Mumie ze starověkého Egypta jsou dodnes obestřeny záhadami. Pod jejich slupku nahlédli čeští vědci pomocí počítačové tomografie. S výsledky se můžete seznámit na výstavě v Náprstkově muzeu.
Vědci zkoumají vnitřek mumií, Zdroj: archiv NM
Většina z těchto mumií je v současnosti umístěna na výstavě Egyptské mumie v Náprstkově muzeu. Cílem jejich zkoumání bylo zjistit, jakou mají jednotlivé ostatky mumifikovaných lidí stavbu kostry, odhalit jejich někdejší nemoci a stav jejich tkání. Vědce také zajímalo, zda měli Egypťané před pohřbením amulety nebo jiné rituální předměty.
„Pomocí tomografu zkoumáme, co je obsaženo pod obvazy a dalším krytím. Po prvotním skenování vyhotovíme rekonstrukci obrazových dat a teprve poté provedeme vlastní vyhodnocení, zda jsou přítomny nějaké změny po onemocněních či traumatické defekty,“ konstatoval o důvodech výzkumů starověkých mumií český lékař Jiří Bučil.
Zvířecí mumie během výzkumu
Některé zjištěné výsledky vědce překvapily. „Náš tým identifikoval u jedné z mumií takzvaný non-Hodgkinský lymfom, u jiné zánět štítné žlázy. Toto onemocnění jsme nečekali, neboť jej způsobuje nedostatek jódu, kterého je v přímořských oblastech dost,“ řekl na tiskové konferenci Bučil.
Výzkum ohrožen
Výzkum dospělých, dětských i zvířecích mumií není však ukončen. Bude probíhat ještě následující dva roky. V současné době však nelze získat nové mumie, protože jejich vývoz z Egypta je přísně zakázán.
Vystavené exponáty byly získány převážně ze starých a soukromých sbírek bohatých cestovatelů, kteří je mají vystavené ve svých bytech. Překvapující také je, že některé z mumií byly již kdysi v době faraónů vyrobeny jako falzifikáty, obsahující místo lidského těla například dřevo. Tento fakt se však netýká artefaktů v pražském muzeu.
Mumifikované tělo egyptského dítěte
Na výstavě uvidíte na obrazovkách monitorů trojrozměrné zobrazení vnitřní struktury mumií, která byly vytvořeny počítačem, stejně jako pohřební staroegyptskou výbavu, do které patří rakve, pohřební sošky a papyrusy. Nechybí ani rubáše a kanopy – nádoby, kam se ukládaly vnitřnosti zemřelých. Dozvíte se mnohé o i vývoji a průběhu mumifikace v zemi na Nilu.
3D prohlídka těl
Unikátní předměty, vystavené znovu po čtyřiceti letech, jsou jakýmsi výřezem staroegyptského pohřebnictví. Součástí výstavy je i doprovodný program. V jeho rámci si například mohou děti i nevidomí návštěvníci ohmatat kopie egyptských soch nebo se zúčastnit některé z jednorázových akcí doplňujících výstavu.
Až do 30. září se můžete v Náprstkově muzeu na vlastní oči přesvědčit o důležitosti pohřebních rituálů pro staré Egypťany a nahlédnout do jejich zajímavého světa mrtvých.
Staroegyptská rakev, Foto: Petr Koutský, Topzine.cz
Doprovodný program v Náprstkově muzeu:
7. května od 15 hodin: Výtvarná dílna pro rodiče a děti Staroegyptský náhrdelník
19. května od 18 hodin: Přednáška Návod na přípravu mumie
21. května od 15 hodin: Výtvarná dílna pro rodiče a děti Staroegyptské hieroglyfy
26. května od 16 hodin a 28. května od 14 hodin: Komentovaná prohlídka – provází kurátor výstavy Pavel Onderka
26. května od 18 hodin: Přednáška Výzkum egyptských mumií v ČR