!Anketa!Na chvíli se vám zastaví dech a nemůžete na nic myslet. Před očima vám probleskne celý film a náhle to všechno pochopíte. Právě jste zažili šokující pointu!
Diváci se rádi nechávají šokovat. Je to určitě dáno jistou znuděností dnešního filmového publika, které už dávno nebaví neoriginální zápletky a stále stejné ohrané motivy. Na následujících řádcích se zaměříme na filmy, které si dokázaly se svými diváky skutečně pohrát. Filmy, jejichž závěr postavil celý předchozí děj na hlavu a nechal diváka odejít z kinosálu s otevřenými ústy. Filmy, které jsou nezapomenutelné.
Předem je třeba upozornit, že se do této desítky nevešla spousta filmů se šokujícími závěry, které ale nesplňují kritérium převrácení předchozího děje naruby. Připomeňme alespoň některé z nich: Sedm (1995), Miluj bližního svého (1999) nebo Mlha (2007).
10. Memento (2000)
Film britského režiséra Christophera Nolana odstartoval jeho velkolepou kariéru lemovanou obrovskými filmovými trháky v letech dalších (Dokonalý trik, Temný rytíř, Počátek).
Memento byl především velmi originální film. Příběh Leonarda Shelbyho (Guy Pearce), který po vraždě své ženy ztratí krátkodobou paměť, je totiž vyprávěn pozpátku! A pokud by vám taková forma vyprávění přišla příliš jednoduchá, jsou ještě ve filmu černobílé sekvence, které jsou naopak vyprávěny chronologicky, a v jedné chvíli film plynule přejde z černobílé do barevné. Zmatený divák tak má co dělat, aby vůbec pochopil, v jaké časové linii se právě nachází.
Závěrečná pointa je pak ukázkovou třešničkou na dortu. (SPOILER) Shelby je totiž kvůli své poruše paměti celou dobu manipulován různými lidmi, aby dělal věci, které ve skutečnosti dělat nechce. A tak není divu, když se na konci snímku rozhodne zmanipulovat sám sebe. (KONEC SPOILERU)
9. Planeta opic (1968)
Planeta opic s Charltonem Hestonem je dnes již klasikou. Astronaut Taylor spolu se svými kolegy ztroskotá na planetě, kde vládnou opice a lidé jsou jim naprosto podrobeni. Snaží se dostat za každou cenu zpět na svoji rodnou Zem.
(SPOILER) Jenže ve skutečnosti již na Zemi je! Na Zemi zpustošené válkou, kde nad ní opice převzaly kontrolu. (KONEC SPOILERU)
8. Klub rváčů (1999)
Snímek Klub rváčů amerického režiséra Davida Finchera je dodnes explozivním a agresivním útokem na současnou uspěchanou společnost. Vypráví příběh Jacka (Edward Norton), který spolu se svým kamarádem Tylerem Durdenem (Brad Pitt) zakládá Klub rváčů, kde si mladí frustrovaní muži mohou vybít svou agresi. Projekt ale postupně začne nabírat na obrátkách a mění se v anarchistickou teroristickou skupinu.
Film zaujme především svojí vizuální stránkou (létající kamera, temné ladění, podprahové záběry apod.), ale také chytrým scénářem napsaným podle předlohy kultovní knihy Chucka Palahniuka. A samozřejmě závěrem, (SPOILER) v němž je nám odhaleno, že Jack a Tyler jsou jedna a tatáž osoba. Tyler dělá všechno to, co by Jack nikdy nedokázal, a má takové názory, které by si Jack nikdy nepřipustil. V každém z nás je trochu Tylera Durdena! (KONEC SPOILERU)
7. Gone Baby Gone (2007)
Stejně nevěřím, že to natočil Ben Affleck! Plakátová hvězda amerických bijáků usedla v roce 2007 na režisérskou sesli a přinesla divákům řemeslnou kriminálku s perfektními hereckými výkony a fantastickým scénářem.
Závěrečné dilema hlavního hrdiny (SPOILER), zda přenechat unesenou holčičku v rukou únosců, kteří jí chtějí poskytnout lepší život, nebo ji navrátit do rukou její právoplatné a drogově závislé matky, pak patří k jedněm z nejvíce rozporuplných filmových rozhodnutí vůbec. (KONEC SPOILERU)
6. Psycho (1960)
Režisér Alfred Hitchcock je skutečně mistrem napětí a překvapivých zvratů. Hororová klasika z roku 1960 dokázala diváka šokovat v mnoha směrech. (SPOILER) Úmrtí hlavní hrdinky před polovinou snímku, brutální vražda detektiva nebo závěrečné odhalení identity vraha jsou dodnes mistrnými filmařskými tahy jednoho z nejlepších režisérů všech dob. (KONEC SPOILERU)
Na původní Psycho navazovalo ještě několik dalších dílů, přičemž minimálně druhý díl je stále celkem originální a zajímavý, přestože již nedosahuje kvalit svého předchůdce (což není nic překvapujícího).
5. Vanilkové nebe (2001)
Remake španělského filmu Abre los ojos (česky Otevři oči) s Tomem Cruisem v hlavní roli je mnohými opovrhován jako nepovedená snaha o umění, korunovaná závěrem zcela přitaženým za vlasy.
Příběh milionářského požitkáře Davida Aamese (Cruise), který má po nehodě znetvořenou tvář a musí nosit podivnou masku, se odehrává na pomezí reality a snu, a divák tak až do poslední chvíle neví, zda sní či bdí. Všechny fantasmagorické a znepokojující filmové sekvence nám ale jsou v závěrečné půlhodině vysvětleny!
(SPOILER) My tak zjistíme, že hlavní hrdina se zhruba v půlce filmu pokusil o sebevraždu, další půlka filmu byl jeho koupený sen, který si může podvědomě přetvářet, jak chce, ale který se postupně právě díky jeho podvědomí mění v noční můru, aby v úplném sci-fi závěru David skočil z výškového mrakodrapu vstříc realitě. Na drogách? Možná, ale byl to nezapomenutelný trip… (KONEC SPOILERU)
4. Saw: Hra o přežití (2004)
Možná si mnozí z vás kvůli záplavě dalších (a příšerných) dílů této série ani nevzpomínají na ten úplně první, který byl skutečně originální, atmosférický a překvapující. Příběh sériového vraha přezdívaného Skládačka (mega charismatický Tobin Bell), který provádí své psychopatické kousky z ušlechtilých důvodů (aby přivedl své oběti k zamyšlení nad jejich promarněným životem), byl znepokojující a napínavý do poslední vteřiny.
Příběh byl plný zvratů a překvapení. Závěrečný twist podbarvený dnes již kultovní hudbou pak byl skutečně k neuvěření. (SPOILER) Vrah celou dobu ležel mezi připoutanými hlavními hrdiny snímku a předstíral mrtvého, aby se mohl účastnit své zvrácené hry. Přitom divák si celou dobu myslel, že vrahem je jistý Zep Hindle (Michael Emerson), který se ale nakonec ukáže jen jako další oběť hlavního padoucha. (KONEC SPOILERU)
3. Oldboy (2003)
Film Oldboy režiséra Chan-wook Parka sklidil zasloužený úspěch na filmovém festivalu v Cannes v roce 2004 a obdivoval se mu i samotný Quentin Tarantino. Přináší příběh Oh-Dae-su (Min-sik Choi), který je náhle z celkem poklidného života se svou dcerkou a ženou někým unesen a zavřen na 15 let do podivného soukromého vězení. A po 15 letech je stejně tak bez jakéhokoli vysvětlení propuštěn na svobodu. Oh-Dae-su se poté ještě se svojí novou milenkou Mi-Do (Hye-jeong Kang) snaží dostihnout pachatele.
Oldboy je velmi neotřelý snímek. Scény explicitního násilí jsou na denním pořádku (vytrhávání zubů, střihání jazyků apod.), hlavní hrdina během filmu sní několik živých chobotnic, nalezneme zde i tříminutovou bitku bez střihu natočenou ve stylu videoher. Ale především má kvalitní příběh dosahující téměř antické tragičnosti.
(SPOILER) Oh-Dae-su je vězněn proto, že se kdysi za svých mladých let provinil vůči jistému Woo-jinovi (Ji-tae Yoo) pomluvou, která stála v konečném důsledku jeho sestru život. Proto zosnoval jeho únos, vychoval jeho dceru Mi-Do a po 15 letech je nechal spáchat incest. Když tohle všechno Oh-Dae-suovi v závěru filmu odhalí, naprosto ho tím psychicky zničí. (KONEC SPOILERU)
2. Obvyklí podezřelí (1995)
Snímek režiséra Bryana Singera je jeden velký podvod. Celou dobu se tváří jako klasická kriminálka, aby nám v závěru vrazil nůž do zad! (SPOILER) Celý film totiž posloucháme vypravování Rogera Kinta v podání Kevina Spaceyho na policejní stanici, který povídá, vypráví, mluví, ale především nehorázně lže, protože právě on je hlavní padouch! Co tedy ve filmu vyprávěném formou flashbacků byla vůbec pravda?
Aby Kint pomohl své fantazii, vypomáhá si navíc nástěnkou s obrázky přímo ve výslechové místnosti. (KONEC SPOILERU)
1. Šestý smysl (1999)
Šestý smysl je film indického režiséra M. N. Shyamalana, který nám poté v dalších letech přinášel jak další mimořádné snímky (Vyvolený, Znamení, Vesnice), tak filmy s poněkud pochybnou kvalitou (Stalo se, Žena ve vodě). Mnoho z nich je zakončeno překvapivým zvratem, ale žádný z nich již nedokázal dosáhnout originality duchařského thrilleru z roku 1999.
Psycholog Malcolm Crowe (Bruce Willis) je na začátku filmu postřelen svým bývalým pacientem, kterému nedokázal pomoci. Později má jeho další pacient, osmiletý Cole Sear (Haley Joel Osment), velmi podobné symptomy jako jeho předchůdce. Podaří se Malcolmovi tentokrát případ zdárně vyřešit? A čím přesně chlapec trpí? Odpovědi budou více než šokující…
(SPOILER) Malý Cole totiž vidí mrtvé lidi! Ti nevědí, že jsou mrtví, a něco od něj chtějí. A jedním z nich je i samotný Malcolm, který hned na začátku filmu umírá! Film je velmi chytře vystavěn tak, aby i na druhé zhlédnutí přinášel úplně nový zážitek. Malcolm totiž proplouvá celým filmem, aniž by promluvil s kýmkoli jiným než s Colem, a přitom to ani na chvíli nepůsobí nepatřičně nebo divně. (KONEC SPOILERU)
[poll id=“91″]