Pyramidy, hrobky faraónů v Egyptě či mayských vládců v Mexiku a další podobné stavby, vám jistě nemusíme představovat. Věděli byste ale, která z těchto proslulých staveb je největší?
Porovnávat pyramidy na základě jejich výšky by neměl být až takový problém. Zjistit však, která z nich je nejmohutnější, již vyžaduje jisté výpočty. Když mezi sebou vynásobíme délky dvou stran základny pyramidy, pak s délkou odvěsny a top celé vydělíme třemi, dostaneme žádaný výsledek.
8. La Danta, Guatemala (0,9 milionů m³)
Stupňovitou pyramidu La Danta vysokou 70 metrů najdete na severu Guatemaly v hlavním městě Mayské říše El Mirador. Město i pyramida byly postaveny mezi 3. stoletím př. n. l. až 1. stoletím n. l., soudě dle množství pracovních sil potřebných k budování celého komplexu. Ruiny města a pyramidy byly objeveny již v roce 1926. Vzhledem k tomu, že jsou odlehlé a skryty hluboko v tropické džungli, jim však dosud byla věnována malá pozornost. Dnes se stavba v terénu projevuje jen ve formě velkého kopce.
7. Pyramida Slunce (1,2 milionů m³)
Pyramida Slunce je nejvyšší budovou v Teotihuacánu
Pyramida Slunce je nejvyšší budovou v Teotihuacánu a jednou z největších pyramid ve Střední Americe. Jméno pochází od Aztéků, kteří navštívili město století poté, co bylo opuštěno. Původní název pyramidy, která byla vybudována ve dvou etapách, je neznámý. Je součástí velkého komplexu v centru města, stojí mezi Chrámem měsíce a Ciudadelou, ve stínu hory Cerro Gordo. V druhé etapě ve 3. století byl na vrcholku pyramidy vybudován chrám, z něhož se stejně jako z nástěnných maleb na stěnách pyramidy nic nezachovalo. Není proto možné určit, kterému božstvu byla pyramida zasvěcena.
6. Hotel Luxor, Las Vegas (1,228 milionů m³)
Moderní hotel Luxor v Las Vegas
Hotel Luxor v Las Vegas, obsahující také kasino a další vymoženosti dnešního světa najdeme v americkém státě Nevada. Hotel byl postaven podle slavného modelu, Velké pyramidy v Gíze, a pojmenován dle města Luxor v Egyptě. Je třetím největším hotelem na světě, obsahuje 4400 místností, které vynikají moderním designem. Stavba dle návrhu architekta Veldona Simpsona a interiérového designéra Charlese Silvermana trvala pouhých 18 měsíců a díky svému jedinečnému designu získala celosvětové uznání.
5. Pyramida Bent, Egypt (1,273 milionů m³)
Druhá pyramida postavená faraónem Sneferuem (asi 2600 let př. n. l.) se nachází v Dahšúru, asi 40 kilometrů jižně od Káhiry. Je zajímavá především tím, že spodní část stoupá vzhůru v úhlu 55 stupňů, ale sklon se poté náhle mění na mírnější úhel 43 stupňů. Zmírnění sklonu by mohlo být dle archeologů důsledkem přílišného zatížení a tím pádem nestabilitě chodeb a vnitřních komor. Dle některých snad známka přechodného vývoje vzhledu pyramid z jednostranných na stupňovité. Dle jiné teorie bylo nutné, vzhledem k blížící se smrti faraóna, pyramidu rychleji dostavět.
4. Červená pyramida, Egypt (1,69 milionů m³)
Červená pyramida v Dahšúru, Zdroj: youtube.com
Byla vybudována jako třetí v pořadí v období Staré říše faraónem Sneferuem v Dahšúru. Nachází se asi 1 km severně od pyramidy Bent a byla vystavěna ve sklonu 43 stupňů, což ji ve srovnání s jinými egyptskými pyramidami dává typický zavalitý vzhled. Jedná se o největší z tamních tří pyramid a po dostavění to byla největší stavba té doby a první úspěšný pokus o vybudování „pravé“ hladké čtyřstranné pyramidy. Pojmenovaná je podle barvy kamenů, ze kterých byla vybudována.
3. Velká pyramida Cholula, Mexiko (1,8 milionů m³)
Velkou pyramidu Cholula, známou také jako Tlachihualtepetl, najdeme nedaleko města Pueblo v Mexiku. Při prvním pohledu vypadá jako zatravněný kopec, na jehož vrcholu trůní katolický kostel, postavený v roce 1594. Celý komplex, se stavebním vývojem od 3. století př. n. l. až do 9. století n.l., se skládá z několika staveb postavených na sebe.
Dle Guinessovy knihy rekordů je největší pyramidou svého druhu postavenou kdekoliv na světě. Bližší zkoumání však odhalí jiná čísla. Pyramida stojí na obří rampě, takže základna pyramidy je menší, a tak poskytuje menší celkový objem. Přesto však se jedná o třetí největší pyramidu světa.
2. Pyramida Khafreova, Egypt (2,21 milionů m³)
Pyramida je hrobkou faraóna čtvrté dynastie Chephrena a druhou největší pyramidou v Gíze. Byla vybudována jeho otcem Khafrehem z vápencových bloků o hmotnosti větší než 2 tuny. Původně se zvedala do výšky 143,5 metrů, ale nyní je o 12 metrů nižší. Zdá se však vyšší než Velká pyramida Chufuova, protože byla postavena ve větší nadmořské výšce. Jejím nejvýraznějším rozpoznávacím rysem je svrchní vrstva hladkých kamenů u vrcholu.
Khafreova pyramida se sfingou
1. Velká pyramida Chufuova, Egypt (2,58 milionů m³)
Velká pyramida Chufuova (Cheopsova) v Gíze je nejstarší a největší ze tří pyramid v Gíze a zároveň nejstarší ze sedmi divů antického světa. Egyptologové se domnívají, že pyramida byla postavena někdy kolem roku 2560 př. n. l., a to během pouhých dvaceti let, jako hrobka pro faraóna čtvrté dynastie Cheopse. Byla také nejvyšší umělou strukturou na světě po více než 3800 let.