Festival malých nakladatelů Tabook startuje již tento čtvrtek v Táboře a potrvá čtyři dny. Kromě knižního veletrhu čeká návštěvníky a návštěvnice bohatý program s řadou zajímavých osobností, přednášek i workshopů.
Táborský Tabook. Co nabídne velký festival malých nakladatelů? Zdroj: www.tabook.cz
Táborský festival Tabook proběhne ve dnech 3. až 6. října 2013. Přestože se koná teprve podruhé, zaujímá v českých literárních vodách výjimečné postavení.
Kvalita před kvantitou
Na seznamu hostů se objevují jména, která na jiných literárních akcích najdete jen stěží. Místo proslulých literárních titulů a osobností dává Tabook prostor malým nakladatelstvím, čímž se odlišuje od zpravidla komerčních festivalů. Jeho hlavním cílem je představit nakladatelství, která upřednostňují knižní kvalitu před kvantitou, a kterým se zároveň nedostává takové propagace jako velkým nakladatelstvím.
Tabook nabízí zajímavý program pro všechny knihomoly a knihomolky. Návštěvníci a návštěvnice se mohou nejen pobavit a vzdělat, ale také načerpat novou knižní inspiraci na blížící se dlouhé zimní večery.
Pořádajícími nakladateli je Baobab, který vydává především ilustrovanou tvorbu pro děti, a GplusG, které se specializuje na literaturu faktu. V rámci knižního veletrhu bude vystavovat několik dalších desítek českých nakladatelů, mezi nimi například Fra, Dauphin, Meander či Oikoymenh. Návštěvníci se mohou těšit i na prezentaci několika zahraničních nakladatelství.
Čtení, workshopy, výstavy. Na Tabooku si každý přijde na své.
Knižní veletrh doplňuje bohatý program, který zastřešují dvě témata: problematika překladatelství a autorská obrazová kniha. Prvnímu z nich bude věnovaná řada zajímavých přednášek.
Tabook navštíví několik více i méně známých překladatelů, například Ladislav Nagy či Anežka Charvátová. Ti budou přednášet a diskutovat nejen o své práci, ale i o její roli v rámci života každého nakladatelství. Zpestřením programu budou překladatelské dílny v několika jazycích. Každý z návštěvníků si díky nim bude moci na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být překladatelem.
Výtvarné a literární umění jako celek
Druhé téma, obrazová kniha, představí spojení výtvarného a literárního umění. V Čechách jsou ilustrované knihy spjaté především s literaturou pro děti. Návštěvníci Tabooku se seznámí i s obrazovou knižní tvorbou pro dospělé, především z oblasti Německa, Polska či Francie, ale opomenuté nezůstanou ani Čechy.
Festivalový program probíhá na nejrůznějších místech – v kavárnách, atelierech, ale i pod širým nebem.
Děti mohou během festivalu navštívit několik autorských čtení pohádek nebo se zúčastnit divadelních či tanečních představení. Nakladatelství Napoli připravilo nejen pro malé návštěvníky lákavý kurz Hra na tvůrce knih, kde mohou nechat vyřádit své kreativní já a navíc se dozví, co vše je třeba připravit, aby mohla vzniknout kniha. Dalším bodem programu je pak debata Jak založit malé nakladatelství, které pořádá kulturní magazín A2.
Sobotní večerní program bude patřit především nakladatelství Revolver Revue. Vystoupí několik autorů, mezi nimi například básník Richard Pietrass a Věra Koubová, která za svůj překlad Pietrassovy sbírky Z lemu snu získala ocenění Magnesia Litera. Celý program Tabooku pak doplňuje několik výstav, které probíhají ve všech dnech na několika místech.
–