh představují v rámci cyklu scénických čtení Listování.
Lukáš Hejlík a Alan Novotný v zápalu scénického čtení. FOTO: Lucie Teplá, TOPZINE.cz
„Co by se stalo, kdyby…“ Tuto oblíbenou variaci doplnil Timur Vermes originálními slovy: „… se Hitler probudil v roce 2011 v Berlíně.“ Z jeho nápadu vznikl bestseller, jehož ději na autenticitě přidává i fakt, že je napsán z Vůdcova pohledu.
Dvojice herců brněnského Městského divadla, Lukáš Hejlík a Alan Novotný, svým ztvárněním diváka doslova vtáhne do děje. Před publikem se za tónů Wagnerovy Valkýry rozohňuje živoucí napodobenina Hitlera v podání Alana Novotného. Ať už nad tím, že „ta kancléřská matrona Angela vypadá jako hranatá krabice“, či nad vážnějšími tématy typu „sto tisíc potratů v Německu ročně je příšerné číslo. Časem nám budou chybět tři divize.“
Hitler z Youtube
Vůdce se překvapivě rychle zorientuje v nové době. Své příznivce si získává díky televizní „esestrádě“ i prostřednictvím videí na Youtube.
Emailová adresa nove.risske.kanclerstvi@gmail.com nebo e-shop vudcuvhlavnistan.de hovoří za vše. Poskytuje i rozhovory, ovšem na otázky jako „Jste nacista?“ reaguje více než podrážděně. A ze všeho nejraději má počítačovou hru Hledání min. Nakonec, jak jinak, vstoupí do politiky, a to se sloganem Všechno nebylo jenom špatné.
Rozčilující se Hitler alias Alan Novotný. FOTO: Lucie Teplá, TOPZINE.cz
Veškeré vedlejší role zdatně obstará Lukáš Hejlík, ať už jde o puberťáka, jehož Vůdce považuje za člena Hitlerjugend, o prodavače novin nebo o Hitlerovu asistentku, která končí každou druhou větu oddaným oslovením „můj Vůdce“.
Co by, kdyby…
Vermesovu hrdinovi se dostává loajality téměř totožné s tou, kterou vůči němu měli jeho příznivci před šedesáti lety. A to je právě fakt, který nutí člověka zamyslet se. Jak je možné, že naše bezbrannost vůči demagogům je stále stejná? Kdyby se Hitler dostal k moci dnes, stalo by se totéž, co před šedesáti lety?
Prvotina Timura Vermese se zdá být příkladem knihy, která nutí ostatní přemýšlet. Projekt LiStOVáNí svou atraktivní interpretací díla jen zvyšuje potřebu klást si otázky a hledat na ně odpovědi.