Chystáte se budovat kariéru a myslíte si, že znáte zaručený recept, který jednoduše uvedete do praxe, a úspěch se zákonitě musí dostavit? Přečtěte si knihu s příznačným názvem „40 největších mýtů o budování kariéry“ a dozvíte se, že kariérní koláč si v dnešní, rychle se měnící společnosti žádá stále nové přísady!
Důležité je, aby práce člověku přinášela uspokojení, Zdroj: sxc.hu
Myslíte, že se úspěch měří výškou platu? Či snad rychlostí stoupání po pomyslném kariérním žebříčku, kdy neomylně směřujete k nejvyšší metě? Kdepak! Marcus Schmidt, vystudovaný ekonom s doktorátem ze sociologie, ve své knize uvádí, že jste na správné cestě, když se cítíte ve svém současném zaměstnání spokojeni (jestli ještě studujete, můžete si sem dosadit váš obor), máte svou práci rádi, naplňuje vás a poskytuje vám perspektivy do budoucna. Pokud tomu tak není, pak je namístě uvažovat o změně. Budete sice možná nuceni přinést nějakou oběť, ale také na vás čeká nejedno příjemné překvapení!
Úspěšná kariéra? Vysoká škola není podmínkou
Schmidt vyvrací, že by k vybudování kariéry bylo podmínkou získání některého z titulů, které má on sám. I bez vysokoškolského diplomu se můžete probojovat do vrcholných pozic. Na rozdíl od těch, kdo se spoléhají na klasické studium, budete mít několikaletý náskok, a oni svůj ušlý zisk budou jen těžko dohánět. Stejně tak nejsou klíčové ani faktory jako sociální původ, věk nebo vaše první povolání.
Kromě těchto otřepaných předsudků se v knize setkáme i s mýty zcela novými. Je vhodné prosazovat se pomocí médií? Hledat nové kontakty pomocí sociálních sítí? Nezapomeňte na rizika, které používání těchto metod přináší! Pracovní stáž v zahraničí nebo tvůrčí volno může sice vaší kariéře napomoci, dejte si ale pozor, ať vám pak nejen ve vaší firmě neujede vlak!
Při cestě vzhůru nešlapejte po ostatních
K dosažení trvalého úspěchu nemusíte zavrhnout své morální zásady, právě naopak. Vaši partneři i konkurenti ocení, když budete dodržovat své závazky, chodit včas na domluvené schůzky, vystříháte se podrazů a naopak budete dbát na svou dobrou pověst. Ať už máte v práci jakékoliv postavení, vaší firmě určitě prospěje, když v ní bude vládnout týmový duch a zaměstnanci na nižších pozicích se nebudou bát přednést své názory nadřízeným. Tvůrčí iniciativa a dobré nápady jsou v době globální krize důležitější než kdykoliv předtím.
Dbejte na dohodnuté termíny, získáte pověst spolehlivého člověka
Kniha Marcuse Schmidta je napsaná čtivou formou a je srozumitelná i laikovi. Jistou nevýhodu představuje skutečnost, že se autor zaměřuje na německou sféru, kterou srovnává víceméně jen s angloamerickou kulturou. Je to pochopitelně dáno jeho vlastní zkušeností. Pokud se zrovna nechystáte vstoupit na tamní pracovní trh, nezoufejte, i vy zde najdete mnoho užitečných rad. Koneckonců, vždyť nás s naším západním sousedem spojuje společná historie a některé z popsaných charakteristik se hodí i na nás.
Přestože nám chytré knížky i zkušení headhunteři a koučové mohou v mnohém napomoci, přece jen bychom měli nejvíce naslouchat našemu vnitřnímu hlasu. A hlavně být ve střehu, až se objeví čirou náhodu ona jedinečná příležitost, která převrátí náš život naruby!
Rady zkušeného headhuntera
Marcus Schmidt vystudoval vysokou školu ekonomickou, získal doktorský titul v oboru sociologie a na univerzitě v Chicagu promoval jako MBA (Master of Business Administration).
Pracoval jako asistent představenstva, marketingový ředitel, ředitel pro strategické plánování, strategický poradce a nakonec zakotvil jako headhunter u německé poradenské společnosti Hanover Matrix, kde už úspěšně završil první desetiletí činnosti.
„Kariéra má jen ve zlomku případů co do činění s genialitou. Je založena na směsici nejrůznějších postojů a vlastností. Především je ale výsledkem tvrdé a soustavné činnosti zaměřené na cíl. Vyžaduje schopnost neustále objevovat něco nového, ale také akceptovat některé vlastní slabé stránky. Neznám žádný případ, kdy by mírná osobnostní nevýhoda vedla ke ztroskotání kariéry. Místo toho se opakovaně setkávám s vedoucími pracovníky, které popohání právě jejich vlastní osobnost. Ti, jejichž kariéra je obvzvláště úspěšná, často dokonce náležitě kultivují své nedostatky a využívají je za účelem dosažení cílů.“
Headhunting neboli lovení hlav je činnost, jíž se zabývají specializované personální agentury. Odborně se nazývá executive search (přímé vyhledávání). Klientem headhunterů bývají soukromé i veřejné organizace, které mají zájem obsadit určitou pozici. Agentuře zadají úkol nalézt kandidáta splňujícího jejich předem zadané požadavky. Kandidáti nebývají většinou nezaměstnaní, ale pracují pro jinou konkurenční společnost. Vzhledem k finanční a časové náročnosti se vyplatí používat tuto metodu pouze k vyhledávání pracovníků do středního a vyššího managementu.
Název: 40 největších mýtů o budování kariéry. Headhunter prozrazuje, na čem opravdu záleží
Název v originále: Die 40 größten Karriere-Mythen. Ein Headhunter zeigt, worauf es wirklich ankommt
Autor: Dr. Marcus Schmidt
Počet stran: 208
Vydal: Grada, Praha 2011