Menu
TOPZINE.cz
Cestování

TOP 10 exotických míst na dovolenou 2011

Redakce

Redakce

22. 1. 2011

Hledáte nevšední destinaci pro nadcházející dovolenou? Možná vám ve výběru pomůže seznam výletních míst vybraných redakcí National Geographic Traveler.

FOTO: Ilustrační foto

A kam letos vyrazíte vy?, Zdroj: sxc.hu

Celkem pět A, to je Ulaanbaatar

Skoro polovina z mongolských tří milionů obyvatel jsou nomádi. Většina ze zbytku pak žije v Ulaanbaataru, počeštěně Ulánbátaru, hlavním a zároveň největším městě Mongolska. Kulturní, ekonomické a dopravní jádro se soustřeďuje na řece Tuul, z něhož začínají výpravy na dvouhrbých velbloudech do pouště Gobi a jiných exotických pouštních destinací.

Máte možnost prozkoumat Narantuul, tržiště s dvou a půl tisíci maloobchodníky, navštívit Gandan s největším mongolským fungujícím buddhistickým klášterem a sousedící chrámy v Kalachakře. Můžete obdivovat nálezy z doby kamenné a bronzové, posvátné relikvie či fosilní dinosauří kosti nalezené v poušti Gobi a uložené v Národním historickém muzeu.

Během státního svátku ve dnech 11. – 13. července hostí Ulánbátar největší národní festival Naadam. Legendární kulturní oslavy zahrnují wrestling, lukostřelbu, parkur na koních, ale i tradiční kostýmy a tance.

Ulánbátar – Mongolsko

časové pásmo: +7

cena letenky: 20 000 – 60 000 korun

měna: tugrik

FOTO: Poušť Gobi

Poušť Gobi

Honba za tasmánským čertem

FOTO: Ilustrační foto

Ilustrační foto

V australském nejmenším státě jsou rozsáhlé deštné pralesy, odlehlé pláže a přes dvě stě vinic. Tasmánské mírné přímořské klima dělá tento do srdce tvarovaný ostrov přístupný pro všechny pěší turisty jakéhokoli věku i zájmu.

Tento rok se zde od 25. března do 3. dubna koná mezinárodní umělecký festival, pořádaný každé dva roky. Festival Deset dní na ostrově představuje okolo pěti set umělců ze sto jedenácti míst země.

Tasmánie

časové pásmo: +10

cena letenky: 40 000 – 60 000 korun

měna: australský dolar

Indická železniční trať

FOTO: The Mall

The Mall

Návštěva Shimly je unikátní zážitkem. Za výhledem na zasněžené kopce Himalájí vyrazíte zpět v čase na úzkokolejné trati Kalka Shimla, jedné ze tří indických tratí zapsaných na seznamu UNESCO. Prochází sto dvěma tunely, přejíždí osm set šedesát čtyři mostů a její nejvýše položená stanice leží ve výšce necelých čtyř tisíc sedmi set metrů nad mořem na Shimlajském kopci.

Velký vliv zde má kolonialismus, který se projevil hlavně ve zdejší architektuře a prostředí, hlavně po délce tak zvaného Mallu, nákupní pěší zóny a kulturního středu doplněném restauracemi a sto dvacet tři let starým neogotickým divadlem Gaiety, renovovaným v roce 2009.

Shimla – Indie

časové pásmo: +5:30

cena letenky: 15 000 – 30 000 korun (let do hl. města Dillí)

měna: indická rupie

Uruguayské pláže

Právě pláže plné života a přátelské atmosféry dělají z Uruguaye oblíbenou únikovou destinaci jihoamerické společenské smetánky. Hlavní město Montevideo pulsuje v rytmu candombe, afro-uruguayské hudby, která pulzuje v každé ulici či domě.

Jihozápad země je přímo stvořen pro procházky. Dlážděné ulice Colonia del Sacramento ze 17. století jsou dokonce zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO, vzdálené pouhých 50 minut cesty od Buenos Aires. Za sluncem a surfováním vyražte na pláže Punta del Este.

Uruguay

časové pásmo: -3

cena letenky: 35 000 – 50 000 korun

měna: uruguayské peso

FOTO: Socha ruky, Punta del Este

Socha ruky, Punta del Este, Zdroj: tripwolf.com

Národní park Etosha

Jihoafrický nejmladší národ Namibijců je znám svými návětrnými pouštěmi – Kalahari a Namib. Proto není žádných pochyb, proč se první území, suveréně uznané roku 1907, nazvalo místem Suché vody.

OBR: Rubrika Cestování - čtenářské tipy

Národní park Etosha je záchranou stanicí pro divoká zvířata situovaná v pánvi Etosha. V období sucha mezi červnem a listopadem jsou k uměle vytvořeným nádržím svezeny velké počty lvů, žiraf, nosorožců a slonů. Během období dešťů se sem slétají plameňáci, aby se nakrmili a porodili mladé.

Pro více intimní pozorování zvířat zamiřte asi dvě hodiny na jih do přírodní rezervace Mundulae.

Namibie

časové pásmo: +1

cena letenky: 25 000 – 40 000 korun

měna: namibijský dolar

FOTO: Národní park Etosha

Národní park Etosha

Aljaška a ostrov medvědů kodiaků

FOTO:Medvěd kodiak

Medvěd kodiak

Kodiak je hlavní město na ostrově v americké části Aljašky a slouží jako výpravní místo pro hydroplány a výletní lodě pro třináct tisíc kilometrů čtverečních veliké souostroví Kodiak. Přes pravoslavnou ruskou historii je Kodiak znám hlavně svými velikými hnědými medvědy kodiaky. Jejich odhadovaný počet v Kodiacké národní záchranné stanici je tři a půl tisíce.

Kodiak – Aljaška – USA

časové pásmo: -10/-9/-8

cena letenky: 25 000 – 60 000 korun

měna: americký dolar

Filipínské korálové ostrovy

Palawanské vápencové útesy, korálová pobřeží, mangovníkové lesy, cukrově bílé písčité pláže a rozsáhlé skalnaté břehy dohromady tvoří jedno z nejkrásnějších filipínských bio-diverzní mořských prostředí. Největší filipínská provincie, uznaná v roce 1967, zabírá přes tisíc sedm set šedesát osm ostrovů.

Palawan – Filipíny

časové pásmo: +8

cena letenky: 20 000 – 90 000 korun

měna: filipínské peso

FOTO: Ilustrační foto

Ilustrační foto

Poloostrov Gaspé a divočina

Přes třicet tisíc kilometrů čtverečních dlouhý poloostrov Gaspé je rozdělen na pět přírodních území. Obsahuje dohromady šest záchranných stanic pro divoká zvířata, dvacet pět nejvyšších vrcholků Quebecu a čtyři národní parky.

poloostrov Gaspé – Quebec – Kanada

časové pásmo: -3:30

cena letenky: 25 000 – 40 000 korun

měna: kanadský dolar

Shikoku, nejmenší z japonských ostrovů

Horami obkroužený Shikoku – to je nejmenší a zároveň nejméně navštěvovaný japonský ostrov. Nejznámější je pro svou Cestu života pouť po osmdesáti osmi buddhistických chrámech, napodobující kroky mnicha z osmého století. Cesta plná intenzivního duševního posílení může trvat až jeden měsíc.

Ušetřete své nohy a čas a vydejte se na úpatí autobusem, který vás zaveze rovnou na horu Koya, místo poutního začátku a konce.

Shikoku – Japonsko

časové pásmo: +9

cena letenky: 20 000 – 40 000 korun

měna: japonský jen

FOTO: Japonský chrám

Japonský chrám

Domorodá Papua Nová Guinea

Ostrov ležící na východ od Indonésie a na sever od Austrálie láká návštěvníky hlavně svou unikátní zachovalou původní kulturou. Více než osm set jazyků, tisíc rozdílných kultur a nepočitatelně druhů živočichů unikalo dodnes vlivu okolního světa. Úsměvným faktem je, že až do roku 1933 zde byly měnou mušle.

Cesta jednotlivce může být až moc dobrodružná, proto se doporučuje absolvovat cestu se zkušeným průvodcem, který jediný vás spolehlivě dokáže provést přes izolované horské vesnice, kde se stanete svědky divokých oslav tance bohatě zdobených bojovníků z více než sta kmenů.

Papua Nová Guinea

časové pásmo: +7

cena letenky: 20 000 – 60 000 korun

měna: papujsko-guinejská kina

FOTO: Domorodci Nové Guiney

Domorodci Nové Guiney, Zdroj: echeng.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 10 exotických míst na dovolenou 2011