Každý film je výjimečný a úchvatný. Režisér a scenárista Hayao Miyazaki vás přenese do světa tajemna, dobrodružství a lásky během několika minut a na konci nebudete litovat.
Můj soused Totoro (jap. Tonari no Totoro)
1988 – Miyazaki nám ukazuje svůj mladistvý talent prostřednictvím velkého a laskavého lesního ducha Totora.
Dívka stojící vedle Totora na plakátu k filmu není určitá postava z filmu, ale Mei se Satsuki spojené dohromady. Asteroid 10160 Totoro byl pojmenovaný po hlavní postavě Totorovi. Ve filmu Toy Story 3: Příběh hraček se jako jeden z mnoha plyšáků objevil i Totoro. Jména hlavních postav mají v japonštině podobný význam – Mei znamená květen a Satsuki je označení pro pátý měsíc v roce.
Zdroj: Miramax Films
Satsuki a její mladší sestra Mei se s tatínkem stěhují do starého domu u lesa, kde hned první den malé holčičky naleznou spoustu zábavy – například pouhé prohledávání rozlehlých a strašidelných prostorů domu. Maminka dětí je v nemocnici, tatínek má spoustu práce a starší Satsuki chodí do školy, a tak se malá Mei potuluje kolem domu, až narazí na mohutného Totora. I se Satsuki si dohromady užijí spoustu legrace, ale také nepříjemných starostí.
Čtěte také: Hayao Miyazaki: japonský průvodce na cestách fantazií
Princezna Mononoke (jap. Mononoke hime)
1997 – příběh svérázné princezny lidé přijímají s nadšením po celém světě a téměř po deseti letech je stále velmi oblíbený.
V překladu znamená Mononoke rozhněvaný nebo také pomstychtivý duch. Film se skládá ze 144 000 obrázků, z nichž asi 80 000 režisér Hayao Miyazaki sám opravil nebo překreslil. Film se odehrává v době historického Japonska, přesněji zhruba v 16. století. Vesnice, ve které Ashitaka žil, měla symbolizovat vesnici nejaponské etnické skupiny, která se po dlouhých bojích sloučila s obyvatelstvem Japonska.
Zdroj: Miramax Films
Mezi zákeřnými lidmi a lesními bohy zuří boj. Dcera vlčí bohyně – princezna Mononoke – stojí celou svou bytostí na straně svých lesních druhů a vyráží na krátké boje proti vesničanům. Jednoho dne se však potká s mladým válečníkem Ashitakou, který z hlouby srdce věří v mír mezi lidmi a bohy. S Mononoke se snaží božstva a les zachránit před stále hamižnějšími lidmi. Co se ale s bojujícími vesničany stane, až se velký lesní bůh rozběsní?
Cesta do fantazie (jap. Sen to Chihiro no kamikakushi)
2001 – statečná desetiletá holčička a úchvatný kouzelný svět, který člověka laskavě pohladí po duši, ale také jej donutí zadržovat dech napětím.
Hlavní hrdinka Chihiro je založena na skutečné postavě, a to dceři Miyazakiho přítele. Inspiraci k filmu získal, když společně trávili dovolenou na jeho horské chatě. Miyazaki složil píseň, kterou ve filmu zpívá správce lázní. Cesta do fantazie je první anime film, který vyhrál Oscara. Titulní píseň měla být použita u jiného Miyazakiho filmu, ze kterého však nakonec sešlo. Miyazakimu se píseň natolik líbila, že se rozhodl ji použít právě v Cestě do fantazie, čímž se stal film ještě víc oblíbeným.
Zdroj: WALT DISNEY Pictures
Malá Chihiro se s rodiči stěhuje do nového bydliště, ale po cestě sjedou na lesní stezku, která je zavede k záhadnému tunelu. Rodiče se rozhodnou tajuplné místo prozkoumat. Na druhé straně tunelu objeví starý lunapark, kde podlehnou lákavé nabídce občerstvení. Naneštěstí se ale okamžitě po dojedení promění ve vepře a Chihiro se snaží najít pomoc. Chlapec jménem Haku ji zavede k čarodějnici Yubabě, která je majitelkou obrovských lázní, kam si rádi chodí odpočinout různí pozemští duchové. Jak jen Chihiro zlomí prokletí rodičů?
Čtěte také: Přilétá nový Miazakiho životopisný skvost
Zámek v oblacích (jap. Howl no ugoku shiro)
2004 – Podivný dům na muřích nohách známe z různých pohádek. Tady ovšem z okna nehaleká stará ježibaba, ale mladý a pohledný čaroděj.
Kniha Diany Wynne Jones Zámek v oblacích (angl. Howl’s moving castle) se stala předlohou pro tento snímek. Přestože až do roku 2005 nebyl film v Anglii vydán, Miyazaki jel za D. W. Jones v roce 2004, aby jí filmové zpracování její knihy osobně ukázal. Anglický název Howl’s moving castle (Howlův kráčející zámek) je mnohem výstižnější než český Zámek v oblacích. Ve filmu totiž Howlův dům chodí po zemi.
Zdroj: Buena Vista International
Do kloboučnického obchůdku mladé Sophie jednoho dne zamíří zlá čarodějnice a zakleje ji do stařeny. Jediná možnost, jak by se Sophie mohla osvobodit, je najít mladého čaroděje Howla a jeho kráčející dům. Štěstí Sophie k Howlovi zavede a tam se stává jeho hospodyní. Postupem času čaroděje stále víc poznává a postupně ho začíná chápat. Zamilovaná do tajemného Howla se snaží zvrátit prokletí čarodějnice a nezranit přitom svého milého.
Ponyo z útesu nad mořem (jap. Gake no ue no Ponyo)
2008 – V moři se odehrává spousta záhad a kouzel a Miyazaki nás o tom přesvědčí v necelém dvouhodinovém filmu.
Malá mořská víla od H. Ch. Andersena byla Miyazakiho inspirací. Miyazaki vytvořil postavu Sosukeho podle svého syna, když mu bylo pět let. V tomto filmu bylo ručně namalováno 170 000 jednotlivých objektů, což je nejvíc z Miyazakiho filmů. Ponyo z útesu nad mořem je jediný Miyazakiho film, ve kterém se nelétá. Koganei Maru je jméno lodi, na které pracuje Sosukeho tatínek. Koganei je zároveň název čtvrti v Tokiu, kde se nachází studio Ghibli.
Zdroj: Studio Ghibli
Sosuke je pětiletý chlapec žijící s maminkou v domku u moře. Jednoho dne Sosuke na břehu moře najde zlatou rybku v lahvi a rozhodne se si ji nechat. Pojmenoval ji Ponyo. Ponyo je dcerou mocného podmořského čaroděje a za pomoci jeho kouzel se změní v malou holčičku, aby mohla být se Sosukem. Avšak nic není jednoduché a Ponyo i Sosuke budou muset čelit mohutným vlnám, které na povel mořského vládce hledají jeho dceru. Zvládnou se dvě malé děti vypořádat s tak velkou vodou nebo moře zatopí celou vesnici?