Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tipy na výlety: Keltské oppidum v Nasavrkách, hrad Lichnice či Berlova vápenka

Okolí Pardubicka nabízí pestrou škálu míst k navštívení, neboť každé místo v sobě nese historii a tajemno! Keltské oppidum v Nasavrkách, hrad Lichnice či Berlova vápenka? To není vše, celou krajinu kolem Chrudimi obepíná vodní nádrž Seč.

FOTO: Keltské muzeum v Nasavrkách

Keltské muzeum v Nasavrkách, Foto: Slávka Hepnarová

Okolí Chrudimi nabízí návštěvníkům nepřeberné množství míst, kam se o víkendu vydat. Nejen na návštěvu hradu Lichnice, do muzea či originální Berlovy vápenky, ale potěšíte se i krásnou přírodou okolo vodní přehrady Seč či hledáním pozůstaků z doby železné!

Berlova vápenka je jedinečným unikátem v Čechách

Berlova vápenka postavená na konci 19. století je jedinečná v Česku z toho důvodu, že ke komínům na samém vrcholu vápenky dovážely železné konstrukce výtahů vápenec ve vozících, a tím urychlovaly běžně velmi těžkou práci všem zaměstnancům. Dnes Berlova vápenka v Závratci u Chrudimi patří mezi národní památky ČR a je přestavena na muzeum vápenictví.

FOTO: Berlova vápenka

Berlova vápenka, Foto: Slávka Hepnarová

Dokonce se můžete podívat i do jednoho z komínů a zjistit, jestli tu ještě nějaké vápno nezbylo. Ocitnete se v roli podpecného, což byla nejlépe placená práce ve vápence, a budete moci vápno dokonce vyndávat lopatou.

FOTO: Hrad Lichnice

Hrad Lichnice, Foto: Slávka Hepnarová

Dalším bodem na cestě krajinou po Chrudimsku je zřícenina hradu Lichnice, postaveného kolem roku 1250 Smilem ze Žitavy jako hrad Lichtenburg, překladem do češtiny vzniklo jméno Lichnice. Od zdejší kastelánky se dozvíte poutavou historii hradu i dvě neméně zajímavé pověsti, O zazděné paní Kateřině a O slečně Miladě.

Slečna Milada byla ukrutnou panovnicí na zdejším hradě a nechávala rytíře, kteří se ucházeli o její ruku, posílat na smrt do rokle v nedalekém lese. Měli se s koněm třikrát otočit po hladkém skalisku a zamířit rovnou ke hradu, ale nikomu se to nepodařilo. Až jednomu, do kterého se Milada zamilovala. Ten léčku překonal tak, že nechal svému koni ukout démantové podkovy, avšak nešťastnou náhodou Miladu zranil, když jí ohlašoval dobrou zprávu, že se vrací ke hradu. Vystřelil z luku a slečnu Miladu zabil…

Lichnický hrad nabídne nejen poutavé příběhy zdejších obyvatel, ale i výhledy do okolí. Při dobrém počasí jsou vidět Krkonoše, Orlické hory i Jeseníky.

FOTO: Stroj na mletí obilí

Stroj na mletí obilí, Foto: Slávka Hepnarová

Pokud se rozhodnete jít ve stopách keltských obyvatel, kteří naši zemi obývali od 5. století před Kristem, doporučuji navštívit Keltské muzeum v Nasavrkách, přibližně deset kilometrů od Chrudimi. Ve zdejším renesančním zámku je vybudováno muzeum se stálou expozicí Po stopách Keltů. Dozvíte se o jejich zvycích, zlozvycích, ale i návycích, například to, že si gelovali vlasy vlhkým vápnem a nosili výhradně velmi pestré oblečení.

V šesti místnostech se nachází expozice o životě Keltů, o jejich obydlí, tzv. oppidech, dále uvidíte věrnou maketu jediného oppida ve východních Čechách, Hradiště u Nasavrk, a spoustu dalších věcí, například stroj na mletí obilí, pec na vypalování keramiky, železné nástroje k řezání nebo ženské šperky a nechybí ani duhovky a statéry.

Rozhlednu Boii nesmíte minout!

FOTO: Rozhledna Boii

Rozhledna Boii, Foto: Slávka Hepnarová

Když vám zbude čas, porozhlédněte se po kraji u obce Nasavrky a vyrazte na procházku k rozhledně Boii a ke zbytkům opevněného valu Hradiště u Nasavrk. Pochopíte starousedlíky, proč vystavěli své domy právě zde, v této kopcovité krajině, plné dosud neprobádaných a tajemných míst lákajících k prozkoumání.

Určitě si tato zajímavá místa zaznamenejte do svého cestovního diáře!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tipy na výlety: Keltské oppidum v Nasavrkách, hrad Lichnice či Berlova vápenka