Áčko nebo kopule? Vejdu se do stanu pro jednu osobu nebo potřebuji větší? A do jakého mi mravenci zaručeně nepolezou? Pojďte se s TOPZINE.cz proplést džunglí až k vlastnímu stanu.
Zdroj: wikimedia.org
Chcete vyrazit na výpravu do míst, kde není možné zaplatit si pokoj? Nebo vás láká postavit si stan kousek za městem jen proto, že uvidíte lépe na hvězdy? Začalo to nepromokavou textilií přehozenou přes provaz napnutý mezi dvěma stromy, končí to celou škálou stanů nejrůznějších tvarů a typů. TOPZINE.cz pro vás připravil pár tipů, jak se v této problematice orientovat.
Základní otázka zní: Na co je stan určen? Má být pro děti či mladší sourozence, aby si měli kde hrát, nebo bude na velkou výpravu divočinou? Půjde-li o zahradní příbytek, do kterého si za domem vlezou děti, pak vám stačí i ten nejlevnější stan z nejbližšího obchoďáku. Pokud se ale bavíme o cestování, potřebujeme pátrat dál.
Vyplývá proto další otázka: Kolik nás bude cestovat? Každému je jasné, že pokud jedeme ve dvou někam do lesa, abychom si užili samoty, nepotřebujeme palác. A stejně tak ve chvíli, kdy pojedeme s partou kamarádů, můžeme se v pěti lidech vecpat do stanu pro tři, ale kde je komfort a pohodlí? A jak dlouho nám takový stan vydrží?
Stany jednopláťové a dvouplášťové
Jednoplášťové stany jsou většinou určené pro krátký pobyt. Hlavní nevýhodou tohoto provedení je srážení vlhkosti, a to jak vlhkosti vzduchu či odpařující se ze země, tak vlhkosti, kterou vyprodukují obyvatelé stanu a jejich výbava (propocené triko nebo zapařené pohorky například). Jejich výhodou je na druhou stranu malá váha a menší rozměry.
Na posezení u rybníka, na pláži u moře nebo na rychlý bivak vám stačí jedna vrstva.
Stany dvouplášťové mají vyšší hmotnost a zaberou větší plochu, ale odvádějí vlhkost, která se vysráží až na vrchním plášti a neškodně steče na zem. Mnohem lépe také udrží vnitřní teplo vyprodukované obyvateli. V létě pak stačí pár úprav a svrchní plášť poslouží jako slunečník, zatímco vnitřní stále chrání proti hmyzu.
Na víkendové výpravy to chce mít pláště dva.
Pro vlky samotáře i pro armádu
Stany seženete od takzvaných „hrobečků“ až po „hangáry“ pro dvě rodiny. A to se držíme mimo kategorie, jako je tee-pee nebo moderní stany vojenské. Čím je stan menší, je logicky skladnější a lehčí. Jdu-li na víkendovou tůru sám, stačí mi celta na hrobeček.
Typy stanů. Zdroj: Vladimír Nešetřil. TOPZINE.cz
Parta kamarádů nebo větší rodina, pokud chce být v jednom stanu, by měla koukat po něčem s velkou předsíňkou, kam si v případě zkaženého počasí všichni vlezou a můžou zahrát karty nebo zapařit na přenosném X-boxu. Na trhu jsou stany se dvěma i třemi ložnicemi, případně stany velikosti garáže pro automobil, takže si vybere každý.
Kopule vs. „Áčko“
Proč existují různé tvary stanů? Krom líbivosti jde o vnitřní využití prostoru. Áčko využívá vnitřní prostor mnohem hůř než kopule, která ale ztrácí na hit posledních let – stany geodetické (viz obrázek). Kdo chce kombinaci, může sáhnout po takzvaných tunelových stanech, jejichž využití vnitřního prostoru je mimochodem nejefektinější. Důležitá je také výška stanu. Jinak se budete převlékat a vy/zabalovat věci ve stanu, kde výška v nejvyšším bodě nepřesahuje metr, jinak se budete pohybovat ve stanu, jehož výška sahá ke dvěma metrům.Uvědomme si, že ve stanu s maximální výškou sto třicet centimetrů si můžeme bez potíží leda kleknout.
V oblasti konstrukce je také dobré podívat se, jak je řešené zavěšení stanu. Zda je vnitřní stan přichycen k pruhům pomocí plastových háčků nebo zda jdou pruty vedené skrze tunýlky.
Tunýlky se hůře stavějí, háčky mají sklony k praskání. Výborné jsou samonosné konstrukce – u kupolí vcelku běžná věc – které můžete za konstrukci celé zvednout a vyklepat nebo přesunout na lepší místo k táboření bez nutnosti bourání.
Váha
Teď někteří z vás namítnou – A co hmotnost? Ta jako není důležitá? A my rovnou odpovíme: Ano, jistěže je, ale i zde záleží na mnoha faktorech.
Hmotnost nejvíce rozhoduje u stanů velikosti pro jednu až tři osoby. Pokud chcete jít dlouhou tůru náročným terénem, váš stan by měl být opravdu hodně lehký. V současnosti se dá sehnat ultralehký dvouplášťová stan pro jednu osobu o váze 482 g.
Běžně se stany pro dvě až tři osoby pohybují v rozmezí od dvou do tří kilogramů. To je váha, kterou cestovatel obvyklým terénem zvládne unést. Na druhé straně žebříčku jsou stany s váhou nad deset kilogramů (výjimkou nejsou ani rodinné stany s hmotností okolo 18 kg). S těmi už by se nenosil asi ani Arnold Schwarzenegger, zato do auta je umístíte bez potíží a místa v nich je, že by se dalo pronajímat.
O čem rozhoduje výška? zdroj: Vladimír Nešetřil, TOPZINE.cz
Pár tipů na závěr
U stanu si dejte pozor na švy. Měly by být šité a podlepené, aby jimi nezatékalo. Důležité jsou i tyčky. Ta tam je doba hliníkových stojen, dnes máme pruty ohebné a lehké, nejčastěji z laminátu nebo duralu. Dural je materiál na náročnější výpravy, pro běžné kempování je laminát více než postačující.
Rozhodně si vyberte stan s dostatkem úložného prostoru pro svou výbavu. Není nic horšího, než propršený batoh. Tomu pomáhá prostorná předsíň nebo vnitřní členění stanu.
Poslední tip – barva: pokud se chystáte na výlety po ČR a přilehlých pahorkatinách, zelená neurazí. Na vysokohorskou tůru do Himálaje s sebou berte stan svítivý a z dálky dobře viditelný.