Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

TOP 5 filmů, u kterých vám půjde mráz po zádech. Z domácího násilí

Připomeňme si filmy, které reflektují domácí násilí, převážně násilí páchané na ženách a dětech. 25. listopad je totiž mezinárodní den boje proti němu.

Mezinárodní Den boje proti násilí na ženách si připomínáme pravidelně koncem roku, konkrétně 25. listopadu. Rozhodli jsme se sestavit žebříček filmů, které pracují s tematikou tohoto sociálně patologického jevu. Vyhnuli jsme se dokumentárním snímkům a do výběru zahrnuli pouze narativní filmy, které informují širokou veřejnost o domácím násilí a jeho následcích.

5. Noci s nepřítelem (1991)

Film vznikl na motivy románu autorky Nancy Price. Hlavní hrdinku ztvárnila Julia Roberts, v té době již známá celebrita po úspěchu filmu Pretty Woman. Pro herečku samotnou bylo natáčení psychicky i fyzicky velmi náročné. Režisér usiloval o co největší autenticitu, a jelikož hlavním tématem snímku je domácí násilí, páchané právě na manželce úspěšného makléře (Patrick Bergin), byla to jedna z jejích nejtěžších rolí.

4. Dospívání po americku (1993)

Hvězdně obsazený snímek Robertem De Nirem a mladičkým Leonardem DiCapriem, kteří zde rozehrávají role despotického otce a týraného syna. Ve filmu se také poprvé objeví, díky přání Leonarda DiCapria, herec Tobey Maguire, který do té doby vystupoval pouze na televizních obrazovkách. Film má knižní předlohu v autobiografickém románu Tobiase Wolffa This Boy’s Life (jedna z variant českého překladu je Příběh jednoho chlapce).

3. Tatínkova holčička (2008)

Česká tvorba je v žebříčku zastoupena televizním filmem z cyklu Soukromé pasti. Snímek Tatínkova holčička se stal ihned po odvysílání nejdiskutovanější epizodou celé série. Problém, před kterým varuje, se týká sexuálního zneužívání a také souvisejícího psychického týraní dětí a mladistvých. Tento film získal cenu za nejlepší evropský televizní snímek na festivalu ve francouzském La Rochelle. Ještě zmiňme jeden televizní film, tentokrát z produkce České televize – Hadí tanec, epizoda z cyklu Oběti, která upozorňuje na fyzické a psychické týraní žen.

2. Precious (2009)

Oproti představitelce z filmu Tatínkova holčička to má černošská hlavní hrdinka filmu Precious Claireece (Gabourey Sidibe) ještě složitější. Trpí obezitou, nemá kamarády, matka ji citově týrá a s otcem už čeká druhé dítě, přičemž to první trpí Downovým syndromem. Horší kombinaci si už ani nelze představit. Samotný snímek získal velké množství filmových ocenění, včetně hlavní ceny z festivalu Sundance a dvou Oscarů, za herečku ve vedlejší roli (Mo’Nique) a adaptovaný scénář.

Precious s matkou

Precious se „starostlivou“ matkou

1. Purpurová barva

Poté, co si Steven Spielberg přečetl knihu Alice Walkerové Purpurová barva, ho příběh natolik nadchl, že se rozhodl pro filmovou adaptaci. Příběh odehrávající se začátkem dvacátého století na jihoamerickém venkově pojednává o trpkém životě černošky Celie. Spielberg pro film objevil herečku Whoopi Goldberg, která do té doby působila v muzikálech a na divadle. Tehdy třicetiletá Whoopi si odnesla za své intimní ztvárnění trpící ženy Zlatý glóbus. Snímek také získal 11 nominací na Oscara, avšak ani jednu neproměnil.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

TOP 5 filmů, u kterých vám půjde mráz po zádech. Z domácího násilí