Mike Dyson je mrtvý a firma Cyberdine, kde pracoval, již neexistuje, všechny důkazy o tom, co se stane v budoucnu, jsou zničeny a John Connor a jeho matka doufají, že tím zastavili budoucí apokalypsu, přesto jsou však stále opatrní, skrývají se. A mají pro to dobrý důvod.
Seriál Terminátor: Příběh Sáry Connorové je zasazen mezi druhý a třetí film o terminátorech, John Connor je stále ještě puberťák a spolu se svojí matkou přicházejí na to, že zázrak v podobě zničení Skynetu se nekoná, a že jsou i nadále pronásledováni těmi nejdokonalejšími zabijáky, co kdy byli vytvořeni. Nejsou na to ale sami, Johnovo budoucí já jim k tomu pošle pomocníka, terminátorku Cameron.
Za vše vděčíme FOXU
Za to, že můžeme sledovat dobrodružství Johna Connora, vděčíme televizi FOX, především Joshi Friedmanovi jako vedoucímu producentovi, který je mimo jiné podepsán pod Wellsovu Válku světů. Friedman na to ale nebyl sám, do tohoto projektu se zapojila taková jména jako Mario Kassar, Andrew G. Vajna, James Middleton, David Nuter a v neposlední řadě tvůrci druhého a třetího filmu s terminátory. Díky tomu se můžeme těšit na věrně ztvárněnou atmosféru terminátorova světa a ony útržky záběrů z budoucnosti, kde není nic než trosky, prach a stovky strojů drtících pod svou vahou lidské kosti, přesně tak, jak jsme na to zvyklí z původního Terminátora. Scéna, kdy terminátor rozdrtí pod svou nohou lidskou lebku, je úžasná.
Rozmazlený floutek, matka a žena z masa a železa
Dále bylo potřeba vybrat postavy tak, aby alespoň rámcově odpovídaly vzhledu předchozích herců. John Connor (Thomas Dekker), se chvílemi chová jako rozmazlený fracek a chvílemi jako ten vůdce, který z něj jednou má být. Z části je to věkem, každý puberťák se občas chová jako hlupák, a z části to dokazuje i fakt, že John nechce být tím velkým hrdinou. Do této role jej pasovali ostatní, on sám, by ale nejradši hodil vše za hlavu a utekl, daleko od svých starostí a problémů, což naštěstí neudělá, a když tak vyžaduje situace, objeví se dokonce stín toho velitele, který z něj jednou bude.
Jak již název samotného seriálu naznačuje, příběh se točí převážně okolo Sáry Connorové (Lena Headey), matky Johna, která se snaží, aby ona i její syn přežili nástrahy, které jim Skynet chystá. Sára je tvrdá žena, která podstatnou část života strávila mezi vojáky, rebely a žoldáky, když připravovala Johna na jeho budoucnost, a podle toho se i chová a jedná. Přesto čím déle jsou na útěku, tím větší stres a starosti prožívá, a to na ní zanechává viditelné stopy, má zvláštní sny, které vypadají jako živé, a dokonce trpí i halucinacemi, v nichž vidí nejrůznější věci, ale hlavně Kyla Reese, Johnova otce. Sára, se snaží, aby na ní nebyly změny patrné, ale daří se jí to jen z části.
Sára však není na Johnovu ochranu sama, sám John jí z budoucnosti poslal na pomoc terminátorku Cameron (Summer Glau), která sice vypadá jako křehká dívenka, ale opak je pravdou. Cameron je zvláštní typ terminátora – jak se zdá, je vyspělejší než T-800 (terminátoři z předchozích filmů, které hrál Arnold Schwarzenegger) a dokáže dokonce v omezeném množství přijímat i lidské jídlo, proto se nám může zdát více „lidská“, nicméně jedná se stále jen o stroj a na její mluvě a chování to je to jasně patrné. Summer je opravdovým klenotem celé série, představuje kontrast mezi pohledem na krásnou ženu a uvědoměním si, že se jedná pouze o vraždící stroj a tento kontrast zvládla tak dobře, že za něj byla oceněna cenou 34th Saturn Awards pro nejlepšího herce ve vedlejší roli.
Návrat ztraceného strýce
Jedním z největších překvapení seriálu se stala zcela jistě postava Dereka Reese (Brian Austin Green), Kylova bratra a tudíž Johnova strýce, který se vrátil spolu s dalšími vojáky do minulosti, aby se pokusil zastavit Skynet, to se mu ale nepovede a z celé skupiny přežije pouze Derek, který se poté přidá k Sáře a jejímu synovi. Avšak nepátrá po nich pouze Skynet, nýbrž i FBI s Jamesem Ellisonem (Richard T. Jones) v čele, který po patáliích s terminátory z FBI odchází a stává se vyšetřovatelem počítačové firmy, která, ač se zdá, že pokládá základy Skynetu, tak její účel je zcela jiný.
Speciální efekty, hudba a zbytečná klišé
Ti, kdo se na seriálu ale opravdu vyřádili, byli tvůrci speciálních efektů, spousty výbuchů, hořících kulis a terminátořích endoskeletů koukajících zpod cárů lidské kůže (jak by také ne, náklady na produkci se pohybovaly těsně pod hranicí tří milionů dolarů na díl, někde to být vidět musí), to vše doplněno o hudbu vytvořenou Bearem McCrearym, který psal noty dokonce pro Battlestar Galacticu. Hudba je svým stylem podobná té ze Stargate Universe, hlavně tím, že v některých pasážích seriálu se v ní také zpívá, což není v seriálech tak docela běžné, ale v momentech, které jsou emocionálně vypjaté, anebo kde se vzpomíná, to má své místo.
Bohužel pro seriál se ale nepodařilo vyvarovat menším nepřesnostem a oněm klišé, co se navzdory přání diváků do seriálů občas vloudí. Mezi takováto klišé patří zcela určitě oprava poškozeného Cameronina chipu, přestože John je sice machr přes počítače a techniku vůbec, by však asi těžko dokázal opravit něco tak vyspělého. Také zabíjení terminátorů, se oproti filmům zlehčilo, stačí pecka od elektriky a máte dvě minuty na to, abyste, mu vyndali chip, kdyby to bylo opravdu takhle jednoduché, tak by tu možná s námi jistě byl i Johnův otec Kyle. Tím dalším by mohl být Johnův strýc, takto se z původně akčního sci-fi chvílemi stává téměř rodinná sešlost.
Terminátor: Příběh Sáry Connorové je seriál se skvělým příběhem a na seriál parádním speciálními efekty, který by neměl urazit žádného fanouška, ať už filmů o terminátorech, tak i jiných sci-fi fanoušků. Herci předvádějí to nejlepší, co dovedou, a jednotlivé epizody, jsou nabyty dějem až k prasknutí, jen škoda výše zmíněných klišé a liniových nepřesností, které snad může vyvážit pouze fakt, že cestování časem může změnit budoucnost. O něco větší škoda, je mnohdy zmatečný děj, právě vlivem častého cestování časem a počet příchozích. Poznávat poté, kdo je kdo, občas připomíná honbu za konspiračními teoriemi, což jako vedlejší produkt vytváří atmosféru nejistoty a strachu, a to nám tyto zmatky alespoň trochu vyrovná. Terminátor: Příběh Sáry Connorové je tedy i přes drobné chyby a nedostatky v dnešní době nadprůměrným seriálem a lze ho jen doporučit.
Název: Terminator: The Sarah Connor Chronicles
Délka: 2 série (počet dílů 9 a 22 po 45 min)
Tvůrci: Josh Friedman, Mario Kassar, Andrew G. Vajna, James Middleton, David Nuter
Kanál originálního vysílání: FOX
Kanál vysílání u nás: Prima COOL
Hrají: Lena Headey, Tomas Dekker, Summer Glau, Brian Austin Green, Garret Dillahunt, Shirley Manson, Leven Rambin, Richard T. Jones.Hodnocení: ****