V Cambridgi můžete okusit neopakovatelnou atmosféru anglického univerzitního města. Projděte se místními uličkami, navštivte některou z mnoha kolejí nebo se nechte svézt typickými loďkami, známými jako Cambridge Punts.
Park při koleji Svatého Johna, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz
Cambridge je druhou nejstarší univerzitou v anglicky mluvícím světě. Roku 1209 se několik studentů z Oxfordu, po neshodách s místním vedením, rozhodlo založit vlastní univerzitu. Dnes jsou Oxford a Cambridge, někdy nazývány také Oxbridge, velkými rivaly.
Turisté často přijíždějí do Cambridge a ptají se, kde najdou tu slavnou univerzitu. To se jim však nepodaří, univerzita nemá jedinou hlavní budovu. Je zde 31 kolejí, zvaných colleges, a každá z nich je velice specifická.
King´s College
King’s College je patrně nejznámější z místních kolejí. Byla založena Henrym VI. roku 1441. Dnes existuje domluva s prestižní školou Eaton, kolej přijímá studenty převážně z jejích řad.
The Senate House
V Senátním domě probíhají všechny meetingy. Studenti tu zakončují svá studia po úspěšně složených zkouškách oficiálním předáváním diplomů.
Senátní dům v Cambridgi je důležitým oficiálním místem, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz
Zajímavostí je, že v roce 1958 jeden z promujících inženýrů umístil na střechu budovy malé auto jako fór. Není jasné, jak se mu to podařilo.
Trinity College
Trinity zůstává největší a nejbohatší kolejí Cambridge. Říká se, že pouze královna a církev jsou bohatší. Místní nádvoří je největší v Cambridgi a Oxfordu.
Kolej Trinity je nejbohatší a největší kolejí v Cambridgi, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz
Nobelovou cenu získalo 28 místních studentů. Jedním z významných absolventů byl například Isaac Newton. Uvidíte zde i potomstvo stromu, pod nímž prý seděl při převratném nápadu o gravitaci.
Kostely
Ve městě samozřejmě najdete i několik starobylých kostelů. Nejstarší z nich, St. Bene’t’s Church, pochází již z anglosaského období, jeho vznik je datován kolem roku 1025. Je tak nejstarší budovou v Cambridgi.
St. Bene´t´s Church, nejstarší budova v Cambridgi, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz
St. Mary’s Church zase nabízí překrásné pohledy na město, do věže vede 123 schodů. Hodiny ukazují stejný čas jako londýnský Big Ben. Často se zde konají svatební obřady. Církevní sňatek uzavírá asi padesát procent anglických manželství.
Nemůžu nezmínit ještě King’s College Chapel. Interiér této budovy je pravděpodobně nejmagičtějším v celém Cambridgi. Strop má unikátní klenbu a vitrážová okna vás naprosto ohromí. Stavba kaple trvala 70 let, mezitím se na trůnu vystřídali čtyři panovníci. Za prohlídku se dnes platí.
Jízda loďkou
Po celém městě můžete vidět studenty nabízející projížďku místní loďkou, zvanou Punt. Výlet po řece Cam trvá obvykle čtyřicet pět minut a nudit se určitě nebudete, je odtud krásný rozhled.
Pokud si vypůjčíte loďku i s převozníkem, kterého obvykle dělá některý z místních studentů, trochu si připlatíte, ale zároveň dostanete výklad o okolních budovách. Můžete se povozit i sami – poprvé to sice nebývá nejjednodušší, ale může to být zábava.
Pokud nemáte peněz nazbyt, nenechte se nachytat hned na první nabídku. Studenti jsou ochotni jít někdy i na polovinu původní ceny.
Typická anglická loďka zvaná Punt, student jako převozník, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz
Relax po náročném dni
Zábavu si zde najdete i mimo poznávání památných budov. Studenti se obvykle shlukují v místních typických hospůdkách nebo posedávají na úžasném anglickém trávníku v zahradách či parcích.
Proslulou zdejší hospůdkou je The Eagle. Podle úsměvné historky právě zde u piva byla vynalezena šroubovice DNA.
Každou sobotu můžete navštívit místní trhy na náměstí před kostelem svaté Marie. Prodejci nabízejí různé druhy zeleniny, tradiční místní pokrmy, oblečení nebo starší knihy. Někdy se dají pořídit skutečně zajímavé kousky za pár liber.
Cambridge rozhodně stojí za návštěvu. Některé koleje jsou občas otevřeny pro návštěvníky, cena je symbolická, proto při takové příležitosti neváhejte.