Čtrnáctý únor je znám jako den svatého Valentýna. Tento svátek lásky se slaví od roku 1907. Samotný vznik tohoto svátku je trochu absurdní, americký výrobce přáníček se ocitl na prahu bankrotu, a tak obnovil tradici sv. Valentýna – kněze, který podporoval opravdovou lásku. Co vlastně taková opravdová láska je? Za vzor pravé lásky je odjakživa pokládán příběh Romea a Julie, co kdybychom ho nahradili příběhem lásky mezi Edwardem a Bellou ze Ságy Twilight?
Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu
Už slyším ty bouřlivé reakce, jak někdo může srovnávat klasický příběh lásky s teenagerovským slaďákem?! Fanoušky Stephenie Meyer ale jistě takovéto pojetí potěší. Tyto dva milostné příběhy totiž s trochou nadsázky srovnat opravdu lze. I ve Stmívání se objevují dva znepřátelené rody, respektive druhy. Lidé a upíři, kteří dychtí po jejich krvi. Bella a Edward pocházející každý z naprosto odlišné a rozporné vrstvy obyvatel naší planety musí stejně jako Romeo a Julie mnoho obětovat, aby mohli být spolu.
Bella jako zamilovaná hrdinka dívčího románu
Bella, která se na první pohled zamiluje do krásného, chytrého a tajemného Edwarda, v prvním díle nápadně připomíná hrdinku dívčích románů. Nenápadná, šedá myška začne mít zálusk na neodolatelného idola celé školy, u kterého nikdo nemá šanci. A ejhle, on se začne zajímat o ni. To, co ho ale na Belle přitahuje, není skrytá krása nebo nějaký talent, jak to většinou bývá v dívčích románech, je to její krev a neschopnost číst její myšlenky. Tím se příběh přenáší do prostředí fantasy a sci-fi literatury, jejíž prvky jsou důležité pro uspokojení čtenáře milostného příběhu jednadvacátého století.
Hlavní hrdinové ságy Stmívání, Zdroj: distributor filmu
Jejich příběh lásky je plný nečekaných (nebo spíše čekaných) dramatických scén. Bella pro Edwarda obětuje celý svůj lidský život, vzdá se svých přátel a hlavně milované rodiny. Láska mezi Edwardem a Bellou je velmi vášnivá. Bella je neustále sžíraná touhou po sexu, který jí Edward nemůže dát, protože stejně silně touží po její krvi. Sexuální napětí se tak stává dalším důležitým motivem románu. To bychom v klasickém příběhu Romea a Julie asi jen těžko hledali.
Láska a sex jsou v dnešní literatuře neoddělitelné
Čtenář moderní doby v milostném románu hledá nejen lásku až za hrob, ale také více či méně detailně popsané milostné scény. Tímto pravidlem se očividně řídila i úspěšná americká spisovatelka Stephenie Meyer. Pro Bellu se sex stává nejvyšší hodnotou, pro lásku je schopna vzdát se svého lidství, pro sex vysněné nesmrtelnosti. Poněkud staromódní Edward si ale klade jiné podmínky, Bella se musí nejdříve stát jeho ženou, než ji přemění. I samotná přeměna tak nabývá podoby jakéhosi sexuálního aktu.
Pro Bellu se stal sex nejvyšší hodnotou Zdroj: Distributor filmu
Milostný příběh Belly a Edwarda je tedy klasický příběh lásky upravený pro potřeby dnešního čtenáře populární literatury. Tradiční láska až za hrob je doplněna o napínavé scény z upířích bojů, o dramatické rozpory mezi lidským a upířím světem a v neposlední řadě o řadu sexuálních motivů.
Stál zády ke mně, po pás v půlnoční vodě, a díval se nahoru na oválný měsíc. V sinalém světle měsíce byla jeho pokožka dokonale bílá jako písek, jako měsíc sám, a jeho mokré vlasy vypadaly černé jako oceán. Stál bez hnutí, ruce mu spočívaly dlaněmi na hladině; kolem něj se lámaly nízké vlnky, jako by byl z kamene. Dívala jsem se na hladké linie jeho zad, ramenou, paží, krku, jeho dokonalou postavu…
Kůže už mi nehořela náhlým plamenem – oheň teď doutnal pomalu a hluboko ve mně, až pohltil všechny mé rozpaky, mou plachou nejistotu. Bez váhání jsem si nechala osušku sklouznout po těle, přehodila ji přes strom s jeho oblečením a vstoupila do bílého světla; byla jsem v něm také bledá jako sněžný písek.
(Meyerová, Stephenie: Rozbřesk. Egmont, Praha, 2009)