Nabídka divadelních představení je široká. Podle čeho si vybrat to pravé? Jedním z kritérií může být herecké obsazení. TOPZINE.cz vybral nejlepší mužské představitele, se kterými se trefíte do černého. Všem je mezi čtyřiceti a padesáti lety.
Kosočtverec, to je oč běží v Kunderově Ptákovině Zdroj: Činoherní klub
5. Ondřej Vetchý
Nějakou dobu opomíjený herec si svou slávu znovu vydobyl díky seriálu Okresní přebor. Především za něj získal televizní cenu Týtý. Pro tu si nejlepší herec roku 2010 přiběhl do Divadla na Vinohradech, kde se slavnostní ceremoniál konal, přímo z prken své domovské scény, pražského Činoherního klubu.
V Činoheráku má Vetchý, který v příštím roce oslaví padesátku, stálé angažmá od roku 1989. Před tím se objevoval na jevišti Divadla E. F. Buriana a čtyři sezóny, hned po absolutoriu na pražské konzervatoři v roce 1984, strávil v Činoherním klubu v Ústí nad Labem.
Kousek od Václavského náměstí, kde Činoherní klub sídlí, je Ondřej Vetchý k vidění v inscenacích Léda, Ptákovina, Pan Polštář, Impresário ze Smyrny, Maska a tvář a Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho. V nedalekém Divadle Palace pak Vetchý účinkuje ve hře Velká zebra.
4. Jiří Dvořák
Domovskou scénou čtyřiačtyřicetiletého rodáka z Brna je od roku 1999 oblíbené pražské Divadlo na Vinohradech. V letošní sezóně ho zde můžete vidět zářit v Shakespearově Caesarovi, komedii Apartmá v hotelu Plaza, která měla premiéru v listopadu, a již kultovním Ideálním manželovi z pera Oscara Wilda.
Na Vinohradech už Dvořák ztvárnil desítky postav, včetně K. v Kafkově Zámku Zdroj: Divadlo na Vinohradech
Jiří Dvořák vystudoval herectví na JAMU, ještě před tím ale pracoval jako elév v Severomoravském divadle v Šumperku. Po absolutoriu na akademii měl možnost účinkovat na obou velkých brněnských scénách, kterými jsou Státní divadlo a Městské divadlo.
Charismatický herec je také vyhledávaným dabérem, svůj nezaměnitelný hlas propůjčil například nejnovějšímu agentovi 007 Danielu Craigovi.
3. Saša Rašilov
Herec z rozsáhlé umělecké rodiny oslaví příští rok kulatiny. Jeho mladistvý vzhled ale rozhodně nanapovídá, že si připíše už čtvrtý křížek. Herecké zkušenosti by však něco prozradit mohly.
Po studiích na pražské konzervatoři a následně na DAMU prošel takovými scénami, jako je Studio GAG Borise Hybnera, Divadlo Komedie, Divadlo Na zábradlí či Divadlo v Řeznické.
Saša Rašilov ml. pochází z umělecké rodiny. Za manželku si vzal herečku Vandu Hybnerovou Zdroj: Divadlo Palace
Dnes je Saša Rašilov stálým členem činoherního ansámblu Národního divadla. Mimochodem chuť přední české scény zakusil už v době studií na konzervatoři, když si zahrál v Shakespearově Králi Jindřichu IV.
V sezóně 2011/2012 je na prknech Zlaté kapličky či Stavovského divadla Rašilov k vidění v inscenacích Cyrano z Bergeracu, Král Lear, Naši furianti, Richard III., Na ústupu, Revizor a Racek. Užít si ho můžete také v komediích Prachy!!! a Miláček Anna na scéně Divadla Palace.
2. Karel Roden
V příštím roce padesátiletý Karel Roden se pro herectví rozhodl během studií SPŠ keramické v Bechyni. Po absolvování DAMU v roce 1985 vedly jeho první profesní kroky na scénu Divadla na Vinohradech.
Čtyři sezóny na přelomu 80. a 90. let strávil v Činoherním klubu v Ústí nad Labem, další jeden rok pak na prknech Národního divadla v Praze. Před odjezdem do Londýna, kde piloval angličtinu, se objevil na scénách Divadla Na zábradlí či Divadla Labyrint.
Ve hře Prší účinkuje Karel Roden společně se svou partnerkou Janou Krausovou Zdroj: Studio DVA
Návrat do rodné vlasti byl po divadelní stránce pro Rodena sladký. V roce 1996 byl na Cenu Alfréda Radoka nominován za roli ve hře Úplné zatmění, o dva roky později svou nominaci proměnil díky inscenaci Velkolepý paroháč, kterou uvádělo Divadlo v Dlouhé.
V současné době je charismatický herec v angažmá Divadla Komedie, kde hraje v inscenacích Petrolejové lampy a Staří mistři.
Objevuje se také v projektech divadelní a umělecké společnosti Studio DVA, aktuálně v představeních O lásce, Otevřené manželství, Prší a Zdravý nemocný. V Divadle Hybernia ho můžete o Vánocích vidět ve Vánoční koledě jako nelidu Scroogea.
1. Ivan Trojan
Sedmačtyřicetiletému herci se doma vedle čtyř filmových Českých lvů třpytí i divadelní Cena Thálie. Skleněnou vázu z dílny Bořka Šípka získal v roce 2000 za ztvárnění role Oblomova ve stejnojmenné adaptaci románu I. A. Gočarova v Dejvickém divadle.
Do nově vznikající scény na Praze 6 odešel Trojan v roce 1997 z Divadla na Vinohradech, kde dodnes účinkuje jako host v komedii Brouk v hlavě.
Bratři Karamazovi byli v roce 2008 úspěšně převedeni do filmové podoby Zdroj: Dejvické divadlo
V oblíbeném, bezprecedentně vyprodávaném a kritiky oceňovaném Dejvickém divadle můžete um Ivana Trojana obdivovat v představeních Bratři Karamazovi, Teremin, Dealer’s Choice, Černá díra a Muž bez minulosti. Bratry Karamazovy divadlo dokonce zfilmovalo. Za poslední jmenované navíc získalo Cenu Alfréda Radoka pro nejlepší divadelní inscenaci roku 2010.
Mimo televizní obrazovky a divadelní prkna se výjimečný herec často objevuje na trávníku. Ivan Trojan je obrovským fanouškem pražských Bohemians. V roce 2009 za ně dokonce nastoupil v závěru druholigového útkání proti Ústí nad Labem jako regulérní hráč. Kopačky si obouvá také při charitativních zápasech s týmem Real Top Praha.
[poll id=“115″]