Menu
TOPZINE.cz
Studium

Studijní pobyt v zahraničí: Co přináší kromě zlepšení v cizím jazyce?

Redakce

Redakce

6. 11. 2012

Studijní pobyt v zahraničí je pro každého neocenitelná zkušenost. Nemusí být ale vždy jednoduché vypravit se na cestu do neznáma. Jaké klady a zápory pobyty v zahraničí mají?

FOTO: Studijní pobyt

Studijní pobyty přináší studentům zlepšení v cizím jazyce, ale i dočasné odloučení od rodiny, Zdroj: sxc.hu

Studentům nabízí mnoho agentur a nespočet organizací studentské pobyty, jejichž obsahem je často mimo jiné i intenzivní výuka cizího jazyka. Přesto jsou podmínky každé z těchto agentur individuální a i pobyty trvají různě dlouho. Od několika týdnů až po několik měsíců. Existují i takové, jež mohou trvat i jeden rok.

Také destinace bývají velmi různorodé a každá firma zprostředkovávající tyto pobyty mívá svá vlastní místa, kam studenty posílá.

Mezi nejoblíbenější patří Anglie a USA

Je tedy jen na vás samotných, kam vás srdce táhne, poněvadž výběr je opravdu velký. Významnou roli hraje i jazyk, ve kterém byste se rádi zdokonalili. Pokud je to rozšířená angličtina, k nabídce neodmyslitelně patří oblíbená Anglie a Skotsko, ale také USA a Kanada.

FOTO: Cizí jazyk

Cizí jazyky jsou největším lákadlem pobytů v zahraničí, Zdroj: sxc.hu

Pokud váš výběr na základní škole padl například na němčinu, můžete se za studiem vypravit do německy mluvících zemí, jako jsou Švýcarsko, Rakousko a v neposlední řadě Německo.

Existují ale i další nabídky, kterých je opravdu nepřeberné množství, jelikož se každá z agentur snaží vyhovět pokud možno všem zájemcům o tyto zahraniční formy studia. Což znamená, že jestli vás už klasika jako angličtina a němčina omrzela, nebo vůbec netíhnete k evropským jazykům a je vaším koníčkem kupříkladu exotická japonština, jistě nebudete nabídkou zklamáni.

Jakou roli hrají peníze?

Neodmyslitelnou překážku často představují finance. Často, i když to nebývá stanoveným pravidlem, mívají agentury různá ujednání s tamními rodinami, u nichž vás ubytují. Tato adoptivní rodina poskytuje, kromě zmíněného ubytování, také stravu a  kapesné, výměnou například za hlídání jejich ratolestí, péči o domácnost, úklid apod. Čili, s trochou nadsázky, jste vlastně na dovolené, za kterou navíc dostanete zaplaceno.

Ovšem existují i jiné úmluvy a ujednání, je to samozřejmě na domluvě a možnostech každé z  agentur, poskytujících takovéto pobyty.

Pozitiva a negativa

Abychom ale zvážili také jiné parametry cesty do zahraničí než výběr země, přinášíme malé srovnání slunných a stinných stránek takovýchto pobytů, jež by měly být jistě brány v úvahu.

Pozitiva:

  • Rozšíření obzorů, samostatnost
  • Seznámení s cizí kulturou a zvyklostmi
  • Osvojení si znalostí cizího jazyka
  • Zlepšení komunikace
  • Noví přátelé a známí

Negativa:

  • Neznámé prostředí
  • Nutnost aklimatizace a navázání kontaktu s novými lidmi
  • Izolace od přátel
  • Finance a nutnost přivýdělku
  • Vzdálenost od rodné země a mateřského jazyka

Pokud jste se už pevně rozhodli pro nějaký pobyt mimo naši malou zemičku, přeji hodně úspěchů. Jestli stále váháte, agentury zprostředkovávající studijní pobyty vám podají přesné informace ke konkrétním pobytům.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studijní pobyt v zahraničí: Co přináší kromě zlepšení v cizím jazyce?