Šumivé víno neodmyslitelně patří k většině oslav. Někdy se pyšní v elegantní skleničce, jindy ho radostně poskakující dav používá jako sprchu. V jakémkoli případě je šumivé víno symbolem oslav, vítězství.
K šumivému vínu se skvěle hodí jahody, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz
Označení šumivé víno si nesmíme plést s perlivým vínem. Řečeno sportovní terminologií, je to úplně jiná liga. Šumivé víno vzniká druhotným kvašením. Bublinky v perlivém vínu má na svědomí přidaný oxid uhličitý. Další komplikací, kterou správné označování přináší, je šampaňské víno. Jedná se o druh šumivého vína, které se vyrábí pouze ve Francii, v oblasti Champagne-Ardenne. Aby toho nebylo málo, musí se vyrábět šampaňskou metodou, kterou si za malý moment popíšeme.
Něco málo z historie
Za vznikem šumivého vína stojí mnich Dom Pérignon. Jisté však není, zda bublinky do vína dostal záměrně, či náhodou. Možná se tak stalo při převozu lahví vína z Francie do Anglie. To už jsou ale pouhé spekulace. Proto přejděme k samotné výrobě.
Výroby šumivého vína
Šumivé víno se vyrábí již zmiňovanou šampaňskou, nebo šarmantovou metodou. Tradiční šampaňská metoda je časově mnohem náročnější. Druhotné kvašení totiž probíhá přímo v lahvi a postará se o něj takzvaný tirážní likér. Lahev se poté zazátkuje a cukr společně s kvasinkami začne pracovat.
Kvašení probíhá v chladných sklepích a velmi důležitá je i poloha, v jaké se lahev nachází. Musí být ve speciálních stojanech hrdlem směrem k zemi. Během kvašení se lahve pootáčejí a hrdlo směřuje stále kolměji k zemi. Celý tento proces se dělá proto, aby se veškerý nežádoucí obsah nashromáždil u hrdla. Poté se hrdlo zamrazí a odstřelí.
Díky tomu zbude v lahvi pouze čisté víno. Aby se lahve neprodávaly poloprázdné, doplní se dozážním likérem. Tuto funkci může plnit například brandy nebo starší víno s cukrem. Následuje pouze zazátkování korkovým špuntem a agrafou – kovový košíček. Po nalepení etikety je šumivé víno konečně kompletní a může se vydat do světa.
Foto: Eva Makovská, Topzine.cz
Práce s lahvemi bývala velmi nebezpečná. Dokud se nevyráběly z tak kvalitního skla jako dnes, často nevydržely tlak, jaký uvnitř byl. Skleněná lahev plná lahodné tekutiny se tak často měnila v časovanou bombu.
Šarmantová metoda je v podstatě to samé. Jediný rozdíl je v objemu. Dějištěm druhotného kvašení není lahev, ale tlakový tank. Celý proces touto metodou probíhá řekněme moderněji, ale princip je totožný.
Než se příště rozhodnete použít lahev s šumivým vínem jako sportovci při oslavách vítězství, pamatujte, jakou muselo víno ujít cestu z vinice až do vašich rukou. Možná pak upřednostníte jeho chuť před chemickými vlastnostmi. Šumivému vínu to totiž nejvíce sluší ve vysoké sklence.