Na tetování lze nahlížet i jako na specifické výtvarné umění. A stejně jako je v galerii každý obraz jiný, liší se i obrázky na kůži. Krom toho, že tetování může mít různou kvalitu zpracování, některé práce se nám líbí více a jiné méně, je možné tetovací motivy rozdělit do několika různých stylů.
Ve výtvarném umění jsou styly dány hlavně dobou, kdy vznikly, či technikou, kterou byly vytvořeny. Styly tetování vymezuje především skupina lidí, kterým se ten či onen styl tetování líbí a nosí ho na kůži. A protože lidé se tetují po celém světě stovky let, je jasné, že určité styly tetování jsou dány i geograficky.
Japonský styl
Toto tetování bylo původně vytvářeno jehlami na dlouhém bambusu, kterým tatér vpichoval barvu do kůže ručně. Takto se nyní tetuje už jen výjimečně, s pomocí strojku je práce rychlejší a přesnější. Pro japonský styl je charakteristické tetování velkých ploch (ideálně celé tělo od kotníků po krk). I přes důraz na černou se používá hodně barev, nicméně v základních odstínech. Často se tetují draci, japonští bojovníci, květiny (sakury, pivoňky) a zvířata (typický japonský kapr, ptáci, hadi).
Maurské tetování
Moko bylo tradičním tetováním na Novém Zélandu. Každé moko na obličeji bylo originál a jeho kresba sloužila třeba i jako podpis. Postupem se ale tradice mít potetovaný obličej a velkou část těla začala vytrácet a zbyl z ní jen odkaz v podobě typických spirálových a ornamentálních motivů.
zdroj: maori-tattoo.freetattoodesigns.org
Tribal
Současné tetování již nemá kmenový význam, jako mělo např. moko. Tribal (angl. kmen) se běžně nazývají špičaté, šlahounovité ornamenty. Jsou dobré v tom, že jimi lze jednoduše vyplnit či zvýraznit jakkoli velký a tvarovaný prostor na těle, nejčastěji paže (u mužů) a oblast beder (u žen). Kvůli své jednoduchosti a mainstreamovosti si tribaly vysloužily nálepku tetovacího kýče. Pokud tedy přemýšlíte o originálním tetovaní, klasický černý tribal z katalogu je jedna z nejméně vhodných možností. Pokud ale v tomto ohledu nejste nároční, oceníte určitě nadčasovost. Stejné tribaly se tetují desítky let a dobře udělaný tribal vás neomrzí. Leda byste tetování podlehli více a začali si tříbit vkus.
Keltské motivy
Dalším ornamentálním stylem je keltika. Keltové se takto sice netetovali, ale motivy vycházejí z keltských dekoračních způsobů. Charakteristické jsou propletené uzly, ve kterých mohou navíc figurovat i zvířecí motivy.
zdroj: keltika.ustattoostudios.com
Old school a new school
Tetování do Evropy přivezli námořníci a z jejich tetování vychází i styl staré školy. Srdce, kotvy a samozřejmě ženy, to jsou jedny z motivů, které se v tomto barevném a vizuálně jednoduchém stylu tetují. New school (nová škola) pracuje s podobnými motivy, ale cílem je, aby výsledek vypadal více jako umění než jen jako kresba dítěte.
Biomechanika
Za otce biomechaniky je považován H. R. Giger, autor filmového vetřelce. Typické jsou hydraulické hadice, různé další trubice, hejblátka a mechanismy, díky kterým by mohla hromada kovu ožít, nebo se alespoň rozhýbat.
Kaligrafie
Tetování má většinou pro jeho nositele či nositelku nějaký význam. Někdy jej lze nejjednodušeji vyjádřit nápisem. Pak už jen záleží, zdali se ztvární ozdobným písmem a nebo čínskými či hebrejskými znaky.
Moderní umění
Pokud je styl tetování inovativní, nezvyklý, šokující, bez daných pravidel a nebo takový, že nechápete, jak může někdo vytetovat takovou patlanici, bude se s největší pravděpodobností jednat o moderní umění. Některé tatéry již nebaví tetovat celé roky pořád to samé, jsou rádi za cokoli, co se vymyká normálu a průměru. Když s tím nepřijdou zákazníci sami, vytváří si tatéři vlastní individuální styl.
Další motivy
Výše uvedené styly jsou ty základní, u kterých lze vymezit jejich hlavní znaky a pravidla. Základem tetování je kresba a proto záleží na individualitě a úrovni tatéra. Například koně nakreslí jinak někdo, kdo se specializuje na hyperrealistické obrazy a portréty a jinak někdo, jehož kreslící vývoj se zastavil ve školce.
Jen pro úplnost doplním příklady dalších často tetovaných motivů, které mohou být vyvedeny v různém stylu. Fauna a flóra, postavy, bubáci a hnusáci (lebky, smrtky, démoni). Vytetovat se ale dá skoro cokoli, od komixu po Sixtinskou kapli.
FouSage, HELL.cz