Na jedné straně šílený sériový vrah a na straně druhé investigativní žurnalista, který mu je na stopě. Zdálo by se, že karty jsou rozdány jasně, avšak mezi tyto soupeřící strany vstupuje ještě jeden faktor: tím je čas. Thriller Tikot hodin si s abstrakcí času pohrává možná více, než je zdrávo…
Cuba Gooding Jr. na stopě vraha, Zdroj: distributor filmu
Film
Pro investigativního novináře Lewise Hickse je práce vším, a tak nemá moc času na rodinu. S manželkou si už vlastně ani moc nerozumí, syna vídá akorát o víkendech. Rád by našel útěchu u své milenky, ta se však stane obětí brutální vraždy. Uznávaný novinář úplnou náhodou vyruší pachatele přímo na místě činu a do rukou se mu dostane deník, podle něhož zjistí, že má co dočinění s děsivým maniakem, jenž plánuje další oběti. Vzhledem k tomu, že policie není Lewisovi příliš nakloněna, pouští se do vlastního vyšetřování a postupně odhaluje další stopy, které ho dovedou k jedenáctiletému klukovi ze sirotčince. Jak se ukáže, tento klučina je zvláštními okolnostmi se sériovým vrahem propojen. Lewisovi však nikdo nevěří, zákeřný zabiják má tedy čas na své straně.
Tikot hodin by mohl být zdařilým psychologickým thrillerem, kdyby nedoplácel na absenci mrazivé a tajemné atmosféry. Přitom právě děsivá, sžírající a neklidná emocionální poloha předložených obrazů činí základní požadavek žánru, do kterého má toto dílo režiséra Ernieho Barbarashe ambici se zařadit. Nedisponuje-li psychothriller uvedenými charakteristikami, těžko publikum výrazněji zaujme a jen obtížně v něm vyvolá silný dojem z tradičního střetu dobra a zla.
Že je v tomto směru Tikot hodin takříkajíc na vedlejší koleji a divákovi nijak neusnadňuje hlubší ponoření do děje, dokládá časté nepřirozené prokládání jednotlivých scén rychlými flashbacky. Skutečnost, že se touto nepovedenou hrou na efekt – navíc ještě kombinovanou opakujícími se lekačkami, které pak už nemohou nikoho vyděsit – tvůrci snažili o vizualizaci napětí, svědčí o tom, jak naléhavě jim chybí cit pro filmový jazyk.
Režisérovi Barbarashovi se však musí nechat, že je velice obtížné přesvědčit publikum o autenticitě prostředí a příběhu (aby si člověk mohl říci: „Ano, tak nějak by se to klidně mohlo odehrát.“), když musel stavět na veskrze stupidním scénáři překypujícím nesmysly a vyloženými nedodělky (jejich výčet snad přesahuje prostor určený pro tuto recenzi).
Jak jedna nelogičnost střídá druhou, hlavní postavy zmatkují a přibývá hluchých míst v dramatičnosti vyprávění, vkrádá se divákovi do tváře úsměv. V závěrečné třetině filmu se ovšem začne koketovat se sci-fi (už tak dosavadní béčkově pojatá krimi rovina tím dostane další úder přímo na solar), aby úplný konec příběhu postrádal jakoukoli větší návaznost na předchozí děj. Více urážet inteligenci diváka už zkrátka ani nelze…
Jestliže je hlavní role obsazena držitelem Oscara, dalo by se čekat, že film zachrání alespoň herecké výkony. Nestalo se tak. Cuba Gooding Jr. se bohužel nedokázal zbavit ukňouraného projevu a při pokusech o vyjádření silnějšího emocionálního pohnutí (jako například ve scéně, kdy objevil svou přítelkyni mrtvou) se zmohl pouze na výraz typický člověku, který se právě probudil po nočním tahu. Takhle kvalitní herecká práce rozhodně nevypadá.
Tenhle chlapík má komplex
Představitel záporné postavy Neal McDonough zase svým vzezřením a neustálou strnulostí postoje i mimiky připomínal švédskou mlátičku Dolpha Lundgrena. Ke ztělesnění zla to možná stačí, přesto je škoda, že McDonoughův výkon nedosahuje větší maniakálnosti. Když je přece záporák dostatečně charismatický, vždy se to považuje za příjemný bonus.
Fakt, že název filmu odkazuje k času, v sobě ukrývá zajímavý, jistě původně nezamýšlený paradox. Půldruhá hodina s Tikotem hodin totiž svědčí o tom, jak je právě čas relativní veličinou: zábavy se divákovi dostane jen pomálu, většinu stopáže snímku musí trpět nad hloupým scénářem a ubohými hereckými výkony, v návalu této bídy se tedy ručičky na hodinovém ciferníku neskonale vlečou. Distributor sice na obalu DVD tvrdí, že Barbarash svým dílem navazuje na tradici filmů Mlčení jehňátek či Sedm, avšak toto srovnání snad ani nemůže myslet vážně. Oba zmíněné thrillery jsou totiž o několik tříd výše.
Neber mi mou hračku!
DVD
Na disku jsou k dispozici pouze trailery, film o filmu či přídavek v podobě vynechaných scén se nekoná. Za normálních okolností by se asi slušelo dodat bohužel, nicméně v případě Tikotu hodin je absence bonusů spíše vysvobozením.
Tikot hodin (Ticking Clock)
Akční/Thriller
USA, 2011, 97 minut
Režie: Ernie Barbarash
Hrají: Cuba Gooding Jr., Neal McDonough, Yancey Arias aj.
Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české, anglické
Bonusy: trailery, interaktivní menu, výběr scén
Hodnocení filmu: odpad
Hodnocení DVD: 1*