Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Udělá školné ze vzdělání obchod?

Redakce

Redakce

4. 7. 2010

FOTO Vzdělání není zbožíByli si mladí lidé plně vědomi důsledků svého rozhodnutí, když hlasovali ve volbách do parlamentu? Nezavřeli si tak sami cestu k vysokoškolskému titulu? Považují studenti školné za byznys se vzděláním nebo za nezbytnou nutnost? Podívejme se také na názory těch, kteří se výrazně podíleli na podobě budoucí vlády.

FOTO Vzdělání není zboží

Studenti se se školným smířit nechtějí, Foto: vzdelaninenizbozi.cz

Mezi hlavní body budoucí vlády ODS, TOP 09 a VV patří zavedení školného pro vysoké školy. Po usilovném jednání se koalice dohodla, že zavede odložené školné, které se bude splácet až poté, co absolvent začne vydělávat minimálně průměrný plat. Nový program pro školství také počítá se studentskými půjčkami, které by měly pomoci v začátcích kariéry.

Co na to samotní studenti?

Nedávno jsem vyslechl jeden odlehčený rozhlasový rozhovor s osmnáctiletou studentkou. Moderátor se jí ptal, proč většina jejich kamarádů volila TOP 09. Studentka přiznala, že to byla jakási módní vlna. Moderátor ji poté vtipně přirovnal k módní vlně, která zde byla v době největší slávy německé pubertální hudební skupiny Tokio Hotel. Tehdy si mladé holky vylepovaly na zeď plakát zpěváka Billa Kaulitze, dnes je to plakát knížete Karla Schwarzenberga.

Uvědomovali si mladí lidé, když vhazovali lístky do volebních uren, jaký program vláda připravuje, nebo jen volili podle současných trendů? I když se většiny mladých voličů školné týkat nebude, neboť se dotkne až těch, kdo začnou studovat v roce 2011 a později, dávají mladí studenti své názory více či méně najevo.

Logo

V neděli 27. června vyrazili členové iniciativy Vzdělání není zboží! do pražských ulic, aby protestovali proti zavedení školného. V prohlášení iniciativy na jejích oficiálních stránkách se můžeme dočíst, že nesouhlasí s postupným sjednocováním systémů evropských škol a brání se tomu, aby se ze školství stal byznys.

!!! Nechceme platit školné – stávka – defenestrace !!!

Takový je název jedné z mnoha skupin na sociální síti Facebook, protestujících proti zavedení školného. Facebook je v dnešní době sociálním zrcadlem mladých, kde se odráží názory většiny budoucí naděje národa. „Když chci platit VŠ, jdu na soukromou,“ říká studentka Lucie na fóru jedné takové skupiny.

Skupin, které školné podporují, není o nic méně. Jedna z největších nese název Na kvalitě VŠ nám záleží! Školné respektujeme! Petr Janoušek, člen Strany svobodných, na její stránce komentuje: „Inteligentní člověk si snadno 2000 korun za měsíc jako školné hravě vydělá. To není o bohatých a chudých lidech, ale o ochotných a neochotných lidech.“

Bankovky, ilustrační foto

Kam s penězi ze školného?

V současné době to vypadá, že se školnému nevyhneme. Můžeme jen čekat a spekulovat, jak se s ním naloží. Politici již slíbili, že školné bude nadstavbová část peněz, která se bude vkládat zpět do školství. Částka, která půjde na školství z peněz daňových poplatníků, by se neměla snižovat. Mnoho otazníků ale visí nad zpětným vybíráním školného, nad systémem plateb a jeho financováním.

Jaké důsledky bude celá reforma školství mít, ukáže až čas. Pro i proti školnému stojí mnoho silných argumentů. Zbývá pouze doufat, že reforma povede ke kvalitnějšímu školství a vyššímu statusu vysokoškoláků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Udělá školné ze vzdělání obchod?