Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Učedník Mistra Tolkiena Guy Gavriel Kay (2) – světový řemeslník

Jan Nohovec

Jan Nohovec

10. 9. 2009

Guy Gavriel KayMinule jsme si kanadského spisovatele Guye Gavriela Kaye představili a podívali se na jeho rané knihy, z nichž čtyři již u nás vyšly, a pátá se plánuje. Dnes si řekneme něco o jeho novějších románech, o tom, co plánuje do budoucna a o tom, jaká získal za své knihy vlastně ocenění.

Ilustrace na obálce románu Under Heaven Zdroj: Bright Weavings.com

Devadesátá léta zakončil Guy Gavirel Kay dvoudílnou sérií Sarantine Mosaic (Sarantská mozaika), kde opět využívá historické kulisy k vytvoření svého vlastního imaginárního světa. Tentokrát se podíval do Istanbulu (Sarantium) do doby, kdy vládl císař Justinián I. (Valerius II.) Ve dvou svazcích Sailing to Sarantium (1998, Plavba do Sarantia) a Lord of Emperors (2000, Pán císařů) sledujeme příběh italského řemeslníka, který se po pádu Římského impéria rozhodne přestěhovat do Sarantia, centra Byzantské říše.

Jenže do příběhu se postupně zaplétá politika (současná královna využije hrdinu k poslání zprávy Byzantskému císaři), náboženství (jeho první velká zakázka na východě se týká mozaiky pro známou katedrálu) i magie. Zahraniční kritici slibují výborně vyvážený příběh plný alchymie, magické atmosféry a strachu z temnoty, náboženských intrik i starého řemesla mozaikářů. Pokračování navíc autorovi přineslo ještě větší oblibu, takže nezbývá doufat, než že se kniha dostane brzy i k nám.

V roce 2003 si Kay netradičně odskočil do říše poezie, když vydal sbírku Beyond This Dark House (Za tímto temným domem), následující knihou The Last Light of the Sun (2004, Poslední paprsek slunce) se však vrátil do vyjetých kolejí. Ta se odehrává v krajích severněji od Středomoří, v zemi keltských, anglosaských a vikingských legend. Angličané a Erlingové tu stojí na britském ostrově proti sobě a zdá se, že hlavní hrdina se nevyhne válce.  Mnoho kritiků prohlásilo Poslední paprsek slunce  za výbornou fantasy, jiní ale rozpoznali i mytologickou látku a nazvali román dobře poskládaným téměř historickým vyprávění.

obálka Guy Gavriel Kay: The Last Light of the Sun (EN)

Kayovou poslední dosud vydanou knihou je Ysabel (2007, Ysabel), příběh patnáctiletého hocha, který objeví své magické dědictví, zatímco pobývá spolu se svým otcem ve Francii. Poté, co se potká s  výměnným americkým studentem, se tato dvojice začíná čím dál tím víc zaplétat do starého příběhu lásky, obětí a magie, který postupně zatahuje do hry i rodinu a další přátele hlavního hrdiny. Autor tento román psal, zatímco sám pobýval v Provence a poprvé po dlouhé době se v něm odpoutal od prvků historické fantasy a přenesl svůj příběh opět do staré známé Fionavary, tentokrát však dvacet let po událostech ze své debutové trilogie. Po mnoha neproměněných nominacích (Tigana, Sanatinská mozaika) se Kayovi s Ysabel  konečně podařilo získat World Fantasy Award v románové kategorii. Kromě tohoto prestižního ocenění ještě v průběhu své literární kariéry obdržel dvě australské Aurory, jednoho Caspera a jednu Scales of Justice Award.

obálka Guy Gavriel Kay: Ysabel (EN)

Na příští rok se chystá kanadské vydání knihy Under Heaven (Pod nebem), se kterou se čtenáři vydají do světa inspirovaného Čínou v období dynastie Tang. Krátká anotace dává tušit další zajímavé počtení: „Svět může přinést jed ve sklenici z křišťálu, nebo překvapující dary. Někdy ale nevíte, který z nich to byl…“

Guy Gavriel Kay je spisovatelem, který už více jak dvacet let okouzluje své čtenáře výborně propracovanými fantasy romány, jež si vysloužily mnohá ocenění. Často těží z mýtů dávných civilizací, nebo z Evropské historie a v kulisách známých zemí rozehrává překvapivé dějové zápletky. V Kanadě se připravuje jeho jedenáctá kniha, u nás pátá, a stále to vypadá, že se jeho fantazie ještě zdaleka nevyčerpala. Nechme se překvapit, co si pro nás připraví příště.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Učedník Mistra Tolkiena Guy Gavriel Kay (2) – světový řemeslník