Transteatral, festival iberoamerických kultur, přichází do Divadla v Celetné. V úterý 17. a středu 18. dubna se diváci mohou těšit na divadelní představení, scénické čtení, ale i na teatrologické sympozium. Do Prahy zavítá soubor až ze španělského Madridu.

Madridský Richard III. se odehraje za ostnatým drátem koncentráku Zdroj: transteatral.cz
Divadlo v Celetné již po čtvrté poskytne zázemí festivalu iberoamerických kultur Transteatral. Festivalové dění dovolí v letošním roce divákům nahlédnout ve dvou dubnových dnech do tajů divadelních kultur Španělska, Chile, Mexika, Uruguaye, Venezuely a Německa.

Festival proběhne v Divadle v Celetné v úterý 17. a středu 18. dubna
Letošním hlavním hostem bude soubor Tejido Abierto z Madridu, který v úterý představí specifické pojetí Shakespearovské tragédie Richard III. Děj tragédie se ve zpracování Jorgeho Einese odehrává za zdmi koncentračního tábora. Inscenaci odehraje madridský soubor ve španělském jazyce, avšak s poskytnutím českých titulků.
Jorge Einese (narozen 1949, Argentina)
- španělský režisér, teoretik, pedagog, umělecký šéf madridského divadla Ensayo 100
- učitel herectví na Královské akademii múzických umění v Madridu
- za režii nominován na prestižní cenu Molière, dále 8 nominací na cenu argentinských kritiků ACE
Večernímu úternímu představení bude předcházet teatrologické sympozium, jež bude probíhat od 10 do 17 hodin v budově Divadelního ústavu Institutu umění. Letos bude rozděleno do dvou tematických bloků zaměřených na středoevropské a mimoevropské divadelní kultury. Konference bude převážně v anglickém jazyce.
Další hrou ve španělském jazyce (s českými titulky) budou středeční Tři dcery pana Krappa. Variaci inspirovanou dramatem Poslední páska od Samuela Becketta uvede na prkna Celetné pražský literát španělského původu David Llorente. Tři dcery pana Krappa nám v dramatu od 18 hodin předvedou, jak si usnadnit trápení a smazat chyby minulosti pomocí jedné prázdné pásky.
Scénické čtení, jež proběhne ve středu od 20 hodin, bude mixem čtyř dramat ze současné latinskoamerické dramatiky. V českém jazyce herci propůjčí tvář postavám ze čtyř různých dramat. Těšit se můžeme na scénické texty z Chile, Mexika, Venezuely a Uruguaye.

Těšit se můžeme na zajímavé scénické čtení
Festival vznikl pod záštitou občanského sdružení Transteatral a od svého vzniku v roce 2003 se zaměřuje nejen na pořádání divadelních konferencí, workshopů a festivalů, nýbrž i na vydávání divadelní literatury a produkci divadelních projektů na národní i mezinárodní úrovni.
úterý 17. dubna 2012
10:00 – 17:00 Teatrologické sympozium Transteatral
Institut umění – Divadelní ústav, malý sál (Celetná 17, Praha 1, 2. patro)
konference na téma středoevropské a mimoevropské divadelní kultury
19:30 Richard III.
Divadlo v Celetné, cena: 170–260 Kč
soubor Tejido Abierto, režie: Jorge Eines (Španělsko)
divadelní představení španělského souboru (s českými titulky)
středa 18. dubna 2012
18:00 David Llorente: Tři dcery pana Krappa
Divadlo v Celetné, cena: 90–150 Kč
divadelní představení Gymnázia Budějovická a Davida Llorenteho ve španělském jazyce (s českými titulky)
20:00 Talkutopie rozvedených tlustých evangeliček a kinoshow vegetariánských krav
Divadlo v Celetné, cena: 80 Kč
scénické čtení dramamixu ze současné latinskoamerické dramatiky – Chile, Mexiko, Venezuela, Uruguay (v českém jazyce)