!Speciál!Spojení různorodých stylů – rave a hardcore tekno, breakbeat a alternativní rock, punkové elementy – a poněkud vyšinutá image. To jsou The Prodigy.
Prodigy, Zdroj: clubplanet.com
The Prodigy se objevili na undergroundové rave scéně na začátku 90. let. Od té doby dosáhli nesmírné popularity a celosvětové známosti. Mezi jejich nejznámější skladby patří Charly, Out of Space, Smack My Bitch Up!, Voodoo People, No Good (Start the Dance), Breathe nebo Firestarter.
The Prodigy vystoupí v létě na festivalu Rock for People (3. až 6. července). Vstupenky jsou v prodeji za 1 675 korun zde.
Společně s Fatboy Slimem, The Chemical Brothers a The Crystal Method jsou průkopníky žánru elektronické taneční hudby, která získala největší popularitu v letech 1990 až 2000 a která je proslulá hlavně vysokou kvalitou živých vystoupení. The Prodigy prodali na celém světě přes 17 milionů desek, což se nikomu jinému v historii taneční hudby nepodařilo.
Zakladatelem této kapely, vzniklé v roce 1990 v britském Essexu, je Liam Hewlett, který hrál jako DJ hiphop a později acid house.
Po vydání EP What Evil Lurks (1990) spojil své síly a talent s Keithem Flintem a Leeroyem Thornhillem a tito tři pánové se posléze pojmenovali The Prodigy. Zároveň podepsali smlouvu s labelem XL Records, který vydal v reedici první EP.
Singl No Good (Start the Dance) předznamenal vydání druhé desky Music for the Jilted Generation (1995), na které se kromě rave objevily i další směry, třeba prvky drum’n’bassu a breakbeatu, díky čemuž se kapela dostala do povědomí širšímu publiku. Ihned po vydání se album vyhouplo na první místo hitparády, později pak získalo nominaci na Mercury Music Prize jako album roku.
Následovala dlouhá šňůra koncertů a vystupování na festivalech, jedno z nejrozsáhlejších v roce 1995 v Glastonbury. Fanoušky rave potěšili svým vystoupením i v Čechách, kde rozjeli svou elektronickou show v Malé sportovní hale.
V březnu 1996 vyšel singl Firestarter, ve kterém poprvé zpíval Keith Flint. Singl se během krátké chvíle stal světovým hitem, opět se dostal na první místo hitparády a okolo videa se vedla spousta diskusí. Kapela začala spolupracovat s lidmi jako David Bowie, U2 či Madonna. Třetí deska byla tedy očekávána s velkým napětím a kritici ji posléze označili za nejlepší. The Fat of the Land (1997) se od předchozí tvorby podstatně lišila, a to především příklonem k hiphopu. Odstartovala vysokými prodeji a prvními místy v hitparádách. V tom období se kapela podruhé podívala do Čech. Jejich koncert byl doprovodnou akcí snowboardové exhibice na pražském Výstavišti a vstup na něj byl zdarma.
Mixovaná kompilace The Dirtchamber Sessions (1999) vznikla o dva roky později a po ní následovala delší doba ticha. Teprve v roce 2002 vychází singl Baby’s Got a Temper a z kapely zároveň odchází Leeroy Thornhill. Maxim a Keith zůstali, ale na čtvrté desce se nepodíleli. Ta vyšla pod názvem Always Outnumbered, Never. S ním spojené turné mělo zastávku i v Česku, kde se kapela stala hlavní hvězdou Orion Hall Festivalu (2005) na brněnském Výstavišti. O rok později se The Prodigy představili i v Praze v rámci putovního festivalu Electronic Beats. Naposledy jsme je u nás mohli vidět a slyšet v listopadu 2009 v Tesla Aréně, kam přivezli zatím poslední desku Invaders Must Die (2009).
Prodigy, Zdroj: clashmusic.com
The Prodigy budou v Čechách
Současnými členy jsou Liam Howlet (skladatel, klávesy), Keith Flint (zpěvák a tanečník) a Maxim Reality (zpěvák). V minulosti ke skupině patřili ještě Leeroy Thornhill (klávesy, tanec) a tanečnice a zpěvačka Sharky.
Jedna z prvních kapel, která spojila elektrické kytary s elektronickou hudbou a má tak na svědomí revoluci taneční hudby v 90. letech minulého století, bude jednou z hlavních hvězd letošního Rock for People.