Tommy Lee Jones se ve filmu pravidelně představuje jako nerudný mrzout. Svérázný herec se nebojí přiznat, že mu chybí smysl pro humor. Věděli jste však, že získal stipendium na Harvardu?
Role ve snímku Tahle země není pro starý mu sedla na tělo. Zdroj: Bontonfilm
Tommy Lee Jones se narodil 15. září 1946 ve Spojených státech amerických, v malém městečku San Saba uprostřed Texasu. Jeho dětství bylo však na hony vzdálené americké idylce. Otec pracoval na ropném poli a trpěl problémy s alkoholem, matka měla rovnou tři zaměstnání. Doma panovaly neshody a rodiče se nakonec rozvedli ještě před Tommyho pubertou.
Pokud se někdo zmíní o jeho těžkém dětství, reaguje herec podrážděně. „Není to otázka obtížnosti,“ říká, „vyrostete, ať už chcete, nebo ne. Nevyžaduje to žádné úsilí.“ Když promluví znovu, je z jeho řeči cítit láska k domovině: „Nepřipadal jsem si utiskovaný. Cítil jsem se jako nejšťastnější dítě na světě, protože jsem vyrůstal v Texasu. Vlastně mi bylo dost líto dětí, které se narodily v Oklahomě nebo třeba v Anglii. Byl jsem si jistý, že žiju na nejlepším místě na světě.“
Jako výborný student získal i stipendium
Aby unikl rodinným problémům, ponořil se mladík do vlastních zálib. Jeho největší vášní se stal fotbal, kterému se věnoval od základní školy až po univerzitu. Školu však nezanedbával, prospíval na výbornou a získal dokonce i stipendium na Harvardu.
[youtube_660]IyaFEBI_L24[/youtube_660]
Studium angličtiny úspěšně dokončil, už nějakou dobu mu ale bylo jasné, že jeho životním cílem je herectví. Proto se po promoci odstěhoval do New Yorku a na své herecké kariéře začal tvrdě pracovat.
Hned deset dní po příchodu do Velkého jablka si vystřihl svou první roli na Broadwayi, o rok později se pak poprvé ocitl před kamerou v úspěšném romantickém dramatu Love Story. Objevil se však pouze v malé roli, takže veřejností zůstal nepovšimnut, přestože kritici ho označili za dobrého herce. O pár let později se rozhodl zkusit štěstí v Los Angeles.
Přestěhování do střediska amerického filmového průmyslu mu zajistilo další skvělé role, za něž získal i cenu Emmy či Zlatý glóbus. Oblibu u široké veřejnosti mu ale vynesl až snímek JFK, natočený v roce 1991, za který získal i svou první nominaci na Oscara.
I mistr tesař se někdy utne. V současnosti už si naštěstí herec vybírá role pečlivěji. Zdroj: Bonton
Skutečně si pak zlatou sošku odnášel domů o dva roky později za vedlejší roli v akčním thrilleru Uprchlík, kde si zahrál po boku Harrisona Forda. Tento snímek mu navíc přinesl spoustu nových hereckých příležitostí.
Objevil se v trhácích Batman navždy a Muži v černém, které mu zajistily stálou popularitu a katapultovaly ho do světa největších filmových hvězd světa. Pochvaloval si navíc spolupráci s Willem Smithem. „Will je štědřejší než kdokoliv jiný a šíří radost. Když přijde na natáčení, ujistí se, že jsou všichni spokojení. Je už prostě takový, nemůže si pomoct,“ tvrdí o svém kolegovi z Mužů v černém.
Sám sebe by za milého člověka neoznačil
Ani v osobním životě však nezahálel. Se svou v pořadí druhou manželkou má dvě děti, syna Austina a dceru Victorii. Manželství však skončilo rozvodem a v současné době žije Tommy již více než 10 let se svou třetí manželkou, fotografkou Dawn Laurelovou. Soukromí si ale střeží a je známý svým nevrlým chováním k novinářům. Označení mrzouta se příliš nebrání, sám o sobě tvrdí, že mu chybí smysl pro humor a na place nemá s ostatními členy štábu příliš velkou trpělivost.
Will Smith je nejen jeho kolegou, ale i dobrým přítelem.
I když neváhá označit sám sebe za nerudu, ve volném čase má herec zálibu, která naopak vyžaduje klidnou povahu. Chová totiž poníky pro koňské pólo, kterému se rovněž vášnivě věnuje. Jeho tým dokonce vyhrál turnaj Spojených států, každý rok na podzim navíc zve nejlepší hráče póla z Harvardu trénovat na svůj ranč. Pro svůj koníček je natolik zapálený, že si pořídil i dům v pólo klubu v Argentině.
Do hereckého důchodu se ale zatím rozhodně nechystá. Nedávno jste ho mohli vidět v kinech ve snímku Muži v černém 3, což je nejnovější pokračování této úspěšné série, navíc v tomto roce čeká premiéra ještě dva další filmy, v nichž se herec objevil.
Muži v černém 3 ho ovšem nadchli už proto, že je pro něj prý těžké sehnat práci. „Ve skutečnosti to tak není, ale spousta nabídek se prostě musí odmítnout,“ říká, „spíš jsem měl říct, že jsem šťastný, že mi konečně přišla nabídka práce, kterou jsem opravdu chtěl dělat.“