Takto vypadal britský metal v 80. letech. Vraťte se s námi do doby zrození Iron Maiden
Martin Palounek
1. 8. 2011
!Speciál!První část článků, které budou vycházet v průběhu srpna každý týden, a které se zabývají ohlédnutím za 80.léty v rockové hudbě, je zasvěcena dění v Anglii. Konkrétně pojednává o unikátním hnutí nazvaném NWOBHM.
NWOBHM je zkratka v originále nazvaná New Wave of British Heavy Metal, čili česky Nová vlna britského heavy metalu. Jedná se o specifické označení pro britské kapely, které na počátku 80.let vystoupily z undergroundové scény do popředí zájmu hudebního světa.ˇ
Čtěte také: 80. léta málem pohřbila Alice Coopera, zrodila se Metallica
Za termín NWOBHM je zodpovědný britský novinář Geoff Barton ze časopisu Sounds. Po návštěvě koncertu, který proběhl 8.května 1979 v klubu Music Machine v Camden Townu v Londýně, kde ten večer vystupovali Angel Witch, Samson a Iron Maiden, začal přispívat do Sounds pravidelnými články o britské rockové scéně. K jeho vlastnímu překvapení se v té době zrodilo obrovské množství nových kapel, které si tvrdě razily svou cestu skrze závoj doznívající punkové módy na vrchol. Situaci napomohlo, že hardrockoví dinosauři let sedmdesátých už zdaleka neměli takovou dravost a energii, jako teenageři z ulice.
Rockeři vystupují na povrch
V jednom článku se objevila zajímavá zkratka NWOBHM, která byla okamžitě přijat veřejností. Kapely neměly po hudební stránce až tolik společného, nicméně je spojoval fakt, že se zničehonic objevily na chlup ve stejnou dobu. Nově objevenému stylu se začalo dostávat mediální podpory a vytvořila se atmosféra, která měla signalizovat, že na scénu přichází něco velkého.
Čtěte také: Jak metal v 80. letech provokoval mravokárce
Pod Bartonovou taktovkou vznikl první časopis zasvěcený čistě metalu, nazvaný Kerrang! Kapely byly populární už jen proto, že byly známy pod zkratkou NWOBHM, což je také důvod, proč většina z nich po tom, co tato módní vlna odezněla, nenávratně zanikla. Některé z kapel, jež byly pro tuto dobu významné, si nyní přiblížíme.
Angel Witch
Kapela vznikla v roce 1977, původně pod jménem Lucifer. Díky koncertu v Music Machine po boku Samson a Iron Maiden bude již navždy spjata s počátkem NWOBHM vůbec. Osmdesátá léta dala vzniknout celkem třem albům, což je také vše, co během své studiové dráhy natočili.
Na konci osmdesátých let frontman Kevin Heybourne po neshodách v kapele vytvořil v USA novou sestavu, bohužel byl zatčen krátce před prvním koncertem kvůli problémům s imigračním úřadem. Po roce 2000 se po vydání kompilačního alba kapela snažila dát znovu dohromady, nicméně toho nebyli kvůli vzájemným konfliktům schopni. Proto Heybourne opět vytvořil zbrusu novou sestavu, která přežila do dnešní doby.
Samson
Založena kytaristou Paulem Samsonem v roce 1977. Samson se stala další kapelou přímo odpovědnou za název NWOBHM. Na koncertě v Music Machine stál za mikrofonem pozdější zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson. Rovněž bubeník Clive Burr vystupoval jeden čas v Maiden. Jejich poznávacím znakem na počátku NWOBHM byl bubeník Thunderstick, který na koncertech nosil koženou sadomasochistickou kuklu.
Kapela jako taková přežila éru nového britského metalu, nicméně v průběhu let se jednalo spíše o sólový projekt. V roce 1999 se do sestavy vrátil Thunderstick a krátké obrození skončilo legendární show na festivalu Wacken 2000. Kapela formálně ukončila činnost v roce 2002 kvůli smrti Paula Samsona.
Saxon
Tato kapela patří mezi ty, které překročily rámec NWOBHM a dokázaly přežít i ve chvíli, kdy jim hudební průmysl nebyl příliš nakloněn. Jejich debutové album Wheels of Steel z roku 1980 se vyšplhalo na pátou příčku a ze Saxon se rázem stal jeden z leaderů britské metalové scény. V osmdesátých letech se celkem neúspěšně snažili prorazit na americký trh, nicméně v Evropě si brzy vybudovali jméno.
V současné době mají na kontě devatenáct studiových alb a stále pravidelně koncertují. Naposled na našem území vystoupili letos coby headlineři na plzeňském Metalfest Open Air.
Def Leppard
V podstatě první úspěšná NWOBHM kapela vůbec. Jako vůbec první z nové vlny získali nahrávací smlouvu, a to s Phonogram/Vertigo v roce 1979. První album On Through the Night se dostalo v Británii do TOP 15, nicméně díky snaze zavděčit se americkým fanouškům a častému vystupování mimo rodnou Anglii byli na festivalu v Readingu 1980 přivítáni plechovkami od piva. Nicméně stále byli v USA nejúspěšnější britskou NWOBHM skupinou té doby.
Mají jednu z nejdéle stabilních sestav v historii rocku. Ta současná trvá již od roku 1992. Na kontě mají třináct alb a celkem sedm nominací na American Music Awards, z nichž dvě vyhráli, a rovněž šest nominací na MTV Video Music Awards. Vidět jsme je mohli například v roce 2008 na festivalu Masters of Rock.
Iron Maiden
Ústřední skupinu hnutí NWOBHM snad není potřeba představovat. Na počátku éry ještě se zpěvákem Paulem Di’Annem, od roku 1981 s dosavadním zpěvákem Samson Brucem Dickinsonem. Do legendární sestavy chybí už jen Adrian Smith z kapely Urchin (1980) a Nicko McBrain z francouzských Thrust (1982). Osmdesátá léta se stala svědky největších alb této kapely, počínaje Number of the Beast (1982) a konče prakticky až albem Fear of the Dark (1992), po kterém následuje Dickinsonův odchod.
Po triumfálním návratu dvou členů a ponechání sestavy o třech kytaristech začali Maiden dobývat svět s alby Brave New World a Dance of Death. Dnes jsou živoucími legendami, které se na koncerty přepravují vlastním nákladním letadlem, mají obrovskou výpravnou stage a šílené fanoušky všude po světě. Šestnáct studiových alb, prodaných v celkovém počtu kolem 85 milionů a nepřeberné množství ocenění. Naposledy u nás vystoupili coby headlineři na festivalu Sonisphere v Praze v červnu 2011.
Čtěte také: Iron Maiden okralovali Sonisphere 2011
Na další část cyklu o osmdesátých letech se těšte následující týden.