Dovedete si představit Návrat do budoucnosti bez ikonického DeLoreanu? Dobře, to by šlo. Ale co bez Michaela J. Foxe? Vidíte, to už by bylo těžší. Moc nechybělo a tahle role, stějně jako spousta dalších, mohly připadnout někomu úplně jinému.
Návrat na začátek
Téměř polovina prvního dílu Spielbergovy a Zemeckisovy trilogie Návrat do budoucnosti už byla natočená. Hrají: Eric Stoltz jako Marty McFly. Tvůrčí dvojici ale hlavní protagonista údajně nepřišel dostatečně vtipný a vůbec se jim do role nějak nehodil. Zrzek se proto poroučel a proslavil se částečně až v Pulp Fiction, mezitím co se z Foxe stala hvězda první kategorie.
Výměna černochů
Výborným příkladem z nedávné minulosti je pokračování marveláckého Iron Mana. V prvním díle si roli parťáka hlavního hrdiny, tedy afroamerického plukovníka Jima Rhodese, zahrál Terrence Howard. A za svou roli údajně dostal více než sám Robert Downey Jr. Jenže pak přišel druhý díl. A Howard chtěl ještě víc. Proto pohrozil producentům svým odchodem. Jenže ti mu místo jednání o zvýšení honoráře jenom zamávali na rozloučenou a jeho roli předali známějšímu a levnějšímu obličeji. Don Cheadle byl na palubě.
Stallone z Beverly Hills
Původní volbou pro roli Axela Foleyho byl Mickey Rourke. Ten ale vycouval a do projektu vstoupil Sylvester Stallone. A vkročil do dění pevným krokem. Nechal přepsat scénář, vyškrtat vtipy a z komedie udělal další osmdesátkovou akční řežbu, kde bude ukazovat svaly a vůbec bude děsně cool. To se ale nelíbilo producentům. Sly šel z kola ven. Scénář se znovu přepisoval a Policajt z Beverly Hills udělal z Eddieho Murphyho hvězdu.
JCVD jako Predátor
Moc nechybělo a Jean Claude Van Damme a Arnold Schwarzenegger se spolu ve filmu sešli o 25 let dříve než v Expendables 2. Belgičan už dva dny natáčel v predátořím obleku a podle všeho mu ani nevadilo, že se jeho obličej ve filmu vlastně neobjeví. Bohužel do hry vstpoupil jiný problém. Natáčení v kostýmu dělalo Van Dammovi velké potíže a údajně naprostá nemožnost kopnout alespoň jednoho nepřítele do hlavy jej přinutila rolu opustit.
Indiana Jones s knírem
Dalším faktorem, který udává filmové dějiny, je vytíženost herců. To se vám takhle přihodí, že jste Tom Selleck a na stůl vám přihrají nabídku na roli nějakého Indiana Jonese od jistých pánů Spielberga a Lucase. Bohužel už jste ale televizi CBS podepsal smlouvu na hlavní roli v seriálu Magnum a televize vás nechce na druhé natáčení pustit, protože se harmonogramy časově překrývají.
Han Solo z Hvězdných válek dostane roli místo vás a vy zůstanete prakticky nadosmrti televizním hercem. Jen škoda, že natáčení Magnumu bylo stějně odloženo a vy byste toho Indyho vlastně stíhali…
Drsný Frank
S Frankem Sinatrou se do role Harryho Callaghana ve filmu Drsný Harry už počítalo. Dokonce se objevil na plakátech a reklamách. Jenže pak si ošklivě zranil ruku a natáčení se muselo obejít bez něj. Scénář si vyžádal pár úprav (Harry měl prý zpívat, a to by bez Sinatry nemuselo dobře dopadnout) a po chvíli dohadů o obsazení (mluvilo se o Paulu Newmanovi) se role ujmul Clint Eastwood. A dál už to znáte.
Jan Werich v Bondovce
A perlička na závěr. Někdy kolem roku 1967 žil v zámoří majitel jednoho geniálního mozku, jmenoval se Jan Werich. A za ním jednoho dne přišel Harry Saltzman, producent připravované páté bondovky Žiješ jenom dvakrát. A nabídl Werichovi roli hlavního záporáka.
Čech přijal a natočil několik scén, i s Seanem Connerym. Bohužel, podle některých (většinou českých) zdrojů Werich onemocněl a role se musel zřeknout. Podle jiných (čtěte zahraničních) pramenů však vypadal v Blofeldově křesle více jako Santa Claus než jako obávaný zlosyn, a byl proto nahrazen. Zajímavostí zůstává, že některé jeho záběry byly skutečně ve filmu použity.