Menu
TOPZINE.cz
Studium

Studijní obory na VŠ: Na psychologii se dostane jen desetina uchazečů

Redakce

Redakce

14. 2. 2011

FOTO: ZČU v PlzniUrčitě jste to zažili. Nejdříve přihláška na vysokou, potom přijímací zkoušky a následně velkolepá oslava, když se to vydaří. Ale někdy bývá konec takový, že ležíte v knihách od rána do rána a nevíte co dřív. Nebo ještě hůř, když zjistíte, že vlastně studujete úplně něco jiného, něž jste si představovali. Pro ty, kteří se chystají studovat psychologii, máme přehled o tom, co se po vás bude chtít.

FOTO: Učení

Obstát v konkurenci u přijímaček na psychologii není snadné, FOTO: Martin Koubek, Topzine.cz

Psychologie je humanitní věda, která se zabývá lidským chováním a prožíváním. Při studiu se setkáte například s vývojovou, sociální nebo kognitivní psychologií (ta studuje fungování lidského myšlení). Psychologie má přesah i do oblasti biologických věd, během studia si osvojíte základní poznatky z anatomie, fyziologie, genetiky a neurofyziologie. Kromě výše uvedených disciplín se budete věnovat i matematickým a statistickým metodám nebo metodologii psychologie, při níž se naučíte správně vést výzkum. Dále vás čekají například dějiny filozofie, kulturní antropologie nebo základy sociologie a pedagogiky.

Na co se budete chtít v budoucnu zaměřit, si vyberete sami pomocí volitelných předmětů, jako je lékařská psychologie nebo partnerské, rodinné vztahy a jiné. Během studia budete mít čas projít veškerá zákoutí tohoto oboru a co se vám bude líbit, si zvolíte. Povinná praxe umožní získat i dovednosti komunikativní a později vám usnadní práci s lidmi v psychologickém poradenství, školství, výzkumných neziskových sektorech, personalistice, reklamě, managementu, sociální sféře anebo při psychoterapii.

Příprava na přijímačky je běh na dlouhou trať

Přijímací zkoušky na psychologii jsou jedny z nejtěžších. O obor je velký zájem a přijímací řízení má opravdu vysoké nároky. Z přihlášených uchazečů obdrží rozhodnutí o přijetí pouze každý desátý. Abyste uspěli, je třeba mít o obor dlouhodobý zájem, což nejlépe prokážete nastudováním odborných publikací, jejichž seznamy školy zveřejňují na svých webových stránkách v sekci přijímací řízení. Čas strávený nad knížkami zhodnotíte i při samotném studiu, řada pojmů, jimiž vás posléze učitelé zahltí, už pro vás nebude novinkou.

Abyste se mohli stát psychologem, je třeba vystudovat jednooborové magisterské studium psychologie. Absolvent bakalářského studia na tuto práci připraven není.

Kromě odborné literatury můžete při přípravě využít i cvičebnic s testy na psychologii, které jsou běžně k dostání v knihkupectví. Pokud se chcete na zkoušky připravit opravdu důkladně a nevadí vám investovat do toho několik tisíc, můžete se přihlásit na přípravné kurzy pořádané buď samotnými školami nebo vzdělávacími agenturami, které často nabízejí i takzvané nulté ročníky. Zde vás nejlépe připraví a naučí již základní prvky psychologie, které se u zkoušek vyžadují.

A s čím se u přijímaček setkáte? V prvním kole přijímacích zkoušek to může být test ze společenských věd nebo biologie, test ze znalostí psychologie a test obecných studijních předpokladů. Ve druhé části zkoušky je obvykle ústní pohovor, při němž si budete s přijímací komisí povídat například o psychologické souvislosti mezilidské interakce nebo o vaší přečtené odborné literatuře. A samozřejmě dojde řeč i na vaši motivaci a odborné aktivity.

Příbuzné obory

  • Arteterapie – bakalářský obor, jedná se o léčbu pomocí výtvarného projevu pacienta. Studium je určeno zejména pedagogům, speciálním pedagogům, psychologům, lékařům, sociálním pracovníkům a výtvarníkům.
  • Psychoterapeutická studia – magisterský obor, léčení může být zaměřeno na duševní poruchy nebo potíže s alkoholem a drogami. Absolventi najdou uplatnění v poradenských zařízeních, terapeutických komunitách, ve střediscích výchovné péče a podobně.
  • Psychologie se zaměřením na vzdělávání – bakalářský obor, obvykle se studuje v kombinaci s dalším aprobačním předmětem. K získání učitelské kvalifikace je třeba pokračovat v navazujícím magisterském studiu.

Kde se psychologie studuje?

  • Univerzita Karlova, Praha – Filozofická fakulta: psychologie (jednooborová), Pedagogická fakulta: psychologie a speciální pedagogika
  • Masarykova univerzita, Brno – Filozofická fakulta: psychologie (jednooborová), Fakulta sociálních studií: psychologie (jednooborová nebo dvouoborová v kombinaci například se sociologií, pedagogikou, sociální prací nebo mediálními studii a žurnalistikou
  • Jihočeská univerzita, České Budějovice – Pedagogická fakulta: arteterapie, psychologie
  • Univerzita Palackého, Olomouc – Filozofická fakulta: psychologie (jednooborová)
  • Západočeská univerzita, Plzeň – Pedagogická fakulta: Psychologie se zaměřením na vzdělávání (dvouoborová), Učitelství psychologie pro střední školy
  • Pražská vysoká škola psychosociálních studií – sociální politika a sociální práce se zaměřením na komunikaci a aplikovanou psychoterapii, psychologie, zdravotní a sociální péče

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studijní obory na VŠ: Na psychologii se dostane jen desetina uchazečů