Ač tomu počasí zatím moc nenasvědčuje, léto (alespoň jako roční období) je v plném proudu. A pokud jste právě uprostřed onoho každoročního chaosu balení na dovolenou, s námi máte o jednu starost méně. Topzine.cz pro vás totiž vybral pár tipů pro letní oddechové čtení!
Dušan Šimko: Japonský divan
Novela Japonský divan, kterou napsal slovenský spisovatel Dušan Šimko, slibuje nejen cestu do zcela odlišné japonské kultury, ale především milostné vzplanutí dvou zcela odlišných lidí. Milostný příběh, v tomto případě Evropana a Japonky, je pro slunečné dny více než typický. Ať už patříte mezi velké cestovatele, anebo dáváte přednost českým rybníkům, autorova znalost samotného Japonska i jeho kultury vám pomůže přenést se přímo na místo. Lehce cestopisné úvahy příběh osvěží a dávají vyniknout nejen Šimkovu pozorovacímu talentu, ale hlavně schopnosti sebereflexe.
James Frey: Milion malých střípků
Nenechte se odradit tím, že vám Milion malých střípků zabere v kufru více místa. Přece jenom je těch střípků milion. Nejen pro milovníky autobiografických příběhů je tu netradiční vylíčení boje se závislostí na alkoholu, drogách, ale možná i s nutkavou potřebou zničit sám sebe. James Frey se ve svých 24 letech dostává do léčebny. Stav, v jakém se nachází jeho tělo a mysl, je zřejmě pro běžného člověka nepředstavitelný. Autor nám postupně představuje své přátele, kteří jsou v léčebně ze stejných důvodů – bývalá prostitutka, mistr světa v boxu a soudce. Jenže proč se oněch 500 stránek čte tak lehce? Díky unikátnímu Freyovu stylu, nevídané schopnosti umět vyjádřit sám sebe, ale především proto, že se nevyhýbá vyjádření na plnou hubu. Například pro přímou řeč chybí uvozovky, velká písmena přiřadil autor jemu důležitým věcem a vulgárních výrazů taky zrovna nešetřil.
Čtěte také: Jaké jsou prázdninové tipy na letní čtení editorů Topzine.cz?
Daniel Wallace: Velká ryba
Velká ryba je známá především ve svém filmovém kabátě pod taktovkou Tima Burtona. Nezklame vás ani knižní podoba s podtitulem Román mytických rozměrů. William se se svým otcem setkává na smrtelné posteli. Ani zde si ale otec Edward Bloom neodpustí velké řeči, když svůj život líčí pomocí hrdinských činů, nesnadno uvěřitelných příběhů a setkání s nadpřirozenými bytostmi. A právě prostřednictvím těchto vyprávění se samotný William snaží proniknout do nitra osobnosti svého otce.
Michal Viewegh: Další báječný rok
Při letním čtení by byl hřích nezabloudit také do českých lesů a hájů. Právoplatným zástupcem je zajisté Michal Viewegh tentokrát s knihou Další báječný rok. Nejčtenější český autor se opět vytasil s žánrem deníku. Detailní zápisky jsou plné vtipu, humoru, veselých historek a otevřených doznání. Deník začíná 1. ledna 2010 a na prvních stranách čeká čtenáře krátké ohlédnutí zpátky, ale poté se Viewegh vrací zpět do současnosti a máme tak možnost spolu s ním řešit radosti i strasti nejen žádaného spisovatele, otce, manžela, ale možná že i nás samotných.
Chris Priestley: Příšerné příběhy strýce Montaquea
Nebojte se, slovo příšerné v názvu knihy nepatří kvalitě díla, nýbrž pocitům, které v nás vyvolá. Strýc Montaquea vypráví svému synovci příběhy, z nichž vám v letních horkých dnech bude běhat mráz po zádech. Malý Edgar se po vyslechnutí hrůzostrašných historek a myšlenek necítí ve své kůži. Hluboký les kolem strýcova domu ožívá a mlha houstne, nechybí ani podivné skřípající zvuky. Jak je ale možné, že se předměty ze strýcových historek nacházejí přímo v domě? Odhalí strýc Montaquea svou temnou minulost?
Pelham Grenvill Wodehouse: Dobrá, Jeevesi
Český Saturnin oblékl anglický kabát. P. G. Wodehouse ve své knize věrně popisuje Jeevese, komorníka u Bertieho Woostera. Přetěžký život obětavého Jeevese spočívá v neustálém napravování činů svého pána, v zachraňování ho od nebezpečných sňatků či finančních potíží. Vtipné příběhy z řad typického britského humoru a situační komiky zajisté osloví čtenáře každého věku.
Richard Castle: Heatová a vlna žáru
Fanoušci seriálu Castle na zabití se po dlouhém čekání konečně dočkali. Populární detektiv Heatová, povedená dvojka detektivů Raley a Ochoa a samozřejmě přitažlivě otravný novinář Jameson Rook. Ze zdánlivě banálního případu se vyklube rafinovaný zločin. A ačkoli Richard Castle nepatří mezi špičku autorů detektivních románů, u vody nebo ve vlaku vás tato kniha určitě potěší.
Robert Fulghum: Věčná dobrodružství kapitána Školky
Kniha, která byla sestavena na míru pro českého čtenáře. Tyto povídky krátce před svou smrtí pečlivě vybrala dvorní Fulghumova překladatelka Eva Slámová. Pyšní můžeme být na fakt, že v tomto vydání vyjde kniha jen v České republice.
Betty MacDonaldová: Vejce a já
Vejce a já od Betty MacDonaldové je slavný román, který se značným nadhledem a ironií popisuje život na slepičí farmě. Za zmínku jistě stojí, že se jedná o autobiografické dílo, kdy autorka spolu s manželem Bobem barvitě popisuje své zážitky z bohem zapomenutého koutu Ameriky. Důkazem toho, že kniha za přečtení rozhodně stojí, může být její několikanásobné vydávání. Prvně však spatřilo Vejce a já světlo světa roku 1945.
Gerstl N. Hugo: Písař
Příběh, který vás jednoduše uchvátí. V 9. století to ženy nejenom neměly nikterak jednoduché, ale hlavně byla jejich role ve společnosti předem jasně definovaná. Hlavní hrdinka Joane se rozhodne tento nesmyslný zvyk sabotovat tím, že vystupuje jako muž. Její převlek je vskutku úspěšný, a tak se po studiích dostává až na pro dámy zcela zapovězený vrchol – papežský stolec. Příběh vypráví pravá ruka Joane, resp. papeže, písař a milenec v jedné osobě Martin. Papež Jan VIII. byl v šíření svého poselství velmi úspěšný, ale když pravda vyplula na povrch, jeho jméno bylo navždy vymazáno z církevní historie.
Jak bylo zmíněno v úvodu, Topzine.cz vybíral takové knihy, u kterých si nejen odpočinete, ale zároveň se můžete dozvědět i nějaké ty zajímavosti. Ať si z našeho seznamu zvolíte jakoukoli knihu, můžete se spolehnout, že se vám bude číst lehce a čas vám bude utíkat o něco příjemněji.