Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Thomas Mann – nositel Nobelovy ceny za literaturu

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

18. 11. 2010

„Myšlenky nemohou přežít, jestliže člověk za ně nemůže bojovat.“ Jeden ze známých citátů spisovatele Thomase Manna. Celým jménem Paul Thomas Mann – představitel německé meziválečné prózy, držitel Nobelovy ceny za literaturu, již obdržel v roce 1929, a především autor vysoce ceněných románů.

FOTO: Thomas Mann

Thomas Mann, Zdroj: wikipedia.org, Foto: Carl Van Vechten

Narodil se 6. června 1875 v Lübecku do rodiny obchodníka a matky s hudebním nadáním, jež byla brazilského původu. Stejně jako on byli známí i jeho bratři – Heinrich Mann (spisovatel) a Karl Viktor Mann (ekonom). Otec však brzy zemřel, firma se rozpadla, a rodina se v roce 1893 odstěhovala do Mnichova. Mladý Mann zde pracoval nějakou dobu v pojišťovně. První zkušenosti nasbíral jako redaktor časopisu Simplicissimus. Chodil poslouchat přednášky na vysokou školu. Inspirací mu byla i cesta do Itálie, kam odjel na tři roky se svým bratrem Heinrichem.

Ve svých třiceti letech si vzal Katiu Pringsheimovou, s níž měl šest dětí – Eriku (herečka, spisovatelka), Klause (spisovatel), Golu (historik, politolog), Moniku (spisovatelka), Elisabeth (ekoložka, spisovatelka) a Michala. Avšak toto manželství nebylo šťastné, neboť Mann v sobě objevil homosexuální sklony. Přitažlivost muže k muži se stala častým námětem jeho knih. Když zemřel, našly se Mannovy deníky, které jeho homosexualitu potvrdily. V próze se často objevovaly postavy, které charakterizovaly některého člena rodiny.

První velký úspěch – Budenbrookovi

V roce 1893 mu vyšla črta Vize. O rok později přišla větší novela Gefallen. Ovšem román, který mu přinesl slávu a díky němuž obdržel Nobelovu cenu za literaturu v roce 1929, se jmenuje Budenbrookovi, jež vyšel v roce 1901. Tato kniha o měšťanské rodině Buddenbrookových z Lübecku vypráví o osudu jejich firmy, která po řadu let vzkvétala, ale postupem času pomalu zažívá tvrdý pád.

FOTO: Pamětní deska J. R. Bechera a Thomas Manna v německém Výmaru

Pamětní deska J. R. Bechera a Thomas Manna v německém Výmaru, Zdroj: wikipedia.org, Foto: OTFW, Berlin

Jan Buddenbrook stál v čele firmy po svém otci, a mohl se pyšnit, protože ji vedl úspěšně. Pak ji předal Tomášovi, asi nejschopnějšímu ze tří dětí, a přesto firma prodělala úpadek, až zkrachovala. Jejich rod nakonec vymírá, neboť Tomášova žena je neskutečnou milovnicí hudby, čímž zřejmě ovlivní i syna Hanna, jež žije jen pro hudbu a jinak je v životě nepoužitelný. Z díla vyzařuje protiklad životní síly a estetických postojů, ale také krásy a smrti. Mann byl ovlivněn filosofií Nietzscheho a Schopenhauera.

Nacistické Německo

Roku 1830 pronesl v Berlíně svoji řeč Apel na rozum, v níž se snažil vyvarovat nacismu. O tři roky později však musel z Německa před nacismem uprchnout. Odešel do Švýcarska. Nějakou dobu pobýval i u nás v republice, kde získal československé občanství. Na delší dobu se usadil v USA. Tam dokončil čtyřdílný román inspirovaný Starým zákonem, který nazval Josef a bratři jeho. Od roku 1952 žil opět ve Švýcarsku, kde i 12. srpna 1955 zemřel.

Další známá díla

Smrt v Benátkách (1912) je novela, v níž se zamýšlí nad uměním a podstatou tvoření z hlediska mezilidských vztahů. V roce 1930 napsal novelu varující před fašismem Mario a kouzelník. Román Kouzelný vrch (1924) se odehrává ve švýcarském sanatoriu před první světovou válkou. Inspiraci získal díky své ženě Katie, jež tuberkulózou onemocněla a pobývala v plicním sanatoriu ve švýcarském Davosu.

FOTO: Benátky

Benátky, Zdroj: wikipedia.org, Foto: Lubm

K románu Lotte ve Výmaru (1939) se mu staly inspirací Goethovy příběhy. Doktor Faustus (1947) je filozofický román vyprávějící o druhé světové válce a německém hudebním skladateli Adrianu Leverkühnovi. Zpověď hochštaplera Felixe Krulla (1954) Mann nedokončil. Jde o román, jenž pojednává o virtuózním podvodníkovi.

Během první světové války vedl spory se svým bratrem Heinrichem. Thomas totiž zprvu neodmítal válku, a dokonce se zastával německého nacionalismu (eseje Úvahy nepolitického člověka). Svou chybu si postupem času uvědomil a přiklání se k demokracii a humanismu stejně jako jeho bratr. Střetával se s významnými spisovateli, například s Hermannem Brochem či Robertem Musilem, kterého si nesmírně vážil. Ve svém díle byl velice ovlivněn filosofií Nietzscheho a Schopenhauera.

Co se týče filmového ztvárnění, jeho první (němou) filmovou podobu románu Budenbrookovi vytvořil v Německu režisér Gerhard Lamprecht v roce 1923. Postupem času tento román oživilo více režisérů, a to nejen v Německu, ale například i ve Velké Británii. Filmové adaptace se dočkaly i ostatní díla – kupříkladu Smrt v Benátkách, Lotte ve Výmaru, Kouzelný vrch, Mario a kouzelník a další.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Thomas Mann – nositel Nobelovy ceny za literaturu