Ve středu se konal křest nové knihy Tomia Okamury Umění vládnout, která už zaplňuje pulty českých knihkupectví. Okamura v knize představuje svůj pohled na společnost a směr, jímž by se podle něj měla ubírat.
Nová kniha Tomia Okamury: Umění vládnout, Foto: Jana Volská, Topzine.cz
V poměrně krátké době je to již druhá kniha, která tomuto česko-japonskému podnikateli vychází v nakladatelství Fragment. Své první dílo nazvané Český sen napsal Okamura ve spolupráci s Jaroslavem Novákem Večerníčkem a je jeho autobiografií. Ve své druhé knize Umění vládnout vyjadřuje Okamura názory na politiku.
Nejsem politik ani politolog, ale jsem občan země, která je mou vlastí. Země, kterou i moji předkové pomáhali budovat, umírali za ni nebo trpěli v nacistických a komunistických kriminálech. To neznamená právo, to znamená povinnost zapojit se v rámci možností do veřejného dění, do práce pro naši zem. (…) Politika není nic špinavého. Špinavý může být jen politik, politika sama je správa věcí veřejných a měla by být odpovědností každého z nás.
Tomio Okamura: Umění vládnout
Jednoduchá koncepce usnadňuje čtení
Kniha Umění vládnout je rozdělena do dvaadvaceti kapitol, z nichž každá je konkrétním zamyšlením se nad některým z jevů či problémů naší společnosti. Namátkou vybírám několik názvů, které mě zaujaly: Co dělá extremismus extremismem?, Justice a policie, Jsme připraveni na katastrofy?, Euro mít, či nemít, EU – stávající EU je opravdu na obtíž.
Kapitoly jsou dále rozděleny do kratších útvarů věnujících se jednotlivým problémům v rámci hlavního tématu kapitoly. Například v oddíle Volební systémy najdeme mozaiku témat, jakými jsou Volby přes internet, Hrozí hackeři a obchod s hlasy, Byznys a hlasy nebo Povinná účast.
Tomio Okamura a jeho hosté, Foto: Jana Volská, Topzine.cz
Tomio Okamura v knize projevuje poměrně široké znalosti z oblasti historie a politiky, a ke každému tématu přidává vlastní pohled na věc, tak jak to ostatně dělá i na svém internetovém blogu. Jeho jazyk je čtivý, a protože je do jisté míry laik, nemusíte se obávat, že by vás zahrnul přílišnou teorií. Uvádí konkrétní příklady, jména, kauzy.
Policie. Stejně jako v případě justice, má nevalnou pověst i policie – navzdory každodenní dobré práci tisíců jednotlivých policistů. Pověst jim kazí hlavně nejvyšší vedení – jejich bratříčkování s politiky, které zřejmě mnohdy vedlo k úniku informací z citlivých kauz nebo k zametání citlivých politických kauz pod koberec.
Tomio Okamura: Umění vládnout
Určitě není možné ve všem s Okamurou souhlasit. Některé jeho názory či vize jsou nereálné a jeho rady, ač míněné v dobré víře, jsou někdy příliš striktní a jednostranné. Určitě ale stojí za to si knihu přečíst a udělat si na ni, hlavně na jevy, o kterých Okamura píše, vlastní názor.
Křest v pivovaru U Medvídků se vydařil
Mohu potvrdit, že účast na křtu knihy Umění vládnout byla hojná. Velký sál pražského pivovaru U Medvídků byl zaplněn k prasknutí. Hosté u vchodu dostali knihu a mnozí se do ní ihned začetli. Knihu pokřtila bývalá olympionička Věra Čáslavská, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a pražský arcibiskup Dominik Duka.
Tomio Okamura a autorka obálky knihy Sára Saudková, Foto: Jana Volská, Topzine.cz
Na pódiu se objevila například i autorka obálky knihy fotografka Sára Saudková a autor ilustrací Jaroslav Večerníček. Zazpíval Ivan Hlas a po něm následovala poněkud odstrašující produkce Vítězslava Vávry následovaná ještě horší performancí Václava Upíra Krejčího. Hosté se ale spíše věnovali klábosení, jídlu a pití.
Večer byl totiž kromě knihy také zasvěcen ochutnávkám piva z minipivovaru Antoš Slané. Hned po křtu začaly ovčí hody a ochutnávka dalších lahůdek a specialit. Příchod nové knihy byl tak řádně oslaven. Uvidíme, jak se jí bude dařit a co přinese čtenářům.