Pokud se věnujete bojovým sportům či přímo boxu a potřebujete zvyšovat kondici i mimo pravidelné tréninky v tělocvičně, pak se vyplatí uvažovat o koupi boxovacího pytle domů. I těm, kteří netrénují žádný bojový sport, pomůže tato pomůcka procvičit celé tělo a odbourat stres.
Perfektní kondice v pohodlí domova
Většina lidí si spojí boxovací pytel pouze s boxem, nicméně dobře poslouží všem, kteří se věnují i jiným druhům bojových sportů. Pro udržení a získání skvělé fyzické kondice funguje naprosto skvěle – pokud ho budete používat aktivně každý den, pocítíte sami, jak rychle se vám spálí tuk a zpevní trup a svaly. Využívání boxovacího pytle je řazeno k účinnějším technikám zvyšujícím fyzickou kondici, než jsou např. skoky přes švihadlo nebo běh.
Pravidelný trénink prospívá nejvíce kardiovaskulárnímu systému a plicím. Pomáhá v soustředění, posiluje celé tělo, ale také účinně redukuje váhu. Začátečníci by však měli raději zvolit pomalejší tempo, měli by zvolit základní údery s adekvátním otáčením zápěstí. Box však není otázka agresivity, ale slouží především k zlepšení fyzické i psychické kondice. Napomáhá totiž k uvolnění, relaxaci a odbourává stres. Předcházet by mu mělo vždy důkladné rozcvičení.
Jaký druh boxovacího pytle zvolit
V současné době existuje velká řada boxovacích pytlů různých délek, velikostí i konstrukcí včetně širokého výběru příslušenství. Výběr záleží na váze, typu a délce.
1. Závěsný boxovací pytel
Jde o velmi rozšířenou formu boxovací pytle a je na trhu nejpočetněji zastoupen. Součástí je držák na boxovací pytel – jde o ocelovou konstrukci s otáčecím okem pro lepší pohyb pytle. Zvolíte-li delší pytel, pak na nich budete moci procvičovat i spodní kopy, nicméně k dostání jsou pytle různých délek i hmotností – podle toho, k jakému typu tréninku je budete využívat. Efektivně můžete využívat tento typ boxovacího pytle pro trénink pohybu se soupeřem či pro zdvojené kryty či úhyby.
2. Hruška
Jde o drobnější pytel ve tvaru hrušky, který se zavěšuje. Slouží především k tréninku frekvence úderů, což výrazně pomáhá ke zvýšení fyzické kondice. Procvičují se zde především ramena a předloktí a bývá využíván především boxery, kteří na něm trénují rychlé reakce a zdokonalují techniku.
3. Volně stojící pytel
Tento typ pytle se nazývá pytlem na fitbox a je ideální pro ženy, které na něm mohou procvičovat rychlost a fyzickou kondici, nikoli sílu. Existují konstrukčně upravené pytle pro nácvik nízkých kopů nohou, u kterých lze nastavit i výška. Fitboxu se věnuje poměrně mnoho žen – jedná se totiž o účinnější techniku než je např. aerobik.
4. Figuríny a panáci (boxovací trenažer)
Boxovací figuríny či panáci mají podobu člověka bez rukou. Jde o poměrně neobvyklý trenažér, nicméně bývá velmi oblíbený, protože díky anatomické podobě si trénink dokážete představit mnohem skutečněji. Slouží pro techniky zápasu a boje na zemi a pro trénink hodů a pák.
Ostatní pomůcky
Samotný boxovací pytel nestačí – vyplatí se nakoupit i další pomůcky, které vám v tréninku pomohou. Hlavní z nich jsou rukavice, které chrání klouby vašich rukou a pomáhají vyvinout větší síu úderu. Existuje několik typů:
· Standardní rukavice
Jsou polstrované v celé přední části a chrání celou ruku. Jde o základní provedení, které je levné a jeho používán je příjemné.
· Prstové rukavice
Každý prst má v této rukavici svůj prostor. Jsou vyhotoveny z pevnějšího materiálu a jsou více prošité, protože u nich dochází k většímu opotřebení. Jsou obvykle dražší než standardní rukavice a využijete je především v tréninku bojových sportů.
· Boxerské bandáže
Ve skutečnosti jde o dlouhý bavlněný pásek, který omotáte kolem ruku a zápěstí. Tento pásek tak ruku zpevní a zmenší tak riziko úrazu. Využívají se spolu se standardními rukavicemi.
Ať už si zvolíte závěsný boxovací pytel či boxovací trenažer, přejeme mnoho zdaru ve vašich sportovních úspěších!