Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Terry Gilliam: Portrét tak trochu jiného režiséra

Veronika Jílková

Veronika Jílková

26. 3. 2010

Terry_Gilliam0007bnw1Člen komediálního sexteta Monty Python, karikaturista, animátor a filmový režisér, jehož filmy se vyznačují důrazem na originální vizuální stránku, prvky fantastiky a mytologie. Je to režisér, který se snaží ovlivnit okolí a hlídá si, aby mu do jeho režírování nikdo nemluvil. Pojďme se na tohoto podivína podívat trošku více zblízka. Co si myslí o Hollywoodu a svých dalších plánech?

Terry Gilliam

Terry Gilliam

Terry Gilliam se narodil 22. listopadu 1940 jako Terence Vance Gilliam. Jako dítě projevoval výtvarný talent, na univerzitě se však věnoval nejprve fyzice, od níž utekl ke studiu politologie. Těsně před absolvováním se ale rozhodl zaslat několik čísel svého humoristického časopisu Fang komiksovému kreslíři Harveymu Kurtzmanovi. Ten byl nadšen a mladý Terry strávil v redakci Kurtzmanova satirického magazínu Help! následující tři roky coby autor textů, kreslíř i designér.

Po službě v Národní gardě a práci karikaturisty v Paříži se Gilliam dostal nakonec do reklamní agentury v Los Angeles. Po účasti v poklidné demonstraci brutálně potlačené policií ho však čekal vyhazov.

Terry Gilliam - podivín bez hranic

Terry Gilliam - podivín bez hranic

Monty Pythonův létající cirkus ožívá!

Terry Gilliam se poprvé zviditelnil roku 1969 jako jediný americký člen televizního seriálu Monty Pythonův létající cirkus. Později se podílel i na scénáři a animovaných sekvencích.

Jeho první celovečerní film, Monty Python a Svatý Grál (1975), s ním spolurežíroval Terry Jones. Brzy následoval jeho sólový režisérský debut v podobě filmu Žvahlav (1977). V roce 1982 Gilliam natočil svůj druhý snímek, komediální fantasy Lupiči času o skupince trpaslíků, doprovázející chlapeckého hrdinu otvory v časoprostoru.

Monty Python

Monty Python

Na vrcholku kariéry

Poté, co natočil Crimson Permanent Assurance, úvodní scénu Monty Pythonova smyslu života (1983), natočil film, který mnozí považují za jeho mistrovský kousek – Brazil (1985). Tento film, který kritizuje byrokracii, je dodnes velice vyhledávaným a uznávaným. Ovšem i tento syrový pohled na svět přinesl snímku své potíže. Nakonec však kromě chvály kritiků a ceny Los Angeles Film Critic pro nejlepší film, získal Gilliam i nominaci na Oscara za nejlepší původní scénář.

Dalším poněkud méně známým filmem bylo Dobrodružství Barona Prášila (The Adventures of Baron Munchausen).

Následoval snímek Král rybář (1991), ve kterém naprosto úžasně zahráli Jeff Bridges a Robin Williams a který Gilliamovi vynesl nominaci na Zlatý Glóbus pro nejlepšího režiséra. Tento film také získal Stříbrného Lva na MFF v Benátkách.

Brad Pitt

Brad Pitt

Gilliama inspiroval Saudek

V roce 1995 se Gilliam vrátil do režisérského křesla a natočil hvězdně obsazený snímek Dvanáct opic, který měl premiéru na MFF v Berlíně. Terry Gilliam se nechal slyšet, že výtvarné zpracování filmu bylo inspirováno fotografickým stylem Jana Saudka. Naprosto excelentní výkon předvedl ve vedlejší roli herec Brad Pitt. Do hlavní role byl obsazen Bruce Willis (zde jeho portrét).

Dále pokračoval s filmem Strach a hnus v Las Vegas (1998). Ve filmu si zahráli Johnny Depp a Benicio Del Toro. Film byl promítán v rámci MFF v Cannes.

Terry Gilliam

Terry Gilliam

Don Quijot a pořádná porce smůly

V roce 2000 začal Gilliam pracovat na svém celoživotním snu, The Man Who Killed Don Quixote, a již podruhé zde spolupracoval s Johnny Deppem. Produkce však byla proti jeho vůli zastavena během prvních týdnů natáčení. Při natáčení bylo mnoho problémů. Gilliam neměl sehnáno moc peněz a Vanessa Paradis, Johnnyho přítelkyně, neměla na natáčení skoro žádný čas a tak se ani nedostavila.

V roce 2002 byl natočen dokument o natáčení filmu o Donovi Quijotvi. Ztracen v La Mancha (Lost In La Mancha) podává pohled na odvrácenou stránku filmového průmyslu.

V Čechách, v roce 2005, natočil s Mattem Damonem a Heathem Ledgerem (jeho portrét najdete tady) pohádkovou fantasy Kletba bratří Grimmů.

Další surrealistickou lahůdkou tohoto podivína je film Krajina přílivu, též z roku 2005, kde si hlavní roli zahrála herečka Jodelle Ferland (Silent Hill, připravovaný film Twilight Saga: Zatmění). S tímto filmem se účastnil 41. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Režisérská židle Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Režisérská židle Foto: Václav Kohout, Topzine.cz

Aktuální filmový hit

Ovšem jeho poslední bombou je film Imaginarium dr. Parnasse (The Imaginarium of Doctor Parnassus, 2009). Během natáčení (leden, 2008) došlo k tragédii:  hlavní představitel Heath Ledger totiž zemřel. Terry okamžitě zpanikařil, chtěl s natáčením okamžitě skoncovat. Všichni kolem něj se ho ale snažili přesvědčit, aby to kvůli Heathovi dotočil. A tak vymyslel něco, s čím konečný film vypadá mnohem zajímavěji: obsadil do filmu další tři herce. A ne tak ledajaké. Museli to být Heathovi přátelé, a tak do hlavní role Tonyho obsadil Johnnyho Deppa, Colina Farrela a Judea Lawa.

Film tedy zachránila Terryho myšlenka, že v okamžicích, kdy Tony prochází zrcadlem je možné, aby přechod do jiné reality byl i přechodem vzhledu. Film je založen na fantazii každého z nás, takže proč by to nebylo možné. Herci si nenechali vypsat honoráře za filmování a peníze věnovali dceři zemřelého Ledgera (Matilda Rose Ledger, 4 roky).

Pár zajímavostí

V jednom rozhovoru v Praze Terry prozradil, že nejhorší věc na režírování filmů je, že když už něco natočíte, tak o tom pak deset let musíte mluvit pořád dokola.

Nikdy nebylo jeho snem natočit velký hollywoodský film, stačilo mu 12 Opic.

Život mu usnadní to, když má pod kontrolou vše, do čeho se nově pouští.

Je to typ režiéra, který bude vždycky točit jen to, co sám chce.

Stále doufá, že dotočí legendárního Dona Quijota.

Hollywood považuje za brutální místo, protože i když považuje Deppovy filmy za podařené, nikdo na něj nedává moc peněz. V jednom rozhovoru prozradil, že existuje tak pět jmen, které se řadí mezi hollywoodské hvězdy a na které se lehce peníze seženou. Patří k nim třeba Tom Cruise nebo Tom Hanks.

Nejšťastnější může být, když odvádí dobrou práci. Jeho cílem je, aby to, co dělá, ovlivňovalo ostatní.

Myslím, že s ovlivňováním druhých  nemá v dnešním světě opravdu žádný problém. Protože kdo by se na chvíli nechtěl ocitnout v nadpřirozenu a ve světě, kde se stane vše podle vaší fantazie…?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Terry Gilliam: Portrét tak trochu jiného režiséra