Tesla, světoznámý výrobce elektromobilů, se v nedávné době stala největší automobilkou Spojených států. Tržní kapitalizace Tesly počátkem aktuálního týdne přesáhla 92 miliard dolarů.
Tímto zvyšuje náskok před svými konkurenty. Dokonce natolik, že abyste dostali tržní kapitalizaci ve skoro stejné výši, museli byste spojit dohromady hned dva největší z nich – Ford a General Motors.
Obecně se za největší tahouny Tesly, které její akcie vynesly do této výše, jsou zahájení výroby v Číně a splnění ambiciózního plánu prodeje v posledním čtvrtletí.
V tomto článku vám nabídneme zajímavý pohled na vývoj ceny akcií Tesly i pravděpodobné důvody, které jej zapříčinily. Mimo to uvedeme i zajímavé srovnání s jejími největšími konkurenty v USA.
Jak si vedly akcie v průběhu roku 2019?
Dosavadního maxima dosáhly akcie Tesla 14. ledna, na úrovni 544,14 amerických dolarů.
Za tímto vrcholem následuje mírný pokles, a v současnosti se akcie nalézají na ceně okolo 510 dolarů. Nejaktuálnější tržní kapitalizace je 92,55 miliard dolarů.
Vývoj akcií Tesla za poslední rok
Začátkem uplynulého roku Tesla čelila nepříliš pozitivním pohledům investorů. Nejenže firmu trápil problém s odbytem aut, ale také snižovala počty svých zaměstnanců. Není překvapivé, že tou dobou klesala tržní cena akcií.
V průběhu roku se však situace obrátila k mnohem lepšímu. Ve 3. čtvrtletí se firmě podařilo dodat přes 367 tisíc elektromobilů, splnila tak svůj cíl, a dokonce vykázala zisk.
Jestliže bychom srovnali cenu ze začátku roku (317 USD) a tu nejvyšší ze 14. ledna 2020 (544 USD), vyšel by nám nárůst o 71 %. To rozhodně není málo!
Jak si vedli konkurenti?
Dle amerického výzkumného centra CRSP dosáhla obdobného růstu i automobilka Ford v roce 1999, kdy její tržní hodnota byla 76,1 miliardy dolarů. Kdybychom zároveň zohlednili inflaci, odpovídalo by to současné hodnotě okolo 117,5 miliard (ještě více než je současná hodnota Tesly).
Říjnové maximum firmy General Motors z roku 2017 odpovídá tržní hodnotě 67,7 miliard dolarů.
Dle CNN si obě firmy od té doby značné pohoršily. Ford a GM dohromady mají v současnosti stejnou kapitalizaci jako samotná Tesla, jak bylo uvedeno výše.
Hodnota 92 miliard není nic v porovnání s Applem, jehož hodnota je 1,4 bilionů, ale je to pozoruhodná hodnota, neboť Tesla má pouhý zlomek výrobních kapacit výše zmíněných a zavedených automobilek.
Současná situace Tesly
V letošním roce mnozí s nadšením očekávají příchod nového modelu Y, kterým je sportovně užitkový vůz (SUV).
Akcionáři se již neděsí, ale naopak očekávají další růst firmy. Tesla totiž začala produkovat vozy ve své Šanghajské továrně a otvírají se jí mnohé možnosti.
Ne všechno je růžové
Podle některých odborníků, např. analytika CFRA Garretta Nelsona, se nedá úplně spoléhat na udržitelnost ziskové marže. V Číně totiž Tesla snižuje ceny a čelí značné konkurenci.
Jen v roce 2020 je naplánováno uvést na trh okolo 25 nových modelů elektromobilů a mnohé z nich dosáhnou na plný daňový bonus ve výši 7.500 dolarů.
Mimo toho je v současné době vlivem přicházející ekonomické recese utlumen vývoj (nejen) automobilového trhu. V Evropě ji nejvíce pociťuje Německo (mimochodem pro Česko nejvýznamnější země v mezinárodních obchodu).
Vlivem toho hodnota akcií Fordu i GM (General Motors) v současnosti klesá. Mimo to GM uvedl, že jejich prodej klesl o 6,3 procenta v posledním čtvrtletí roku 2019. Prodej aut v Americe se snížil o 2 desetiny milionu ve svém meziročním srovnání (tj. cca 1,15 %).
Na místě je otázka, jak dlouho Tesle tento růstový trend vydrží, zda ustojí konkurenční boj a jak si ve výsledku povede její zisková marže.
Pokud by vás zajímalo, jak začít do akcií Tesly, nebo jiných gigantů začít investovat,
přečtěte si tento článek. Naleznete v něm veškeré informace.“