Dávnou genialitu khmerských stavitelů připomínají desítky mohutných angkorských chrámů. Uchvátí nás nekonveční bydlení v lodích na jezeře Tonlé Sap i hlavní město Phnompenh.
Chrám Angkor Vat je největší náboženskou stavbou svého druhu, Zdroj. sxc.hu
Tato chudá země sousedí s Thajskem, Laosem a Vietnamem. Kolonizace celé Francouzské Indočíny začala v 19. století. Tehdy opuštěné a zchátralé chrámové stavby a způsob bytí uchvátili francouzské badatele a dobyvatele nových území. Velkolepé stavby ztratily své tajemno a kouzlo dávných civilizací a přiblížily se zájmu širší veřejnosti.
Na mapě jihovýchodní Asie nepřehlédnete obrovskou vodní plochu Tonlé Sap. Do břehů tohoto jezera je vytesána vzpomínka na počátky legendární angkorské říše. Jezero i řeka vinoucí se jižně až do hlavního města je od pradávna nevyčerpatelnou zásobárnou ryb a zúrodňuje celou oblast.
Dnes však již v okolí jezera najdete jen typické kambodžské chaloupky postavené na vysokých trámech a plovoucí rybářské vesnice zbudované přímo na loďkách.
Kambodžské domy na vodě, projížďka po jezeře Tonlé Sap
Smutnou památkou na časy nedávno minulé je muzeum genocidy Tuol Sleng v hlavním městě Phnompenhu. Vinou řádění krutých odbojářů a samozvaných osvoboditelů pod vedením krutého diktátora Pol Pota byly vyvražděny přes 2 miliony obyvatel.
Komplex Angkor i pralesní chrám Ta Phrom
Angkor je obrovský komplex stovek různě velkých chrámů a staveb na ploše 50 km čtverečních poblíž města Siem Reap.
Zrekonstruované nádvoří chrámu Angkor Vat
Nejvýraznější stavbou je zcela jistě chrám Angkor Vat. Za staletí se stal symbolem celé Kambodže. Najdeme ho na vlajce i na mincích. Pyšní se titulem největší náboženské stavby na světě. Byl postaven za vlády Surjavarmana II., v první polovině 12. století, a král zde měl být údajně i pohřben.
Tehdejší khmerští stavitelé zasvětili chrám významnému hinduistickému bohu Višnovi. Chrám symbolizuje bájnou horu Méru, střed vesmíru a sídlo bohů. Kamenné reliéfy vypovídají světu pravdu starých indických eposů Mahábháraty a Rámájany.
Pro nás se může zdát šokující, že za tento skvost architektury si nikdo nepřipisuje zásluhy. Geniální stavitel totiž zůstal v anonymitě.
Pralesní chrám Ta Phrom je pohlcen zelenou džunglí už po staletí
Nikde jinde na světě snad nenajdete podobný chrám jako je Ta Phrom. Na začátku 20. století se francouzská společnost, restaurující chrámy v Angkoru, rozhodla jeden z nich ponechat v podobě, v jaké byl nalezen. Půl tisíce let trvající střet přírody a lidského výtvoru.
Chrám je pohlcen zelenou džunglí a nazývá se pralesním chrámem. Kamenné brány, tajemné vchody a vysoké polorozbořené věže jsou prorostlé kmeny mohutných tropických stromů, jak to známe z mnoha dobrodružných archeologických filmů. Venkované stále věří, že v chrámu Ta Prohm přebývají duchové stromů a předků dnešních Kambodžanů.
Tisíce chrámů …
Z původního tisíce chrámů se k nebi tyčí v dnešní době jen několik posledních desítek staveb. Mezi ty nejpůvabnější klenoty patří určitě Bayon a Banteai Srei.
Bayon býval skvostem Angkor Thomu, milionové metropole severně od Angkor Vatu, vybudované králem Džajavarmanem VII. v druhé polovině 12. století. Předností chrámu jsou věže, zdobené stovkami obřích kamenných tváří se záhadným khmerským úsměvem spasitele Avalokitéšvary.
Obří kamenné tváře chrámu Bayon s úsměvem boha Avalokitéšvary
Banteai Srei je nejpůvabnější a nejzdobenější chrám Angkoru. Detailně a dokonale propracovaným miniaturním svatyním a portálům však z neznámého důvodu chybí ústřední pyramida představující horu Méru. Díky svým menším rozměrům a poloze byl chrám objeven později než ostatní.
Překonávání vzdáleností je složité, ale mnoho míst stojí za poznání
Královský palác v Phnompenhu je rezidencí současného krále
Dopravní tepna mezi Phnompenhem a druhým největším Battambengem je zajišťována pomocí bambusového vlaku. Dřevěný rošt se zabudovaným motorem brázdí nerovné koleje mezi městy i jedenkrát za týden. Překonání vzdálenosti mezi rýžovými poli a palmovými háji dříve zajišťoval stejný vlak tažený buvolem.
Až budete unavení ze všech nevšedností kambodžského dobrodružství v džungli, můžete si užít ruch velkoměsta. Hlavní město Phnompenh leží na soutoku řek Mekong a Tonlé Sap.
Spousta buddhistických chrámů, rušné tržnice, obchůdky a kavárny francouzského stylu dokazují, že je právem nazýván Perlou Indočíny. Chloubou půlmilionového města je slavná Stříbrná Pagoda a Chrám Smaragdového Buddhy, ochránce města a celé země. Podobnou funkci má i král Norodom Sihamouni, velká naděje donedávna těžce zkoušeného národa. Pro náš národ není nezajímavé, že mladý král studoval a pobýval delší dobu v Česku a umí velmi dobře česky.
Jak a za kolik?
Dnešní Kambodža je finančně dostupnou a již relativně bezpečnou zemí, pokud se budete držet hlavních turistických tras. Navíc zpáteční letenka vás vyjde na cca 20 000 korun. Určitě se vyplatí vzít si s sebou americké dolary, slouží jako výborné směnné platidlo za místní riely.
V Kambodži není draho, ale postupem vlny turismu se jistě bude tato atraktivní oblast přizpůsobovat zbytku světa.