Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na dovolenou: Sicílie na jaře aneb Kdo by se Etny bál

Redakce

Redakce

3. 4. 2011

Jaro na Sicílii přichází mnohem pomaleji než v Čechách. Od začátku dubna explodují miliony poupat a vytváří spolu se všudypřítomnou Etnou a mořem nevšední umělecké dílo.

FOTO: Taormina, bývalá řecká kolonie

Taormina, bývalá řecká kolonie, je považována ze jedno z nejkrásnějších míst Evropy, Foto: Jitka Svobodová, Topzine.cz

Každý má své oblíbené roční období, ale na tom, že stojí za to zažít sicilské jaro, se shodnou v podstatě všichni. Teploty se pohybují kolem příjemných 20 °C, sluníčko se ukazuje každý den a vzduch osvěžuje jemný větřík. Není tedy divu, že se najednou všemu zelenému zachce kvést. Jelikož je Sicílie zemědělským regionem plným sadů, vinic a polí, je tady zeleného opravdu požehnaně.

Svůdná Etna v Catanii

Uvidíte ji, jakmile se přiblížíte Catanii. Setkání s ní je nevyhnutelné, ať už přijedete po souši, po vodě či vzduchem.  Tyčí se nad krajem, kterému odjakživa vládne. Ti, kdo se ptají, proč lidé žijí v blízkosti aktivního vulkánu, mají návštěvu povinnou. Mít za zády takřka tří a půl tisícovou sopku je něco, o čem můžete stokrát číst, ale skutečnému zážitku se to nikdy nevyrovná.OBR: Rubrika Cestování - čtenářské tipy

Svou výškou, polohou těsně u moře a hustým osídlením vytváří krajinu, která jinde na světě nemá obdoby. V zimě a na jaře celá v bílém, v létě černá proti azurovému nebi a na podzim ověnčená ohnivými barvami listnatých lesů.

The YouTube ID of b-sWdGfVjIk&feature is invalid.

Brzy z jara po sobě milostivě nechává klouzat lyžaře a snowboardisty, s přibývajícími teplými dny pak akceptuje i hemžení cyklistů, speleologů, chodců, běžců a jiné nadšené „havěti“. Tato majestátná dáma je velmi velkorysá.

Rafinovaná Taormina

Je svatou povinností každého návštěvníka kraje zajet do Taorminy a podívat se do tamního řeckého divadla. Jde sice o nejprovařenější cíl turistů z celého světa, v tomto případě ale turistické masy míří správným směrem.

Divadlo svým kruhovým půdorysem spojuje zemi, oheň, vodu i vzduch a výhled, který se z něj nabízí, jakoby objímal celou krajinu, od moře až po vrcholek Etny. Vyplatí se naplánovat si divadlo na nějakou méně rušnou hodinu, například před zavírací dobou, abyste si vše v klidu užili.

FOTO: Řecké divadlo v Taormině

Řecké divadlo v Taormině, Foto: Jitka Svobodová, Topzine.cz

Do té doby se můžete třeba bavit tím, že budete prolézat titěrné uličky, ze kterých je město na skále poskládáno a říkat si, jak by bylo prima mít jednu z těch mnoha vil s výhledem na moře.

Na jih od Catanie se nacházejí tři přírodní rezervace, které skrývají tři hluboká vápencová údolí. Ta vypadají bez nadsázky jako pohlednice z ráje – Pantalica, Cava Grande a Vendicari. Zázračně křišťálová azurová říčka protéká soustavami jezírek, nad kterými se sklání růžové a bílé oleandry.

FOTO: Pantalica, starověké pohřebiště a zázrak přírody v jednom

Pantalica, starověké pohřebiště a zázrak přírody v jednom, Foto: Jitka Svodobová, Topzine.cz

V Pantalice k tomu ještě můžete připojit pozůstatky pohřebiště s více jak 5 000 hrobkami vytesanými přímo do vápencových útesů a máte z toho výlet, na který jen tak nezapomenete.

Bary a jiné rozkoše

Sicílie má dvě oficiální náboženství – katolicismus a jídlo. Nebo spíš jídlo a katolicismus, protože je možné potkat někoho, kdo nechodí do kostela, nicméně potkat někoho, kdo není gurmán, je zhola nemožné. I ty nejstřídmější povahy lze nachytat v koutku baru, jak s blahem přimhouřenýma očima slastně hltají svoji oblíbenou specialitu.

Rodinné večeře nelze označit jiným termínem než „orgie“. Totéž platí o všech svátcích, oslavách narozenin, oslavách výročí a pohřbech. Důvod, proč se sejít nejméně ve třiceti lidech a dát si pořádně do nosu, se najde vždycky.

Nemá smysl vyjmenovávat, co stojí za ochutnání, protože za ochutnání stojí úplně všechno. A hlavně, nezapomeňte na vína!

Radosti na dvou kolech

Pokud patříte k rodu cyklomaniaků, rozhodně byste si neměli nechat ujít trandění pod Etnou. Nekonečnou spletí silniček se na kole dostanete do všech významných turistických míst a doprovázet vás při tom bude moře a citrusové sady v květu.

FOTO: Na Etně se s gustem provozuje cykloturistika

Na Etně se s gustem provozuje cykloturistika, Foto: Jitka Svobodová, Topzine.cz

Silnější povahy se mohou vydat směrem vzhůru, směrem k Zafferaně. Ti  největší odvážlivci se vydají do jedné z nejvýše položených vesnic, do Mila, odkud je úchvatný výhled na moře a celý širý kraj až k Taormině.

Všeobecné rady závěrem

  • Vyplatí se mít k dispozici vlastní dopravní prostředek. Je na vaší libovůli, zda to bude auto, kolo či mula, autonomie pohybu je nicméně velmi důležitá.
  • Snažte se komunikovat italsky. Stačí pár základních vět z konverzační příručky a uvidíte, že se rázem domluvíte líp než dokonalou angličtinou.
  • Pokud chcete co nejlíp zužitkovat čas, najměte si průvodce, nebo kontaktujte někoho z místních na síti Couchsurfing.
  • Do Catanie létá přímo společnost Windjet. Let bez přestupu trvá cca 2,5 hodiny a cena zpátečních letenek  se pohybuje od 100 do 200 EUR.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na dovolenou: Sicílie na jaře aneb Kdo by se Etny bál