Většina světových režisérů má svého dvorního herce. Má ho Martin Scorsese, má ho i Tim Burton. U něj to je Johnny Depp.
Dvacetiletá spolupráce mezi Johnnym Deppem a Timem Burtonem se stala legendární. Burtonův jedinečný režisérský pohled zabránil tomu, aby Depp utonul v bahně televizních seriálů, kterými v 80. letech jako mladý herec začínal. V Deppovi našel Burton své alter ego a múzu, která přesně zapadala do jeho temně veselých, fantasmagorických vizí. A i když se díváme na filmy, které točili odděleně, dá se vypozorovat, že tihle dva spolu něco sdílí. A to i přesto, že spolu zrovna nepracují.
Zatímco Depp vyrostl s vášní potulného zpěváka pro noční kluby, Burton obýval niternější svět a už v raném věku přešel do filmu. U Burtona, projevujícího spíše zvláštní sklony pro fantazii, Depp zjistil, že jeho i Burtonovo smýšlení si je vcelku podobné. Depp obdivoval Burtonovu jedinečnou estetiku a Burton na oplátku viděl Deppa jako perfektní filmové vyjádření sebe sama. Tak vznikl tandem, který oslovuje už dvě generace.
Jak to všechno začalo? Mladý herec Johnny Depp se zrovna pokukuje po nějakém dalším filmovém kousku, když se díky Winoně Ryder seznámí s Timem Burtonem. Ta mu zařídí setkání a Burton pozná, že Johnny Depp přesně pasuje do jeho připravovaného snímku Střihoruký Edward (1990).
A teď vážně… Fakt mu mám ufiknout palici? Zdroj: distributor filmu
„Neznal jsem Tima příliš dobře,“ nastiňuje Depp vůbec první spolupráci s Burtonem v rozhovoru pro About.com. „Zkoušel s každým, se všemi účinkujícími, kromě mě. Myslím, že se mě snažil držet ode všech stranou, izolovat mě, dát mi pocit osamělosti, abych byl sám a vyřazený ze skupiny. Bylo to dobré jak pro mě, tak pro film. Zkoušel s každým, ale netušil, co budu dělat já.“
Sice Winona Ryder dala věci do pohybu, ovšem Burton si Deppa všiml ještě dřív, než je Winona představila. Bylo to v seriálu 21 Jump Street, jenže to bylo tak všechno, co se mu dostalo do podvědomí (idol teenagerek). Když se tedy nakonec osobně setkali, Burton byl překvapený, jak charakterní herec Johnny vlastně je. Po pár letech o něm pak prohlásil, že z něj měl dojem herecké hvězdy, o které si nejste jistí, jestli je mladá nebo stará.
Zdroj: kniha Double Exposure, Take Three od Roddyho McDowella
Po Střihorukém Edwardovi vyprodukovala dílna Burton/Depp další trháky. Jen ve stručnosti si je připomeňme: Ed Wood (1994), Ospalá díra (1999), Karlík a továrna na čokoládu (2005), Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005), ve které Depp propůjčil hlas jedné z loutek, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2009), za něhož byl Depp nominován na Oscara, dále je to Alenka v Říši divů z roku 2010 a tento rok premiérové Temné stíny, adaptace telenovely z 60. let s nadpřirozenými prvky.
Dlouholetou spolupráci si Tim Burton pochvaluje: „Ani přesně nevím, co se děje, když plánujeme nějaký nový film. Je docela fajn vést s někým úplně nesmyslný rozhovor a pak jít domů s takovým tím pocitem to jsme to ale pěkně vymysleli!. Pak ale začnu přemítat nad tím, o čem vůbec byla řeč, a zjistím, že nemám páru, co jsem já nebo Johnny povídali… Asi je to známka toho, jak si s Johnnym notujeme.“
Zkušenost, kterou díky Burtonovi Johnny Depp získal, je dle jeho vlastních slov neuvěřitelná. I nezúčastněný pozorovatel si všimne, že přemýšlení těchhle dvou bláznů je propojeno za jakékoli situace. A hlavně za předpokladu, že nic není jisté.
Depp toto spojení glosuje slovy: „Někdy nastanou chvíle, kdy se ocitáme na neuvěřitelně tenkém ledě a jen se snažíme zjistit jeho limity. Ten tenký led nám vlastně dává popud ke stvoření ještě dalších nesmyslů a legrace. Pracovat s Timem je jako vracet se po náročném dni domů. Je to sice domov vystavěný na riziku, ale právě v tom nacházím pohodlí. Obrovské pohodlí.“
Brainstorming o tom, jak se vlastně hraje upír. Zdroj: distributor filmu
Obrovský podíl na dlouhotrvajících vztazích, ať už rodinných nebo pracovních, jako je tomu v případě Deppa s Burtonem, má důvěra. To, že si tihle dva bezmezně důvěřují, dává nejspíš ten největší popud k tomu, aby vznikaly filmy, jaké vznikají. Jeden na druhého se může spolehnout. Jen si vezměte, jak by asi vypadal Střihoruký Edward bez Burtonovy nebo Deppovy iniciativy. Nejspíš by dopadl jako strašák do zelí s nůžkami místo vidlemi.