Menu
TOPZINE.cz
Cestování

TOP 5 fotbalových stadionů světa. Cestujte s námi za fotbalem

Redakce

Redakce

27. 7. 2011

Burácející tribuny plné fotbalových fanoušků v klubových barvách svého oblíbeného týmu. Tak o tom je fotbal. Topzine.cz vám přináší top 5 fotbalových stadionů světa, které jsou něčím výjimečné a kde se váš zážitek z utkání určitě ještě znásobí.

FOTO: Allianz Arena Mnichov

Allianz Arena v Mnichově, Zdroj: youtube.com

1. World Games Stadium – Taiwan

První místo na světě mezi stadiony zaujímá fotbalový stadion na Taiwanu, který byl vybudován během dvou let v Kao-siung pro Světové hry v roce 2009. Autorem impozantní stavby zajímavé především tím, že plní dvojí funkci, je slavný japonský architekt Toyo Ito.

Veškerá elektrická energie potřebná pro provoz stadionu je získávána díky solárním panelům umístěným na střeše stadionu. Zvláštní tvar a spirální struktura střechy s více než 14 tisíci metry čtverečními solárních panelů připomínají draka.

2. Allianz Arena – Německo

Na druhou příčku se vyšplhala Allianz Arena v Mnichově, pojmenovaná podle nejštědřejšího sponzora – pojišťovny Allianz. Na trávníku se zde za míčem prohánějí fotbalisté dvou profesionálních fotbalových klubů německé Bundesligy. A právě podle toho, který tým zrovna na hřišti úřaduje, mění fasáda barvy. Při zápasech FC Bayernu Mnichov svítí červeně,  při zápasech TSV 1860 Mnichov modře a při zápasech Německého národního týmu bíle.

FOTO: Allianz Arena Mnichov

Allianz Arena v Mnichově

Fasáda stadionu, jenž je schopen pojmout téměř 70 tisíc diváků, je vyrobena z materiálu nazývaného ethylen-tetraflourethylene (ETFE) silného jen 2 mm. Celkem 2870 panelů naplněných suchým vzduchem může dokonce nezávisle na sobě svítit jinou barvou. V roce 2012 se zde připravují na velký svátek, protože stadion bude dějištěm finále Ligy mistrů UEFA.

3. Estadio Municipal de Aveiro – Portugalsko

Fotbalový stadion ležící na okraji portugalského města Aveiro byl postaven architektem Tomásem Taveirou jako jeden ze stadionů pro fotbalové mistrovství Evropy v roce 2004. Čeští fanoušci si jej mohou pamatovat ze zápasů základní skupiny Českého národního týmu s Lotyšskem či Nizozemskem.

FOTO: Fotbalový stadion v Aveiru

Fotbalový stadion v Aveiru

Stadion domácího fotbalového klubu SC Beira-Mar zaujme svým pastelovým vzhledem připomínajícím papouška. Sedadla hýří všemi barvami a celý koncept připomíná velkou dětskou hračku.

4. Marina Bay Floating Stadium – Singapur

Čtvrtou příčku obsadilo největší plovoucí jeviště světa v zálivu Marina v Singapuru. Velkou výhodou ocelové konstrukce, z níž je jeviště sestaveno, je možnost přebudování celé struktury v závislosti na konané akci. Nejrůznější akce od sportovních zápasů přes koncerty, výstavy, kulturní vystoupení a další může sledovat až 30 tisíc diváků.

FOTO: Plovoucí stadion v Singapuru

Plovoucí stadion v Singapuru

Pozornost se zde soustředila v roce 2010, kdy se místo stalo dějištěm zahajovacích a závěrečných ceremonií Letních olympijských her mládeže.

5. Gospin Dolac – Chorvatsko

FOTO: Fotbalový stadion Gospin Dolac v Chorvatsku

Fotbalový stadion Gospin Dolac v Chorvatsku

Na pátou příčku se vyhoupl fotbalový stadion v chorvatském městě Imotski, postavený v roce 1989. Fanoušci fotbalového týmu NK Imotski se mohou při zápase kochat pohledem na nedaleké středověké pevnosti na útesech, které v blízkosti stadionu příkře spadají k hladině Modrého jezera.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 5 fotbalových stadionů světa. Cestujte s námi za fotbalem